Výhled na čtvrté čtvrtletí (2): Záhadná disonance v říši akcií

NázorTéma týdne
Společnost Saxo Bank publikovala svůj výhled na letošní čtvrté čtvrtletí na globálních trzích, obsahující kromě tipů, do čeho investovat, také informace o nejrůznějších makroekonomických trendech, které budou mít dopady na investory i trhy. V druhém ze série článků dostává slovo Peter Garnry, hlavní akciový stratég společnosti.
I když jsou dnes akcie drahé, pro dlouhodobé investory neexistuje jiná atraktivní alternativa. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na akciových trzích vládne nové paradigma, které vzešlo z pandemie. Ceny akcií i reálné výnosy dosáhly úrovně v posledních letech a desetiletích nevídané. V USA už se komodity blíží novým absolutním maximům a ziskové marže pokořily historické rekordy.

Index cen potravin FAO (Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství, pozn. red.) zároveň flirtuje s nejvyšší úrovní za posledních šest desetiletí a Evropa stojí na prahu energetického šoku. Varianta delta přinesla po celém světě zpomalení růstu a způsobila další problémy v asijských centrech zpracovatelského průmyslu. Ale akcie to vše ignorují a prožívají druhé nejdelší období růstu, kdy pokles nepřesáhne pět procent, od roku 1999.

Ale s tím, jak se rozvinutý svět snaží o rychlou dekarbonizaci, minimalizují těžební a energetické firmy své investiční náklady, nekritická adorace ESG (kritéria správy v oblasti životního prostředí a sociální oblasti, pozn. red.) zvyšuje firmám náklady a zpracovatelský průmysl po celém světě prochází rekonfigurací, a tak se nabídková strana globální ekonomiky potýká s většími problémy než obvykle.

PSALI JSME:
Výhled na čtvrté čtvrtletí (1): Inflace, kterou svět ještě neviděl. Tentokrát to bude jinak

Pro ekonomiky, finanční trhy i akcie teď bude největším rizikem inflace. Ta totiž může nabourat ekonomické struktury, které se etablovaly po roce 2008. Globálně se dnes provádí politika, která odpovídá poptávkovému šoku, ale se musíme kvůli pandemii vyrovnat s šokem na straně nabídky, s nedostatkem investic ve fyzickém světě a s urychlenou dekarbonizací pomocí elektrifikace a obnovitelné energie.

Tyto síly vyvíjejí obrovský tlak na ceny komodit a podle nás připravuje zelená transformace v kombinaci se současnou politickou trajektorií podhoubí pro komoditní supercyklus, který potrvá celé desetiletí. Akcie jsou nadhodnocené v očekávání dalších zisků. Obchodníci si nedokážou představit, že by se svět změnil. Že by nepokračovaly trendy z posledních deseti let. Ale pokud to tentokrát bude jinak, bude to mít pro investory na akciovém trhu důsledky, jaké jsme nezažili celá desetiletí.

Na závěr našeho výhledu pro svět akcií je třeba říct, že i když jsou dnes akcie drahé, pro dlouhodobé investory neexistuje jiná atraktivní alternativa. Pokud investujete do akcií, budou pro vás teď reálnými riziky inflace a úrokové sazby, a tak doporučujeme, aby se zamysleli nad durací svého portfolia a začali ji snižovat dřív, než na akciových trzích zavládne chaos.

Autor je hlavní akciový stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Akciové trhy? Horská dráha plná nejistoty

Zavřít reklamu ×
  1. No je to hrozné! Přitom tihle investoři přináší tolik užitku společnosti. Už vím! Vypíšeme na ně sbírku!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční vína letí vzhůru

O investiční vína z Burgundska je rekordní zájem a jejich ceny nebývale rostou. Informoval o tom fond kvalifikovaných investorů Fond Wine Management, který investoval do dalších několika tisíc těchto luxusních …

Padá bitcoin, něco si přej

Kryptoměny, s jejichž největším a nejznámějším zástupcem – bitcoinem – v čele, opět prudce padají. Slovo „opět“ je namístě, protože nejde o první výrazný propad kryptoměn. Patří ale k těm větším, a tak stojí za to …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.