Výkon tuzemského průmyslu se v nejbližších měsících může zlepšovat jen těžko

Analýza
Silný srpnový meziroční růst průmyslové výroby pomohly vyšperkovat efekty nízké srovnávací základny, jež se projevily v robustním nárůstu výroby motorových vozidel. Jestliže loni automobilový průmysl zápolil s nedostatkem potřebných komponent a výroba často stála, tak letos je v tomto ohledu situace lepší a právě výroba motorových vozidel byla tahounem silného meziročního růstu průmyslové výroby jako celku.
Výroba motorových vozidel byla v srpnu tahounem silného meziročního růstu průmyslové výroby jako celku. Ilustrační foto: TPCA

Výhled do dalších měsíců nicméně zůstává spíše ponurý, neboť průzkumy z tuzemského průmyslu hlásí ochlazení jak na straně výroby, tak u nových zakázek. Průmyslová výroba v srpnu v neočištěném vyjádření meziročně vzrostla o 10,3 procenta, zatímco finanční trh očekával v průměru růst o 5,4 procenta.

Letošní srpen měl o jeden pracovní den více, než stejný měsíc loňského roku, a údaj očištěný o kalendářní vlivy hlásí meziroční růst průmyslové výroby o 7,2 procenta, zatímco očekávání trhu pro tento očištěný údaj činilo 3,5 procenta.

Celkovému výsledku výrazně napomohla výroba motorových vozidel, jež po očištění o kalendářní vlivy vzrostla meziročně o 48,7 procenta díky tomu, jak v automobilkách došlo ke zlepšení v dodávkách potřebných dílů.

V loňském roce včetně automobilky čelily nedostatku čipů, což vedlo k odstávkám výroby, zatímco letos se situace v tomto ohledu zlepšila. Pro srovnání: Loni v srpnu se výroba motorových vozidel propadla meziročně o 28 procenta.

PSALI JSME:
Budeme zahlceni polovodiči?

Data z tuzemského průmyslu za letošní srpen ovšem ukazují nestejnoměrný vývoj napříč jednotlivými odvětvími, neboť v řadě případů výroba vykázala mírný meziroční pokles. Kromě odvětví motorových vozidel byl vykázán robustní meziroční růst výroby také v kožedělném průmyslu (27 %) a ve farmacii (25,8 %).

Letos v srpnu byl zaznamenán výrazný růst nových zakázek v tuzemském průmyslu, meziročně o 18,7 procenta. Tahounem byly nové tuzemské zakázky s růstem o 26,7 procenta, zatímco nové zakázky ze zahraničí si meziročně připsaly 14,9 procenta.

Je ovšem dobré mít na paměti, že růst hodnoty zakázek je tažen jak zvýšením reálného objemu, tak výrazným růstem cen a růst zakázek co do objemu proto asi není až tak silný.

Průzkumy PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) z tuzemského zpracovatelského průmyslu naznačují, že se situace na straně nových zakázek zhoršuje, což jinými slovy znamená, že se celkový výkon tuzemského průmyslu v nejbližších měsících může dále zlepšovat jen těžko.

PSALI JSME:
Tuzemský průmysl v září prohloubil pokles

Průzkumy PMI navíc signalizují pokles nových zakázek ve zpracovatelském průmyslu v řadě evropských zemí, tendence k ochlazení výkonu ve zpracovatelském sektoru tak zřejmě bude mít celoevropský charakter.

Zprávy z tuzemského průmyslu za letošní srpen hlásí opticky velmi silný růst výroby, opravdu silný růst byl však zaznamenán jen v několika málo odvětvích v čele s výrobou motorových vozidel.

Průzkumy ze zpracovatelského průmyslu napříč Evropou včetně zářijových průzkumů naznačují pokles nových objednávek, výhled pro průmyslovou výrobu v tomto ohledu není příliš optimistický.

Na poptávku a aktivitu v průmyslu má nepříznivý vliv růst nákladů, ať již jde o energie, další suroviny či o náklady na dopravu, což platí jak pro českou ekonomiku, tak pro Evropu obecně.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pozitivní zprávy ze srpnového vývoje průmyslu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika padá do stagflace

Centrální banky nejen napříč Evropou již pochopily, že inflace není způsobena jen narušenými dodavatelskými řetězci, ale především velmi uvolněnou měnovou politikou. Česká inflace na 18procentech a „holubičí“ …

Česká ekonomika míří do mělké recese

Tuzemský hrubý domácí produkt (HDP) za třetí čtvrtletí letošního roku byl v pátek zhruba v souladu s naším očekáváním revidován výše, konkrétně na -0,2 procenta mezikvartálně a 1,7 meziročně. Ze struktury je patrné, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Lidé jsou jako přežraná lvice. Blahobyt jim vzal cíle i štěstí,“ říká Jágrův osobní kouč

Rozhovor
Od určité míry ekonomických parametrů pocit subjektivního štěstí a úspěchu přestane stoupat, a dokonce naopak začne klesat, říká v rozhovoru Marian Jelínek, sportovní psycholog a osobní kouč Jaromíra Jágra. Lidé podle něj chtějí cíl tak moc, že nemají problém podrazit kamaráda, ve jménu cíle a úspěchů vzít doping, podplatit tu či onu zakázku.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …