Výhled na třetí čtvrtletí (4). Finanční trhy: Proč bude Fed vždycky o krok pozadu a co přinutí americký dolar k poklesu?

NázorTéma týdne
Prudký vzestup amerického dolaru koreluje s neustálým přeceňováním a zpřísňováním ze strany americké centrální banky, Fedu.
Proč bude Fed vždycky o krok pozadu a co přinutí americký dolar k poklesu? Ilustrační foto: Pixabay.com

Po dosažení vrcholu začne pravděpodobně zase výrazně klesat, až se ekonomika propadne do dezinflační poptávkové recese nebo až si trh uvědomí, že Fed nemůže křivku nikdy dohnat, protože kdyby se mu to podařilo, ohrozil by tím stabilitu trhu s americkými vládními dluhopisy.

Fed očividně dál úpěnlivě doufá, že současná vysoká inflace bude nakonec přeci jen přechodná. I po červnové schůzce FOMC (Federální výbor pro otevřený trh, pozn. red.) očekává v roce 2024 jádrovou inflaci výdajů na osobní spotřebu (PCE) ve výši 2,3 procenta.

Je tady ale riziko, že inflace je jako splašený vlak a Fed se jen žene za křivkou, kterou nikdy nedožene. Jedním z argumentů pro to, že americký dolar patrně dosáhne maxima a začne navzdory zpřísňování Fedu znovu klesat, je fakt, že mnoho dalších centrálních bank nakonec Fed ve zvyšování sazeb předežene.

PSALI JSME:
Výhled na třetí čtvrtletí (1). Inflace bude jako plašený vlak

Vezměte si pár AUD/USD, kde už očekávané zvyšování sazeb centrální bankou RBA (Reserve Bank of Australia) dohnalo a předehnalo očekávání Fedu na nadcházejících devět měsíců. To nás vede k domněnce, že za silný dolar v tomto cyklu může hlavně jeho status světové rezervní měny a prostý fakt, že americké inflační tlaky nutí Fed k dalšímu zpřísňování.

To se podepisuje na tržních náladách i celosvětových finančních podmínkách. Pokud je tomu tak, začne dolar znovu klesat, teprve až ekonomická realita nakonec zavrávorá a recese vyvolaná poklesem poptávky dostatečně utlumí inflaci. Teprve poté americký dolar po svém pozoruhodném vzestupu na nejvyšší hladinu za víc než 20 let konečně obrátí.

Pokud zůstane čínská poptávka po vývozech EU utlumená, dál se potáhne válka na Ukrajině a USA budou pokračovat ve zpřísňování podmínek globální likvidity, bude se euro zotavovat jen těžko.

PSALI JSME:
Dolar je vlivem přetrvávající nejistoty nejsilnější od roku 2016

Britská libra je s ním na stejné lodi a vzhledem k extrémním nabídkovým omezením a enormním externím deficitům Británie, které ještě zhoršují vysoké ceny dovážených energií, si lze jen obtížně představit nějaký scénář, kde by její měna začala stoupat.

Ale Bank of England (centrální banka Velké Británie, pozn. red.) aspoň dál mluví o razantních opatřeních a může zvyšovat sazby jednodušeji než Evropská centrální banka. Pokud jde o GBP/USD, sledujte neskutečnou hladinu 1,2000 poté, co v červnu došlo k jejímu otestování.

Nejdůležitější měnou, kterou je třeba sledovat, může být nakonec čínský jüan, coby významný potenciální nový zdroj tržní volatility. Zvlášť pokud Čína v tomto nebo příštím čtvrtletí přistoupí k jeho oslabení – což by případně mohlo připravit půdu pro ukončení éry silného dolaru.

Autor je vedoucí oddělení měnové strategie společnosti Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Svět má další problém – příliš silný dolar

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB