Výhled Saxo na letošní první čtvrtletí (1): Dosavadní modely nefungují

Téma týdne
Společnost Saxo, specialista na on-line obchodování a investice, publikovala svůj výhled na první čtvrtletí letošního roku na globálních trzích, jenž má redakce FAEI.cz k dispozici. První příspěvek Tématu týdne patří Steenu Jakobsenovi, hlavnímu investičnímu analytikovi Saxo.
Pozornost se nyní musí přesunout z nehmotné digitální ekonomiky zpátky k ekonomice reálné, říká Steen Jakobsen. Foto: Saxo Bank

Ekonomické modely a naše předpoklady o fungování tržních cyklů předpovídaly na druhou polovinu roku 2022 ve Spojených státech recesi. Ta se však nakonec nekonala, a Američany tak patrně čeká „měkké přistání“, případně jen mírná recese.

Čtvrtletní výhledy společnosti Saxo si kladou otázku, zda je ještě možný návrat ke globálním ekonomickým standardům panujícím před pandemií a před invazí na Ukrajinu, nebo zda už je načase přizpůsobit se novému paradigmatu a nechat tyto nefunkční modely v propadlišti dějin.

PSALI JSME:
Výhled na druhé čtvrtletí: Konec jednoho paradigmatu

Pozornost se totiž nyní musí přesunout z nehmotné digitální ekonomiky zpátky k ekonomice reálné. Tržní hodnotu indexu S&P 500 teď tvoří z 90 procent nehmotná aktiva. To znamená, že je reálná ekonomika pro ambice fiskální a monetární politiky, zelené transformace a globální digitalizace příliš malá.

My máme za to, že bychom se měli na prahu prvního čtvrtletí víc soustředit na budování infrastruktury, zvyšování produktivity a generování levnější energie způsobem šetrnějším k životnímu prostředí.

Reálnou ekonomiku podpoří nejen zrušení politiky nulové tolerance covidu ze strany čínského prezidenta, ale i změna čínského přístupu k technologickým firmám a bytové výstavbě. Jde o patrně největší událost letošního roku.

PSALI JSME:
Růst v Číně má globální dopady

Přinese obnovení podpory fiskálních výdajů (z velké části na infrastrukturu, pozn. aut.), podporu půjček na bydlení, rozšiřování rozvahy státních bank a znovuotevření ekonomiky.

V nejbližších měsících se však bude největší pozornost nejspíš dál věnovat souboji mezi recesí a měkkým přistáním. Současné modely nefungují, ale než je změníme, budeme ještě patrně svědky toho, jak v prvním čtvrtletí roku 2023 zavládne na trhu další kolo politiky předstírání a odkládání.

Autor je hlavní investiční analytik Saxo
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Americká ekonomika se stále vyhýbá recesi, ale slabý trh s bydlením představuje velké riziko

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zlevňují kvůli obavě z recese

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu pokračovaly ve svém zlevňování, byť pomalejším tempem než o týden dříve. Benzín zlevnil o devět haléřů na litr na cenu 36,95 koruny za litr. Nafta o 26 haléřů na 35,01 koruny …

Odliv dividend stahuje Česko do rekordního mínusu

Česko se ocitá v závažné makroekonomické nerovnováze, jakou roky nepamatuje. Podle některých expertů mu proto vážně hrozí měnová krize. Data za loňský rok, jež máme čerstvě pohromadě, tuto obavu, resp. důvody pro ji …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB