Výhled pro „černé zlato“ a možný dopad na ceny pohonných hmot

Poslední týdny přinesly korekci cen na trhu s ropou na pozadí určitého zklidnění na Blízkém východě. V polovině uplynulého týdne pak začal trh s ropou znovu růst. Jaký je další výhled pro tuto komoditu? A co můžeme očekávat v rámci cen benzínu a nafty v souvislosti s letním cestováním?
Ceny ropy klesly o více než sedm procent od doby, kdy dosáhly svých dubnových maxim. Tehdy obchodníci zvýšili ceny kvůli obavám z možné války mezi Íránem a Izraelem. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Termínové kontrakty na ropu Brent a WTI si připsaly v uplynulém týdnu solidní zisky. Ropa našla podporu poté, co se komerční zásoby v USA v prvním květnovém týdnu snížily o 1,4 milionu barelů. Pokles byl překvapením ve srovnání s údaji z průmyslu, které naznačovaly nárůst o 509 000 barelů.

Ceny suroviny klesly o více než sedm procent od doby, kdy dosáhly svých dubnových maxim. Tehdy obchodníci zvýšili ceny kvůli obavám z možné války mezi Íránem a Izraelem. Od té doby investoři válečnou prémii z velké části odprodali.

Na tento vývoj reagovali rovněž stratégové z bank, jako je Morgan Stanley. Analytici ve své prognózy cen ropy na letošní rok vypustili kvůli snížení rizika prémii až čtyři dolary za barel. Z pohledu nabídky na trhu přetrvávají dlouhodobé restrikce, které budou držet hodnotu komodity na vyšší úrovni.

Podle našich očekávání OPEC+ pravděpodobně prodlouží omezení těžby až do konce roku. To by mělo podpořit trh až dva miliony barelů denně ve třetím čtvrtletí. Po delší době navíc musí USA doplňovat pravidelně svoje strategické rezervy, americké ministerstvo energetiky nedávno podalo závaznou nabídku na nákup 3,3 milionu barelů, aby pomohlo více naplnit svoje energetické rezervy.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úterý podle listu Times of Israel prohlásil, že návrh na příměří, který Hamás přijal, „má sabotovat vstup sil do Rafáhu“. Netanjahu uvedl, že návrh příměří je „velmi vzdálen životně důležitým požadavkům Izraele“.

Očekáváme proto, že dobrovolné snižování produkce ropy ze strany OPEC+ a přetrvávající geopolitická rizika udrží spotovou cenu ropy Brent v blízkosti 90 dolarů za barel po zbytek roku 2024, než v roce 2025 klesne v průměru na 85 USD za barel v souvislosti se zrychlením růstu světové produkce ropy.

To by v Česku indikovalo ceny benzínu kolem 41 Kč za litr a v následujícím roce na úrovni 38-39 korun benchmarkového benzínu Natural 95. I podle stratégů z J.P. Morgan se pomalu blíží nejsilnější část roku, kdy z pravidla ceny ropy prudce rostou pod tlakem poptávky plynoucí z turistického ruchu.

Autor je hlavní ekonom společnosti Argos Capital
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  1. Marek

    Pozor! Od roku 2027 bude nafta,benzín a zemní plyn zatížen emisní povolenkou. U benzínu to může znamenat navýšení až o 13 kč/litr.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB