Vyjádření ČAFF

Vyjádření ČAFF k aktuálním prohlášením, které na adresu farmaceutických výrobců zaznívají v médiích ze strany České lékárnické komory a Grémia majitelů lékáren.

Výrobci léků čelí v posledních týdnech pomlouvačné kampani ze strany některých sdružení lékárníků, dle kterých výrobci spolu s distributory diskriminují vysokými cenami malé lékárny.  Sdružení lékárníků používají na podporu svých tvrzení příběhy jednotlivých pacientů, kteří byli například nuceni si  svůj lék vyzvednout v lékárně v sousedním městě. Bohužel ale lékárnická sdružení neposkytují žádné  objektivní informace, které by dokazovaly, že jde o plošný problém a ne o ojedinělé případy.

Výrobci dodávají léky primárně distributorům, kteří pak zajišťují jejich dodání lékárnám. Přímou distribuci do lékáren využívají výrobci v omezené míře například v situacích, kdy hrozí nedostupnost léků pro pacienty v důsledky reexportu léků  za hranice. Ten v mnoha případech realizují právě malé lékárny, na což ve svém šetření aktuálně poukázal také SUKL.

Je v logickém zájmu výrobců, aby léky určené pro český trh, dodali právě českým pacientům. V situacích, kdy hrozí nedostatek důležitých léků pro české pacienty, se dodávky léků přirozeným způsobem koncentrují do léčebných center a přidružených lékáren, tedy tam, kde se koncentruje i zdravotní péče o tyto pacienty. Právě tyto lékárny jsou z hlediska zajištění dostupnosti zejména životně důležitých léků klíčové v tom smyslu, že zajistí dodání léků co největšímu počtu pacientů a zároveň nevyvezou tyto léky za hranice.

V neposlední řadě je pak také zodpovědností lékaře a pacienta zjistit na začátku léčby, v jaké lékárně může být pacientovi lék vydán a za jakých podmínek.

Mgr: Martin Mátl, ředitel České asociace farmaceutických firem

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Jak v roce 2019 zredukovat firemní náklady

Ačkoliv se zdá, že podnikání je v ČR rok od roku náročnější, způsobů, jak při něm ušetřit, je pořád dlouhá řada. Často se ale zapomíná na ty nejzákladnější a nejsnazší. Přitom je snižování nákladů v zájmu každého …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru