Vyjádření ČAFF

Vyjádření ČAFF k aktuálním prohlášením, které na adresu farmaceutických výrobců zaznívají v médiích ze strany České lékárnické komory a Grémia majitelů lékáren.

Výrobci léků čelí v posledních týdnech pomlouvačné kampani ze strany některých sdružení lékárníků, dle kterých výrobci spolu s distributory diskriminují vysokými cenami malé lékárny.  Sdružení lékárníků používají na podporu svých tvrzení příběhy jednotlivých pacientů, kteří byli například nuceni si  svůj lék vyzvednout v lékárně v sousedním městě. Bohužel ale lékárnická sdružení neposkytují žádné  objektivní informace, které by dokazovaly, že jde o plošný problém a ne o ojedinělé případy.

Výrobci dodávají léky primárně distributorům, kteří pak zajišťují jejich dodání lékárnám. Přímou distribuci do lékáren využívají výrobci v omezené míře například v situacích, kdy hrozí nedostupnost léků pro pacienty v důsledky reexportu léků  za hranice. Ten v mnoha případech realizují právě malé lékárny, na což ve svém šetření aktuálně poukázal také SUKL.

Je v logickém zájmu výrobců, aby léky určené pro český trh, dodali právě českým pacientům. V situacích, kdy hrozí nedostatek důležitých léků pro české pacienty, se dodávky léků přirozeným způsobem koncentrují do léčebných center a přidružených lékáren, tedy tam, kde se koncentruje i zdravotní péče o tyto pacienty. Právě tyto lékárny jsou z hlediska zajištění dostupnosti zejména životně důležitých léků klíčové v tom smyslu, že zajistí dodání léků co největšímu počtu pacientů a zároveň nevyvezou tyto léky za hranice.

V neposlední řadě je pak také zodpovědností lékaře a pacienta zjistit na začátku léčby, v jaké lékárně může být pacientovi lék vydán a za jakých podmínek.

Mgr: Martin Mátl, ředitel České asociace farmaceutických firem

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Můj partner utrácí dvakrát víc než já, říkají Češi

Češi příliš nevěří ve schopnost svých partnerů hospodařit s penězi. Podezřívají své protějšky ze zbytečných výdajů a nedůvěra jde často tak daleko, že svým drahým polovičkám nejsou ochotni půjčit vůbec žádné peníze. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu Poštovní spořitelny, který mapuje finanční chování a návyky Čechů.

ČSOB: Klidnou letní dovolenou většina podnikatelů nezná

Klidnou letní dovolenou většina z malých a středních podnikatelů a firem nezažije. Celá třetina z nich si o letošních prázdninách volno vůbec nevybírá. A z těch, co si pracovní oddech dopřejí, se jen 37 procent naplno věnuje odpočívání a vypouští práci z hlavy. Vyplývá to z analýzy trávení volného času v rámci …

Equa bank zvyšuje úročení spořicího účtu HIT na 1 % p.a.

Od 20. srpna 2018 zvyšuje Equa bank bonusový úrok u spořicího účtu HIT z nynějších 0,6 % p.a. na 0,8 % p.a. Se standardní úrokovou sazbou (0,2 %) tak mohou být vklady na tomto účtu zhodnoceny až 1 % p.a. Od počátku září navíc banka upravuje podmínky pro získání této bonusové sazby. Nově bude stačit v daném měsíci …

Nejčtenější

Dress code je povinný i ve vedru, jinak hrozí vyhazov

Pokud firma trvá na nošení dress codu, tedy předepsaného oblečení i v letních vedrech, nemá zaměstnanec šanci se této povinnosti vyhnout, jakkoli mu to může být nepříjemné. Za porušení firemních předpisů může v …

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru