Vyjádření ČAFF

Vyjádření ČAFF k aktuálním prohlášením, které na adresu farmaceutických výrobců zaznívají v médiích ze strany České lékárnické komory a Grémia majitelů lékáren.

Výrobci léků čelí v posledních týdnech pomlouvačné kampani ze strany některých sdružení lékárníků, dle kterých výrobci spolu s distributory diskriminují vysokými cenami malé lékárny.  Sdružení lékárníků používají na podporu svých tvrzení příběhy jednotlivých pacientů, kteří byli například nuceni si  svůj lék vyzvednout v lékárně v sousedním městě. Bohužel ale lékárnická sdružení neposkytují žádné  objektivní informace, které by dokazovaly, že jde o plošný problém a ne o ojedinělé případy.

Výrobci dodávají léky primárně distributorům, kteří pak zajišťují jejich dodání lékárnám. Přímou distribuci do lékáren využívají výrobci v omezené míře například v situacích, kdy hrozí nedostupnost léků pro pacienty v důsledky reexportu léků  za hranice. Ten v mnoha případech realizují právě malé lékárny, na což ve svém šetření aktuálně poukázal také SUKL.

Je v logickém zájmu výrobců, aby léky určené pro český trh, dodali právě českým pacientům. V situacích, kdy hrozí nedostatek důležitých léků pro české pacienty, se dodávky léků přirozeným způsobem koncentrují do léčebných center a přidružených lékáren, tedy tam, kde se koncentruje i zdravotní péče o tyto pacienty. Právě tyto lékárny jsou z hlediska zajištění dostupnosti zejména životně důležitých léků klíčové v tom smyslu, že zajistí dodání léků co největšímu počtu pacientů a zároveň nevyvezou tyto léky za hranice.

V neposlední řadě je pak také zodpovědností lékaře a pacienta zjistit na začátku léčby, v jaké lékárně může být pacientovi lék vydán a za jakých podmínek.

Mgr: Martin Mátl, ředitel České asociace farmaceutických firem

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Další z rubriky Tiskové zprávy

Hodnocení ČNB českou veřejností

Ve dnech 1. – 8. 2. 2018 STEM provedl pro Českou národní banku průzkum veřejného mínění, který se zaměřil na názory občanů na ČNB. Reprezentativní soubor obyvatel ČR starších 18 let byl na základě kvótního výběru zkoumán kombinací technik PAPI a CAPI. V osobních rozhovorech bylo dotázáno 1028 osob starších 18 let.

Výsledek BNP Paribas Cardif pojišťovny za rok 2017. Výrazné zlepšení výsledků

Loňský kalendářní rok byl pro společnost BNP Paribas Cardif Pojišťovnu velice úspěšný. Čistý zisk pojišťovny v minulém roce zaznamenal nárůst o 26 % oproti roku 2016. V roce 2017 společnost dosáhla čistého zisku 168 milionů Kč oproti 133 milionům v roce 2016. Celkově společnost předepsala pojistné ve výši 2 262 …

Air Products míří na Mars

Spolupráce společnosti Air Products a americké kosmické agentury NASA trvá už neuvěřitelných šedesát let. Ani nejnovější mise NASA k Marsu nazvaná InSight, která odstartovala 5. května z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii, se nemohla obejít bez významné účasti tohoto chemického koncernu.

Nejčtenější

Ve zkušební době se o důvody výpovědi starat nemusíte

Poradna
Vypadá to, že jste dostali práci snů, ale nakonec se ukáže, že ten sen skončil dřív, než pořádně začal. Vlastně už po pár týdnech, hned ve zkušební době. Ta má sloužit k tomu, aby se zaměstnavatel i zaměstnanec poznali a prakticky kdykoli v jejím průběhu se mohli rozhodnout, zda má smysl ve spolupráci pokračovat.
Rolovat nahoru