Vyhlídky na vakcínu Pfizeru a na Bidena v Bílém domě zdraží Čechům benzín i naftu

Názor
Pohonné hmoty v uplynulých sedmi dnech druhý týden v řadě zlevňovaly, a to po mnoha týdnech předchozího pozvolného zdražování. V uplynulých sedmi dnech zlevnil jak benzín, tak nafta. Průměrná cena benzínu Natural 95 se oproti situaci před týdnem snížila o osmnáct haléřů na litr a činí 27,76 koruny za litr.
Ilustrační foto: FAEI.cz

Benzín je tak nejlevnější od konce září. Nafta nyní stojí 27,08 haléře za litr, tedy o pět haléřů méně než před týdnem. Za pomalejším zlevňováním nafty v porovnání s benzínem, stojí nástup topné sezóny, který zvyšuje poptávku po topné naftě, využívané například v průmyslu.

V příštích sedmi dnech je třeba počítat se stagnací cen pohonných hmot a poté s jejich cenovým růstem. Na světovém trhu s ropou totiž v posledních dnech dochází ke zdražování. To plyne z vývoje povolební situace v USA, kterou trhy vyhodnocují jako z jejich hlediska příznivou. Míní, že zvolený prezident Joe Biden v Bílém domě zmírní napětí v mezinárodních obchodních vztazích, zejména těch mezi USA a EU.

Zároveň pozitivně přijímají, že Biden velmi pravděpodobně povládne za situace stranicky nadále rozděleného Kongresu, neboť republikánům by měla zůstat většina – byť těsná – v Senátu. Takové rozložení sil umožní udržet jakýsi status quo, což trhy vítají, neboť to snižuje celkovou míru nejistoty. Ta je i tak poměrně vysoko z důvodu koronavirové krize.

PSALI JSME:
Trhy nejistě vyhlížejí fiskální opatření

S ní úzce souvisí druhý, bezprostředně ještě významnější důvod zdražování ropy. Tím je oznámení společností Pfizer a BioNTech, že jsou podle dosavadních testů a jejích výsledků na dobré cestě přijít s účinnou koronavirovou vakcínou. Testy signalizují více než 90procentní účinnost příslušné vyvíjené látky.

Informace o vakcíně vnáší na trhy optimismus, který zlepšuje vyhlídky ohledně budoucího ekonomického výkonu globální ekonomiky, tedy i ohledně celosvětové poptávky po ropě. Cena ropy Brent se proto včera dostala poprvé od začátku září nad úroveň 45 dolarů za barel.

Toto zdražení s obvyklým zpožděním dvou týdnů pocítí v druhé polovině listopadu také čeští řidiči, v podobně zdražení benzínu a ještě výraznějšího zvýšení ceny nafty. V posledním zhruba týdnu také prakticky ustalo předchozí posilování koruny vůči dolaru, takže v druhé polovině listopadu už sílící koruna nebude tlumit efekt zdražování ropy, což rovněž přispěje k růstu cen pohonných hmot v ČR.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vakcína vše změní

×
  1. Benzín a nafta jsou ošemetná záležitost,nějaký staříček prezident v USA nebo nějaká vakcína na nemoc,kterou dokáže vyléčit obyčejný ISOPRINOSINE na předpis a už se musí zdražovat.Raději mám 20 let pohon LPG…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod vylepšila srovnávací základna

Bilance zahraničního obchodu skončila v březnu přebytkem 18,5 miliardy korun, tedy o pět miliard větším, než jsme čekali. Na datech se již výrazně projevuje vliv nízké srovnávací základny loňského jara, kdy domácí …

Březen odstartoval stavební sezónu

Březnové statistiky ze stavebního sektoru rozhodně nezklamaly. Oproti loňskému březnu byla stavební produkce pouze o 3,1 procenta nižší, ještě v únoru byl přitom propad dvouciferný (-11,0 %).

Průmysl roste navzdory chybějícím komponentám

Průmyslová výroba v ČR v březnu meziměsíčně po očištění o sezónní a kalendářní vlivy vzrostla o 3,2 procenta. My jsme počítali s pomalejším nárůstem kolem dvou procent. Nicméně i tak výkon průmyslu v březnu přebil …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Máte důchodový věk, ale stát vám odpírá penzi?

Poradna
O výši starobního důchodu si můžeme myslet, co chceme, ale nějaké přilepšení od státu to je. Někdo to má vypočítáno přesně, jiný spíše tuší, že k odchodu do starobního důvodu je nutné splnit dvě základní podmínky – věk a počet odpracovaných let. Ta první se dá uspíšit předčasným odchodem do penze, obejít druhou je však mnohem složitější.
Rolovat nahoru