Výkon tuzemského průmyslu se v nejbližších měsících může zlepšovat jen těžko

Analýza
Silný srpnový meziroční růst průmyslové výroby pomohly vyšperkovat efekty nízké srovnávací základny, jež se projevily v robustním nárůstu výroby motorových vozidel. Jestliže loni automobilový průmysl zápolil s nedostatkem potřebných komponent a výroba často stála, tak letos je v tomto ohledu situace lepší a právě výroba motorových vozidel byla tahounem silného meziročního růstu průmyslové výroby jako celku.
Výroba motorových vozidel byla v srpnu tahounem silného meziročního růstu průmyslové výroby jako celku. Ilustrační foto: TPCA

Výhled do dalších měsíců nicméně zůstává spíše ponurý, neboť průzkumy z tuzemského průmyslu hlásí ochlazení jak na straně výroby, tak u nových zakázek. Průmyslová výroba v srpnu v neočištěném vyjádření meziročně vzrostla o 10,3 procenta, zatímco finanční trh očekával v průměru růst o 5,4 procenta.

Letošní srpen měl o jeden pracovní den více, než stejný měsíc loňského roku, a údaj očištěný o kalendářní vlivy hlásí meziroční růst průmyslové výroby o 7,2 procenta, zatímco očekávání trhu pro tento očištěný údaj činilo 3,5 procenta.

Celkovému výsledku výrazně napomohla výroba motorových vozidel, jež po očištění o kalendářní vlivy vzrostla meziročně o 48,7 procenta díky tomu, jak v automobilkách došlo ke zlepšení v dodávkách potřebných dílů.

V loňském roce včetně automobilky čelily nedostatku čipů, což vedlo k odstávkám výroby, zatímco letos se situace v tomto ohledu zlepšila. Pro srovnání: Loni v srpnu se výroba motorových vozidel propadla meziročně o 28 procenta.

PSALI JSME:
Budeme zahlceni polovodiči?

Data z tuzemského průmyslu za letošní srpen ovšem ukazují nestejnoměrný vývoj napříč jednotlivými odvětvími, neboť v řadě případů výroba vykázala mírný meziroční pokles. Kromě odvětví motorových vozidel byl vykázán robustní meziroční růst výroby také v kožedělném průmyslu (27 %) a ve farmacii (25,8 %).

Letos v srpnu byl zaznamenán výrazný růst nových zakázek v tuzemském průmyslu, meziročně o 18,7 procenta. Tahounem byly nové tuzemské zakázky s růstem o 26,7 procenta, zatímco nové zakázky ze zahraničí si meziročně připsaly 14,9 procenta.

Je ovšem dobré mít na paměti, že růst hodnoty zakázek je tažen jak zvýšením reálného objemu, tak výrazným růstem cen a růst zakázek co do objemu proto asi není až tak silný.

Průzkumy PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) z tuzemského zpracovatelského průmyslu naznačují, že se situace na straně nových zakázek zhoršuje, což jinými slovy znamená, že se celkový výkon tuzemského průmyslu v nejbližších měsících může dále zlepšovat jen těžko.

PSALI JSME:
Tuzemský průmysl v září prohloubil pokles

Průzkumy PMI navíc signalizují pokles nových zakázek ve zpracovatelském průmyslu v řadě evropských zemí, tendence k ochlazení výkonu ve zpracovatelském sektoru tak zřejmě bude mít celoevropský charakter.

Zprávy z tuzemského průmyslu za letošní srpen hlásí opticky velmi silný růst výroby, opravdu silný růst byl však zaznamenán jen v několika málo odvětvích v čele s výrobou motorových vozidel.

Průzkumy ze zpracovatelského průmyslu napříč Evropou včetně zářijových průzkumů naznačují pokles nových objednávek, výhled pro průmyslovou výrobu v tomto ohledu není příliš optimistický.

Na poptávku a aktivitu v průmyslu má nepříznivý vliv růst nákladů, ať již jde o energie, další suroviny či o náklady na dopravu, což platí jak pro českou ekonomiku, tak pro Evropu obecně.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pozitivní zprávy ze srpnového vývoje průmyslu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB