Vyjádření ČAFF

Vyjádření ČAFF k aktuálním prohlášením, které na adresu farmaceutických výrobců zaznívají v médiích ze strany České lékárnické komory a Grémia majitelů lékáren.

Výrobci léků čelí v posledních týdnech pomlouvačné kampani ze strany některých sdružení lékárníků, dle kterých výrobci spolu s distributory diskriminují vysokými cenami malé lékárny.  Sdružení lékárníků používají na podporu svých tvrzení příběhy jednotlivých pacientů, kteří byli například nuceni si  svůj lék vyzvednout v lékárně v sousedním městě. Bohužel ale lékárnická sdružení neposkytují žádné  objektivní informace, které by dokazovaly, že jde o plošný problém a ne o ojedinělé případy.

Výrobci dodávají léky primárně distributorům, kteří pak zajišťují jejich dodání lékárnám. Přímou distribuci do lékáren využívají výrobci v omezené míře například v situacích, kdy hrozí nedostupnost léků pro pacienty v důsledky reexportu léků  za hranice. Ten v mnoha případech realizují právě malé lékárny, na což ve svém šetření aktuálně poukázal také SUKL.

Je v logickém zájmu výrobců, aby léky určené pro český trh, dodali právě českým pacientům. V situacích, kdy hrozí nedostatek důležitých léků pro české pacienty, se dodávky léků přirozeným způsobem koncentrují do léčebných center a přidružených lékáren, tedy tam, kde se koncentruje i zdravotní péče o tyto pacienty. Právě tyto lékárny jsou z hlediska zajištění dostupnosti zejména životně důležitých léků klíčové v tom smyslu, že zajistí dodání léků co největšímu počtu pacientů a zároveň nevyvezou tyto léky za hranice.

V neposlední řadě je pak také zodpovědností lékaře a pacienta zjistit na začátku léčby, v jaké lékárně může být pacientovi lék vydán a za jakých podmínek.

Mgr: Martin Mátl, ředitel České asociace farmaceutických firem

Zdroj: Tisková zpráva

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *