Výkon českého průmyslu byl v červnu nad průměrem EU

Zatímco průmyslová produkce v Evropské unii zaznamenala v červnu v průměru mírný meziměsíční pokles, čeští producenti naopak vykázali jednoprocentní růst. Vyplývá to z aktuálních dat Eurostatu. V meziročním srovnání zaznamenaly členské země EU poměrně výrazný růst, který v průměru činil 10,5 procenta. Česká republika na tom byla s růstem 11,4 procenta ještě o něco lépe.
Podle Eurostatu vzrostla průmyslová produkce v ČR za červen 2021 meziměsíčně o jedno procento. Na snímku budova Eurostatu v lucemburském Kirchbergu. Foto: Carlos Goulão, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1319166

Podle Eurostatu vzrostla průmyslová produkce v ČR za červen 2021 meziměsíčně o jedno procento. Nejvýraznější růst vykázala Malta (+5,2 %), dařilo se také sousednímu Slovensku (+2,9 %), naopak průměr zemí Evropské unie se nesl v duchu mírného poklesu, když země jako Dánsko, Irsko, Lucembursko, Portugalsko či Finsko zaznamenaly v porovnání s květnem pokles o dvě procenta či více.

„Průmyslová výroba v eurozóně v červnu meziměsíčně klesla o 0,3 procenta, což bylo téměř v souladu s odhady. Loni v červnu již průmyslová výroba rychle rostla a meziroční tempo se tak nyní snížilo na 9,7 procenta z předchozích 20,6 procenta,“ informoval naši redakci ekonom Komerční banky Michal Brožka.

PSALI JSME:
Nebýt „čipového hladomoru“ a zdražování materiálů, průmysl by rostl ještě lépe

Přetrvávající problémy v subdodávkách však podle něj bohužel indikují i pro letní měsíce nevalné výsledky průmyslové výroby v Evropě, a to navzdory silné poptávce. „Evropským zemím se v oblasti průmyslové výroby daří pomalu navracet ke stavu před příchodem pandemie koronaviru,“ sdělil redakci Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

„Českým specifikem, které brzdí prakticky všechny výrobní společnosti, je nedostatek pracovních sil,“ uvedl s tím, že i přes překážky, jako jsou výpadky v dodavatelském řetězci, vykázal tuzemský průmysl v červnu dvouciferný meziroční růst, což nebyl případ všech států EU. Podle Eurostatu 11 zemí v červnu zaznamenalo meziměsíčně jednociferný růst a v nižších jednotkách procent rostly pouze především severské země.

PSALI JSME:
Českou ekonomiku brzdí výpadky výroby v automobilkách

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Plná nákupní centra před Vánoci klamala

Plná nákupní centra a plné restaurace v předvánočním čase klamaly. Teď je to oficiální. Maloobchodní tržby se v prosinci propadly jedním z nejvýraznějších temp v historii. Pád o 7,3 procenta je hlubší, než …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB