Výhled na třetí čtvrtletí (2). Akcie: Vítězi jsou hmotný majetek a výdělečný růst

NázorTéma týdne
S rychlým zotavením ve tvaru křivky V se tentokrát můžeme rozloučit. V posledních šesti měsících jsme byli svědky největší změny tržních nálad za celý život a ve třetím čtvrtletí nejsou vyhlídky na výdělky globálních korporací nijak zvlášť dobré.
Už i trh s americkými akciemi má oficiálně medvědí charakteristiky, ale skutečná otázka zní: Kdy a kde se současný propad zastaví? Ilustrační foto: Pixabay.com

Současný medvědí trh může narazit na dno ještě letos, ale také až v polovině roku příštího. Čekáme, že než současný propad skončí, povedou si dobře jen komodity a akcie zbrojařských firem.

Vzhledem k současným vyhlídkám a úrokovým sazbám by měla být hodnota akcií z indexu MSCI World podprůměrná. Výnosy globálních firem se už od svého vrcholu ve druhém čtvrtletí loňského roku stihly propadnout o deset procent a vyhlídky nevypadají nijak růžově.

Vytrvalý býčí trh, který byl v posledních 12 letech jen sem tam přerušený krátkodobým rychlým zotavením ve tvaru V, posílil mentalitu nakupování při poklesech a ochotu riskovat. A protože investorům chvíli trvá, než přizpůsobí své názory aktuální situaci, a mezi drobnými investory zatím není žádná podstatná změna chování patrná, čeká současný akciový trh ještě další propad.

PSALI JSME:
Akcie ovládl medvěd. Jak dlouho mohou poklesy trvat?

Už i trh s americkými akciemi má oficiálně medvědí charakteristiky, ale skutečná otázka zní: Kdy a kde se současný propad zastaví? Náš kvalifikovaný odhad zní, že u S&P 500 dojde ke korekci zhruba na 35 procent od maxima a dosažení dna může trvat 12 až 18 měsíců.

To by odpovídalo konci tohoto nebo první polovině příštího roku. Medvědí trh se nejspíš nevyčerpá, dokud zcela nekapituluje nová generace investorů, kteří šli all-in do spekulativních akcií, fondů Ark Invest, Tesly a kryptoměn.

Od globální finanční krize měly technologické akcie výhodu čím dál nižších úrokových sazeb, kapitálových toků z ESG fondů, které technologické akcie protežovaly, a rostoucích marží, zatímco energetické akcie trpěly nízkou návratností investovaného kapitálu. Teď se ale situace obrací, jak si svět uvědomuje, že ke svému fungování dál potřebuje benzín a naftu.

PSALI JSME:
Zranitelnost technologických společností

S každým procentním bodem, který energetický sektor získává na úkor ostatních, budou ESG fondy pod větším tlakem a opětovné vzkříšení fosilních paliv jim může přivodit krizi, až budou v novém věku inflace trpět odlivem kapitálu kvůli špatným výsledkům a nedostatečné expozici v oblasti přírodních zdrojů.

Jediné tematické koše, které jsou na vzestupu, jsou komodity a akcie zbrojařských firem. Očekáváme, že si povedou dobře až do chvíle, kdy akcie v rámci současného propadu narazí na dno. Jedinou výjimkou mezi hmotnými aktivy, kde nedochází k růstu, jsou nemovitosti.

Nízké úroky spolu s vysokou poptávkou po bydlení dostačily nemovitosti v mnoha městech Spojených států a Evropy až do situace, kdy je mohou v krátkém časovém horizontu celkem dost poškodit rostoucí úrokové sazby.

Autor je hlavní akciový stratég společnosti Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Výhled na třetí čtvrtletí (1). Inflace bude jako plašený vlak

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Trhy budou čelit odtoku likvidity

Brzy dojde k odtoku zhruba jednoho a půl bilionu amerických dolarů a v kombinaci s nepříznivou sezónností a zpomalující ekonomickou aktivitou může dojít k výraznějšímu přecenění na finančních trzích.

Akciové trhy: BCPP poprvé v týdnu rostla

Po třech dnech, kdy pražská burza jen ztrácela, přišel první růst. Index PX ve čtvrtek poprvé v tomto týdnu posílil. Celý den se obchodoval v plusu ve velmi úzkém pásmu. V samotném závěru obchodování přišel další …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč otcové nedostávají výchovné?

Poradna
Mohl by to být docela dobrý nápad, jak k důchodu získat pár stovek měsíčně navíc. Od ledna je totiž k penzi přiznáváno tzv. výchovné ve výši 500 Kč za každé vychované dítě a zmíněný nápad spočívá v tom, aby si o toto přilepšení zažádal otec v rámci např. předčasného důchodu. A nikoli obvykle mladší matka, kterou penze čeká až za několik let, během nichž by výchovné nebylo vypláceno ani jednomu z rodičů.