Výhled na čtvrté čtvrtletí (8): Asijské rozvojové trhy jedním z mála majáků

NázorTéma týdne
Společnost Saxo Bank publikovala svůj výhled na letošní čtvrté čtvrtletí na globálních trzích, obsahující kromě tipů, do čeho investovat, také informace o nejrůznějších makroekonomických trendech, které budou mít dopady na investory i trhy. V osmém a posledním ze série článků dostává slovo Kay Van-Petersen, makroanalytický stratég Saxo Bank.
V Číně, Indonésii a Indii inflace po celou dobu pandemie klesá. A čínská centrální banka v průběhu covidové krize nesnižovala sazby vůbec. Ilustrační foto: Pixabay.com

V černé díře světa záporných reálných sazeb jsou asijské rozvojové trhy jedním z mála majáků, které nabízejí investorům kladné reálné sazby.

Záporné reálné sazby jsou patrně důsledkem toho, že rozvinuté trhy ztratily schopnost určování cen na základě nabídky a poptávky a jsou místo toho ovlivňovány syntetickou cenotvorbou v důsledku mimořádného růstu objemu úvěrů.

Jedním z klíčových bodů zvratu byl rok 1971, kdy prezident Nixon zcela zrušil vazbu dolaru na zlato a spolu s tím zahodil veškerou zodpovědnost. Po finanční krizi v roce 2008 navíc spočívala převládající reakce USA a většiny světa v expanzivní monetární politice, ale fiskální střídmosti.

PSALI JSME:
Vzestup a pád zlatého standardu

Od prosince 2019 do srpna 2021 se inflace v USA více než zdvojnásobila. Stoupla z 2,3 procenta na 5,3 procenta. Ve stejném období klesla sazba americké centrální banky, Fedu, z 1,50 procenta na 0,00 procenta a zároveň došlo k dosud největší zaznamenané monetární a fiskální expanzi.

V Číně, Indonésii a Indii ovšem inflace po celou dobu pandemie klesá. A čínská centrální banka v průběhu covidové krize nesnižovala sazby vůbec. Na asijských rozvojových trzích dnes nalezneme dluhopisy, jež nabízejí největší reálné výnosové sazby na světě. Ať už je to Indonésie (4,5 %), Čína (2,1 %), či Malajsie (1,1 %). To je výrazný rozdíl oproti záporným sazbám, s nimiž se setkáváme v USA (-4,0 %) a v eurozóně (-3,7 %).

Autor je makroanalytický stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Výhled na čtvrté čtvrtletí (1): Inflace, kterou svět ještě neviděl. Tentokrát to bude jinak

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB