Výhled na čtvrté čtvrtletí (6): Jediný hackerský útok vás může snadno připravit o celou investici do kryptoměn

NázorTéma týdne
Společnost Saxo Bank publikovala svůj výhled na letošní čtvrté čtvrtletí na globálních trzích, obsahující kromě tipů, do čeho investovat, také informace o nejrůznějších makroekonomických trendech, které budou mít dopady na investory i trhy. V šestém ze série článků dostává slovo Anders Nysteen, hlavní kvantitativní analytik společnosti.
S rychlým nástupem aplikací pro uzavírání smart kontraktů je znovu ohrožena pozice bitcoinu coby dominantní kryptoměny. Ilustrační foto: Pixabay.com

Celkový počet uživatelů kryptoměn se v prvním pololetí letošního roku zdvojnásobil a ve hře je nyní spousta nových hráčů. Někteří z nových obchodníků mají značnou ochotu riskovat s extrémním pákovým efektem, takže mohou i na menších propadech trhu hodně tratit.

Bleskový propad 7. září způsobil na trhu s kryptoderiváty během 24 hodin likvidaci pozic v hodnotě přes 3,5 miliardy dolarů. Ačkoli část kryptokomunity dál obchoduje dosti agresivně, nedávný průzkum ukázal, že ve srovnání s loňským rokem nakupují obchodníci letos kryptoměny méně jako riskantní sázku a více jako alternativu k mainstreamovým investicím.

PSALI JSME:
Stinné stránky bitcoinu

S rychlým nástupem aplikací pro uzavírání smart kontraktů je znovu ohrožena pozice bitcoinu coby dominantní kryptoměny. Poprvé byla zpochybněna již během emisního boomu v roce 2017. Boje o tržní kapitalizaci se účastní více měn.

Nejen bitcoin, který má jako první na trhu status „digitálního zlata“, a ethereum jako technicky rozvinutější alternativa a první kryptoměna umožňující smart kontrakty, která má ovšem v této verzi problémy s rozšiřitelností, ale i novější generace kryptoměn, které jsou sice technicky na výši, pokud jde o rozšiřitelnost, zelenou agendu a interoperabilitu, ale často jsou teprve ve fázi vývoje či nasazení.

PSALI JSME:
Salvador zavedl bitcoin jako zákonné platidlo. Jako první země na světě

Na vyhlášení vítězů je ještě příliš brzy, ale letošní rok byl nepochybně nakloněn novým generacím kryptoměn. Podle nás budou hrát po zbytek roku 2021 hlavní roli očekávání ohledně aplikací zajišťujících smart kontrakty a decentralizovaných protokolů.

U decentralizovaných protokolů čekáme zvýšenou ochotu riskovat v honbě za vysokými výnosy, takže se budou částky spravované prostřednictvím DeFi protokolů (decentralizované finance, pozn. red.) dál zvyšovat. Investoři na kryptoměnových trzích by si však měli ohlídat některá rizika.

PSALI JSME:
Co se dá vyrobit z bitcoinu

Zejména u méně významných kryptoměn mohou být velké pohyby způsobeny nikoli posílením jejich fundamentů, ale jen bublinou přifukovanou obchodníky, kteří se chtějí svézt na vzestupném trendu. Pokud jde o regulaci, nemají decentralizované protokoly žádný legislativní rámec a investory nechrání žádný zákon; jediný hackerský útok vás může snadno připravit o celou investici.

Mnoho vládních úřadů se snaží prosadit zvýšenou regulaci DeFi, která by mohla mít značné dopady na ethereum i další DeFi blockchainy, i když bitcoinu by se příliš nedotkla. Tomu však může ublížit pro změnu globální orientace na zelenou agendu, protože bitcoin má ve srovnání s jinými, „zelenějšími“ kryptoměnami vysoké energetické nároky.

Autor je hlavní kvantitativní analytik Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kryptoměnový svět je plný krádeží

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Index: Duben podílovým fondům nepřál

Dubnové výsledky Broker Consulting indexu podílových fondů se až na jednu výjimku nesou ve znamení poklesu. Výjimku tvoří nemovitostní fondy, které meziměsíčně mírně posílily o zanedbatelných 0,22 procenta. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB