Výluky v pojistných smlouvách? Největší háčky vězí v detailech

Poradna
Brýle se bez brýlí špatně hledají, zní mnohokrát potvrzená pravda. A podobně je to při sjednávání pojištění s tzv. výlukami, tedy s ujednáním omezujícím právo na pojistné plnění. Všichni vám poradí, že si na ně máte dávat pozor. Ale kde všude je v pojistné smlouvě hledat a hlavně – jak si vyhodnotit, jaká konkrétní pojistná událost se za obvykle obecně popsanou výlukou může skrývat, takže při ní už pojišťovna plnění neposkytne?
Za výlukou „zanedbání povinnosti pojištěného“ se může skrývat např. povinnost uzavřít hlavní uzávěr vody při delším pobytu mimo domov. Foto: Pixabay

Formulace ve smlouvách, které pojišťovny vykládají velmi kreativně, až „gumově“, se staly dokonce předmětem prvního ročníku Ankety o nejabsurdnější výluku z pojištění.

Čekací doba i diagnóza

Kdy nejčastěji se můžeme dočkat nepříjemného překvapení, že se vyplacení pojistky nedočkáme? Např. když klient předpokládá, že je pojištěn ve chvíli sjednání smlouvy, ale ta obvykle obsahuje ustanovení o tzv. čekací době. A až po jejím uplynutí je pojišťovna ochotna se k plnění přihlásit. V případě pojištění na zahraničním dovolenou může jít o dny, při zdravotních omezeních však až o roky.

Zdravotního stavu se výluky týkají často, protože pojišťovně mezi ně řadí nejen choroby, které klient uvedl na začátku do dotazníku, ale také nemoci, o nichž v té době prokazatelně nevěděl, a byly mu diagnostikovány později. To už se pak zdá být popřen samotný základ pojištění. S výlukami se klienti často setkávají také při připojištění pro případ smrti (sebevražda, adrenalinové sporty) nebo invalidity (psychické nemoci).

Ta nejabsurdnější

A jaké jsou nejabsurdnější výluky, alespoň podle hlasování účastníků ankety, kterou uspořádal Patrik Nacher, majitel serveru BankovniPoplatky.com? „Vyhrála výluka zanedbání povinnosti pojištěného, která bývá ze strany pojišťoven velmi často zneužívána. Pojišťovny využijí i zcela minimální, nebo nepodstatné zanedbání, které ani nemělo často na vznik škody vliv.“

Za touto výlukou se může skrývat např. povinnost uzavřít hlavní uzávěr vody při delším pobytu mimo domov, nebo ponechání otevřené ventilačky při vykradení bytu, čímž jeho majitel přijde o nárok na úhradu škody, i když není jisté, kudy lupič do bytu vnikl.

Jednou tak, pak jinak

Anketa byla dvoukolová, do druhého kola se kromě zmíněného vítěze dostaly další dvě výluky. A tři finalisty dělilo pár desítek hlasů, takže účastníci rozdělovali své sympatie značně rovnoměrně.

Druhou „nejoblíbenější výlukou“ bylo odlišné pojištění pro stejné či obdobné věci. Jedná se např. o situaci, kdy součástí pojistky proti poškození cizí věci je vytopení souseda kvůli přeteklé vaně nebo uvolněné hadičce pračky, ale prasklá trubka ve zdi už spadá do výluky.

Při škodě při povodni je zase rozdíl, jestli ji způsobila voda z řeky, nebo z uličních kanálů. Či zda střechu poškodilo krupobití, nebo silný vítr. Zkrátka situace, kdy si klient chce např. pojistit dům, ale není schopen předem specifikovat všechny možná i málo pravděpodobná pojistná rizika.

Pravidla podle pojišťovny

Třetí skončila výluka z hlediska nejednoznačné identifikace, což je obrana pojišťovny argumentem, že majetek nebyl udržován v tak dobrém stavu, jak se klient smluvně zavázal. Přičemž parametry onoho dobrého stavu bez předchozího upřesnění posuzuje sama pojišťovna.

Mezi původní desítku výluk se dále dostaly mj. vznik nepředvídatelných událostí (vyšší moc), slovíčkaření a různé výrazy pro podobné jevy (zátopa vs. vytopení), neposkytnutí všech informací klientem či umístění pojištěné věci na nevhodné místo.

Z ankety rovněž vyplynulo, že by si zhruba 95 % účastníků přálo mít možnost vypovědět smlouvu kdykoli a nikoli jen zákonem určených šest týdnů před jejím vypršením.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Pojištění

Prsa, zadek i spermie. Pojišťovací bizarnosti celebrit

Doba nás tlačí do módních trendů. Jednou jsou to rachitické vychrtliny, jindy krev a mlíko. A tak často sáhneme do peněženky a vylepšujeme matku přírodu. Estetická medicína je jednou stranou mince. Druhou je jak si …

S mobilem v ruce bourají nejčastěji vysokoškoláci

Velká část řidičů zákaz používání mobilních zařízení během jízdy zcela ignoruje. Telefonátu v autě se vzdá pouze necelá třetina vysokoškolsky vzdělaných řidičů, zbytek jich běžně telefonuje. Větší sklon k používání …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru