Výjimečný obraz impresionisty Slavíčka bude po šedesáti letech opět k vidění

Ode dneška začíná v pražské síni Arthouse Hejtmánek předaukční výstava, jejíž ozdobou je i výjimečný obraz Léto význačného českého impresionisty Antonína Slavíčka (1870–1910). Obraz byl naposledy vystaven v roce 1961 a na veřejnosti se tak znovu objevuje po šedesáti letech. Jeho vyvolávací cena je 5,5 milionů korun.
Tomáš Hejtmánek s obrazem Léto Antonína Slavíčka v zahradě v pražské Bubenči, kde se brzy uskuteční i jeho dražba. Foto: Mediatraining

Aukce se bude konat 17. června a uskuteční se venku, v zahradě aukčního domu. Slavíčkovo Léto a další dražená díla si lze prohlédnout na předaukční výstavě až do 16. června. Výstava bude otevřena denně, vstup je zdarma.

Slavíčkův obraz, zachycující bujnou louku chvějící se v horkém letním vzduchu, pochází ze slavné sbírky architekta Jana Kotěry, od jehož narození uplyne letos 150 let. Dílo bylo naposledy k vidění na souborné Slavíčkově výstavě v Jízdárně Pražského hradu v roce 1961.

„Slavíčkův obraz Léto z roku 1897 překvapuje v několika aspektech. Především tím, že jde o jeden z největších a nejvýznamnějších Slavíčkových obrazů na trhu, a dále tím, že toto mistrovské dílo bylo už sedmkrát úspěšně vystavováno po celé Evropě, což vždy podtrhuje kvalitu a prestiž obrazu,“ říká Tomáš Hejtmánek, majitel aukční síně.

„Ne náhodou je Slavíček pokládán za nejslavnějšího českého impresionistu a Léto plné jasu a energie patří k dílům z jeho nejlepšího období,“ dodává. „Zdravý a střídmý naturel, nejsilnější z českých krajinářů, jehož malířská armatura je tak prostá, a přece tak koncízní,“ chválil Slavíčka například Karel Čapek při příležitosti 26. výstavy Spolku výtvarných umělců Mánes v Praze.

PSALI JSME:
Rekordní aukční rok. Sběratelé a investoři utratili za umění 1,2 miliardy korun

Umělecká rodina Slavíčků zahrnuje hned tři generace. Založil ji impresionistický malíř Antonín Slavíček, po jehož předčasném odchodu pokračoval v malířském umění jeho syn Jan. Ten už jako malý chlapec měl v otcově ateliéru vlastní koutek a doprovázel tatínka i při jeho malbách v plenéru v okolí Kobylis a Ďáblic.

Zajímavostí nadcházející aukce je obraz Jana Slavíčka (1900–1970) nazvaný Zátiší s rozkrojeným pomerančem (1936). Jan Slavíček po otcově předčasné smrti navázal na jeho odkaz a stal se respektovaným umělcem. Bravurně provedené zátiší, jimiž byl Jan Slavíček proslulý, bude vyvoláváno za 90 000 korun.

Antonína Slavíčka postihla po koupání ve studené vodě v Orlických horách mrtvice. Ochrnutí pravé poloviny těla a nemožnost malovat pravou rukou ho pak přivedly až k rozhodnutí spáchat v necelých čtyřiceti letech sebevraždu a 1. února 1910 se zastřelil. Vdova po impresionistovi se později vdala za rodinného přítele Herberta Masaryka, syna budoucího prezidenta a rovněž talentovaného malíře.

Antonín Slavíček měl ještě dvě děti: Syn Jiří se stal filmařem a dcera Eva porodila dalšího mimořádného malíře – Mikuláše Medka. Také jeho obrazy – Akce II (Vlna) a Akce I (Vajíčko) – prošly rukama Tomáše Hejtmánka, v jehož aukční síni pak Medek dosáhl svého aukčního rekordu. Jeho obraz Vajíčko se v roce 2019 stal nejdráže prodaným obrazem české poválečné moderny.

Tomáš Hejtmánek s obrazem Léto Antonína Slavíčka v zahradě v pražské Bubenči, kde se brzy uskuteční i jeho dražba. Foto: Mediatraining

V Arthouse Hejtmánek už padla řada aukčních rekordů: Zatím nejdráže prodaným dílem tu byl v roce 2019 Medkův obraz Akce I (Vajíčko), který se tu vydražil za 57 milionů korun, a v roce 2017 pak velkoformátový obraz Praha (1936–1937) Oskara Kokoschky, vydražený za víc než 52 milionů korun (ceny jsou uvedeny včetně aukční provize, pozn. red.).

Sbírka architekta Jana Kotěry, z níž Slavíčkův obraz pochází, je kolekcí mnoha vynikajících děl, z nichž se už mnoho stalo součástí sbírek významných státních galerií a institucí. „Podobně jako další slavné soukromé sbírky i tato odráží zájem, vkus a cit svého majitele,“ říká Tomáš Hejtmánek a zdůrazňuje, že se vztah k umění z generace na generaci může dědit i v případě sběratelů.

Arthouse Hejtmánek se jako jedna z mála aukčních síní v Čechách neorientuje jen na klasickou aukční nabídku umění, spočívající především v prodeji obrazů. Vždy tu nabízejí i cenné předměty z oblasti uměleckého řemesla a designu. Síň patří mezi nejvýznamnější aukční domy u nás a její renomé roste i v evropském a světovém kontextu. Celkem se zde už vydražila díla za více než 610 milionů korun.

V nadcházející aukci se kromě jiného budou dražit – s vyvolávací cenou od 350 000 korun – i dva zlacené figurální svícny, pocházející z majetku jedné z větví rodiny Rothschildů. Lákadlem aukce je také jedna z prací nejslavnějšího českého barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna. Pískovcová hlava (přibližně 1720), jež je patrně torzem rozměrnější plastiky, v aukci startuje na 70 000 korunách.

PSALI JSME:
Deset nejdražších obrazů se prodalo za čtvrt miliardy korun

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB