Výhled Saxo na letošní první čtvrtletí (4): Deglobalizace přináší v Asii nové příležitosti

Téma týdne
Asie se zbavuje závislosti na Číně. Nově vytvářené články dodavatelských řetězců a intenzivnější regionální spolupráce patrně povedou v roce 2023 v tomto regionu k nadprůměrným výsledkům.
Asie zbavuje závislosti na Číně, což dokládají dobré výsledky regionu za rok 2022 navzdory zpomalení čínské ekonomiky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Asijské akcie zahájily letošní rok ve velkém stylu. MSCI Asia Pacific Index a MSCI Emerging Markets Index začaly v lednu rychle stoupat a předhonily i americký S&P 500. Do značné části za to může změna čínské politiky a oslabení amerického dolaru.

V úvahu je však nutné vzít i riziko zpomalení globální ekonomiky a fakt, že inflace zůstává vyšší déle, než se čekalo. Domácí poptávku v Asii navíc do budoucna problematizuje růst úrokových sazeb, k němuž došlo v loňském roce. Ve hře jsou stále i geopolitická rizika, která vrhají „dlouhý stín“.

PSALI JSME:
Výhled Saxo na letošní první čtvrtletí (1): Dosavadní modely nefungují

Další klíčovou věcí, kterou je třeba zohlednit, je skutečnost, že se Asie zbavuje závislosti na Číně, což dokládají dobré výsledky regionu za rok 2022 navzdory zpomalení čínské ekonomiky. Až se Čína znovu otevře světu, pravděpodobně uvidíme nové modely dodavatelských řetězců a intenzivnější regionální spolupráci, která dál zvýší relevanci Asie v rámci světové ekonomiky.

Eskalující americko-čínský obchodní a technologický konflikt přiměl mnoho firem k diverzifikaci dodavatelských řetězců, která má omezit riziko případných sankcí. Už pandemie jasně ukázala potřebu řešit rizika spojená s koncentrací výroby.

PSALI JSME:
Výhled Saxo na letošní první čtvrtletí (2): Přechod, který akcie zabolí

Dodavatelské řetězce všeho od základních průmyslových součástek až po zdravotnický materiál (a dokonce i toaletní papír, pozn. aut.) už byly příliš závislé na Číně.

Ruská invaze na Ukrajinu a její dopady na dodávky zemního plynu pro Evropu navíc přinesly jasnou změnu programu pro mnoho zemí, jejichž zahraniční politika tradičně souzní s tou americkou. Je třeba se zamyslet nad odolností dodavatelských řetězců, nespoléhat se příliš na Rusko ani na Čínu, a namísto toho začít používat zdroje ze spřátelených zemí.

Autorka je specialistka Saxo na tržní strategie
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Výhled Saxo na letošní první čtvrtletí (3): Energetická krize a chudnoucí pracující

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zlevňují kvůli obavě z recese

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu pokračovaly ve svém zlevňování, byť pomalejším tempem než o týden dříve. Benzín zlevnil o devět haléřů na litr na cenu 36,95 koruny za litr. Nafta o 26 haléřů na 35,01 koruny …

Odliv dividend stahuje Česko do rekordního mínusu

Česko se ocitá v závažné makroekonomické nerovnováze, jakou roky nepamatuje. Podle některých expertů mu proto vážně hrozí měnová krize. Data za loňský rok, jež máme čerstvě pohromadě, tuto obavu, resp. důvody pro ji …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB