Výhled pro průmyslovou výrobu napříč Evropou není příliš optimistický

Analýza
Průmyslová výroba za letošní říjen hlásí slabší výsledky, než se čekalo, a v meziměsíčním vyjádření výroba dokonce výrazně klesla. V meziročním vyjádření vykázala průmyslová výroba růst 3,1 procenta, když rozhodující příspěvek měla výroba motorových vozidel, zatímco řada ostatních průmyslových odvětví vykázala meziroční pokles výroby.
Na poptávku a aktivitu v průmyslu má i nadále nepříznivý vliv růst nákladů, ať již jde o energie, další suroviny či o náklady na dopravu, což platí jak pro českou ekonomiku, tak pro Evropu obecně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zároveň platí konstatování, že průzkumy z tuzemského průmyslu naznačují, že aktivita v tomto důležitém sektoru české ekonomiky bude klesat i v dalších měsících. Průmyslová výroba v říjnu po očištění o kalendářní efekty meziročně vzrostla o 3,1 procenta. Kalendářně neočištěný meziroční růst činil 2,9 procenta, zatímco finanční trh očekával v průměru růst o 7,2 procenta.

Celkovému výsledku opět výrazně napomohla výroba motorových vozidel, jež vzrostla meziročně o 34 procenta díky tomu, jak v automobilkách došlo ke zlepšení v dodávkách potřebných dílů. Loni automobilky čelily nedostatku čipů, což vedlo k odstávkám výroby. Letos se situace zlepšila, tento pozitivní srovnávací efekt ale bude v průběhu letošního závěrečného čtvrtletí vyprchávat.

K celkovému říjnovému růstu průmyslové výroby, jenž meziročně činil 3,1 procenta, přispěla výroba motorových vozidel v rozsahu téměř plných pěti procentních bodů. Za zmínku nicméně stojí, že jestliže v říjnu rostla výroba motorových vozidel meziročně o 34 procenta, tak letos v září meziroční růst činil 57,8 procenta.

PSALI JSME:
Průmysl na sestupné dráze

Toto výrazné zpomalení meziročního růstu jde na vrub skutečnosti, že v meziměsíčním vyjádření, po očištění o sezónní vlivy, výroba motorových vozidel letos v říjnu klesla o deset procent. Odvětví výroby motorových vozidel zároveň bylo zásadním tahounem meziměsíčního poklesu tuzemské průmyslové výroby jako celku, jenž v říjnu činil 3,7 procenta.

Silný meziroční růst výroby na úrovni 12,3 procenta hlásí odvětví výroby počítačů a elektronických a optických přístrojů a zařízení, meziroční růst 10,4 procenta hlásí výroba elektrických zařízení. Pohled na ostatní odvětví zpracovatelského průmyslu je ale méně radostný, neboť zhruba polovina z nich vykázala letos v říjnu meziroční pokles výroby.

Pokles aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu již několik měsíců naznačují průzkumy PMI, dle nichž na tento sektor ekonomiky nepříznivě dopadá vysoká inflace, jež tlačí dolů poptávku ze strany odběratelů.

PSALI JSME:
Říjnová průmyslová produkce výrazně pod očekáváními

Průzkumy PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) navíc signalizují pokles nových zakázek ve zpracovatelském průmyslu v řadě evropských zemí, což naznačuje pokles aktivity v průmyslu i pro nejbližší měsíce, jakkoliv čerstvé průzkumy za listopad v mnoha případech hlásí zmírnění tempa poklesu nových zakázek.

Oficiální statistika nových zakázek v tuzemském průmyslu hlásí pro letošní říjen meziroční růst 18,1 procenta. Při pohledu na údaje o dvouciferném růstu nových zakázek je ovšem dobré mít na paměti, že růst hodnoty zakázek je tažen jak zvýšením reálného objemu, tak výrazným růstem cen – a růst zakázek co do objemu proto asi není až tak silný.

Růst tuzemské průmyslové výroby za letošní říjen zaostal za očekáváním a bližší pohled na říjnová data ukazuje výrazný meziměsíční pokles výroby motorových vozidel. Průzkumy ze zpracovatelského průmyslu napříč Evropou včetně naznačují pokračující pokles nových objednávek, výhled pro průmyslovou výrobu v tomto ohledu není příliš optimistický.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká ekonomika míří do mělké recese

Zavřít reklamu ×
  1. USA není náš spojenec ale nepřítel. Bohužel,úplatní politici napříč celou Evropou pracují právě pro zájmy USA…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika v mírné recesi

První předběžná čísla z o výkonu evropských ekonomik za poslední čtvrtletí loňského roku vyznívají s ohledem na situaci na energetických trzích ještě docela pozitivně. Zatímco německý hrubý domácí produkt (HDP) …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB