Vyjádření ČAFF

Vyjádření ČAFF k aktuálním prohlášením, které na adresu farmaceutických výrobců zaznívají v médiích ze strany České lékárnické komory a Grémia majitelů lékáren.

Výrobci léků čelí v posledních týdnech pomlouvačné kampani ze strany některých sdružení lékárníků, dle kterých výrobci spolu s distributory diskriminují vysokými cenami malé lékárny.  Sdružení lékárníků používají na podporu svých tvrzení příběhy jednotlivých pacientů, kteří byli například nuceni si  svůj lék vyzvednout v lékárně v sousedním městě. Bohužel ale lékárnická sdružení neposkytují žádné  objektivní informace, které by dokazovaly, že jde o plošný problém a ne o ojedinělé případy.

Výrobci dodávají léky primárně distributorům, kteří pak zajišťují jejich dodání lékárnám. Přímou distribuci do lékáren využívají výrobci v omezené míře například v situacích, kdy hrozí nedostupnost léků pro pacienty v důsledky reexportu léků  za hranice. Ten v mnoha případech realizují právě malé lékárny, na což ve svém šetření aktuálně poukázal také SUKL.

Je v logickém zájmu výrobců, aby léky určené pro český trh, dodali právě českým pacientům. V situacích, kdy hrozí nedostatek důležitých léků pro české pacienty, se dodávky léků přirozeným způsobem koncentrují do léčebných center a přidružených lékáren, tedy tam, kde se koncentruje i zdravotní péče o tyto pacienty. Právě tyto lékárny jsou z hlediska zajištění dostupnosti zejména životně důležitých léků klíčové v tom smyslu, že zajistí dodání léků co největšímu počtu pacientů a zároveň nevyvezou tyto léky za hranice.

V neposlední řadě je pak také zodpovědností lékaře a pacienta zjistit na začátku léčby, v jaké lékárně může být pacientovi lék vydán a za jakých podmínek.

Mgr: Martin Mátl, ředitel České asociace farmaceutických firem

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

84 % Čechů má ve své domácnosti auto

Počet aut v Česku stále roste. Podle statistik Ministerstva dopravy u nás jen za minulý rok přibylo 230 tisíc osobních automobilů. Z průzkumu pro úvěrovou společnost PROFI CREDIT vyplývá, že alespoň jeden automobil má ve své domácnosti 84 % Čechů. 30 % z nich financovalo jeho nákup půjčkou.

Nízká nezaměstnanost brzdí rozvoj firem

76 procent českých exportérů vnímá jako bariéru v rozvoji podnikání současnou nízkou nezaměstnanost. Společnosti na tuto situaci reagovaly nebo plánují reagovat cíleným zaměstnáváním cizinců (63 procent) a více jak polovina  firem bude řešit tuto situaci robotizací. 6 procent českých firem některé …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru