Výhled Saxo na letošní první čtvrtletí (1): Dosavadní modely nefungují

Téma týdne
Společnost Saxo, specialista na on-line obchodování a investice, publikovala svůj výhled na první čtvrtletí letošního roku na globálních trzích, jenž má redakce FAEI.cz k dispozici. První příspěvek Tématu týdne patří Steenu Jakobsenovi, hlavnímu investičnímu analytikovi Saxo.
Pozornost se nyní musí přesunout z nehmotné digitální ekonomiky zpátky k ekonomice reálné, říká Steen Jakobsen. Foto: Saxo Bank

Ekonomické modely a naše předpoklady o fungování tržních cyklů předpovídaly na druhou polovinu roku 2022 ve Spojených státech recesi. Ta se však nakonec nekonala, a Američany tak patrně čeká „měkké přistání“, případně jen mírná recese.

Čtvrtletní výhledy společnosti Saxo si kladou otázku, zda je ještě možný návrat ke globálním ekonomickým standardům panujícím před pandemií a před invazí na Ukrajinu, nebo zda už je načase přizpůsobit se novému paradigmatu a nechat tyto nefunkční modely v propadlišti dějin.

PSALI JSME:
Výhled na druhé čtvrtletí: Konec jednoho paradigmatu

Pozornost se totiž nyní musí přesunout z nehmotné digitální ekonomiky zpátky k ekonomice reálné. Tržní hodnotu indexu S&P 500 teď tvoří z 90 procent nehmotná aktiva. To znamená, že je reálná ekonomika pro ambice fiskální a monetární politiky, zelené transformace a globální digitalizace příliš malá.

My máme za to, že bychom se měli na prahu prvního čtvrtletí víc soustředit na budování infrastruktury, zvyšování produktivity a generování levnější energie způsobem šetrnějším k životnímu prostředí.

Reálnou ekonomiku podpoří nejen zrušení politiky nulové tolerance covidu ze strany čínského prezidenta, ale i změna čínského přístupu k technologickým firmám a bytové výstavbě. Jde o patrně největší událost letošního roku.

PSALI JSME:
Růst v Číně má globální dopady

Přinese obnovení podpory fiskálních výdajů (z velké části na infrastrukturu, pozn. aut.), podporu půjček na bydlení, rozšiřování rozvahy státních bank a znovuotevření ekonomiky.

V nejbližších měsících se však bude největší pozornost nejspíš dál věnovat souboji mezi recesí a měkkým přistáním. Současné modely nefungují, ale než je změníme, budeme ještě patrně svědky toho, jak v prvním čtvrtletí roku 2023 zavládne na trhu další kolo politiky předstírání a odkládání.

Autor je hlavní investiční analytik Saxo
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Americká ekonomika se stále vyhýbá recesi, ale slabý trh s bydlením představuje velké riziko

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Začínají nové závody ve zbrojení

Výdaje na obranu se budou ve světě strukturálně zvyšovat v souvislosti s novým normálem geopolitického napětí a koncem několik desetiletí trvající mírové dividendy. Stále jsme ještě daleko od více než šesti procent …

Slabý březnový výsledek ekonomiky eurozóny

Zpřesněný odhad Hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny zůstal beze změny, zatímco tamní průmyslová produkce překvapila silnějším růstem. Ekonomika eurozóny i podle zpřesněných dat vzrostla v prvním čtvrtletí …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.