Výnosy sice rostly, ale nejistota přetrvává. Neznáme plány nových členů bankovní rady na boj s inflací

Názor
Eurové i korunové výnosy zažily v tomto týdnu významný nárůst. Eurová tržní výnosová křivka za tento týden vzrostla o přibližně 10-17 bazických bodů, zatímco americké sazby se zvýšily o méně než polovinu.
Nejen, že neznáme konkrétní plány nových členů bankovní rady na boj s inflací, ale nová data navíc celkově vyznívají opět o něco více proinflačně, než se odhadovalo. Foto: Holasjakub – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=108082491

Euro k americkému dolaru přesto tento týden ztratilo zhruba 1,9 procenta, když po páteční překvapivě vysoké inflaci v USA atakovalo téměř úroveň 1,05 USD/EUR.

České tržní úrokové sazby si za tento týden připsaly přibližně 30-40 bazických bodů. Trhy začaly zejména od středy sázet na výraznější nárůst sazeb České národní banky (ČNB) na červnovém zasedání, které bude posledním v současném „jestřábím“ složení bankovní rady.

V pátek odpoledne byl pro červen zaceněn již hike o 100-125 bazických bodů, což podpořila i vyšší než očekávaná květnová inflace. Zároveň dochází k posunu prvního snížení sazeb do druhého čtvrtletí 2023.

PSALI JSME:
Bankovní rada ČNB má tři nové členy, koruna posilovala

Koruna ve středu svůj mírný zisk, který inkasovala po jmenování nových tuzemských centrálních bankéřů (E. Zamrazilová, K. Kubelková, J. Frait, pozn. aut.), nakonec neudržela, když se vrátila do blízkosti 24,70 CZK/EUR a poblíž této úrovně se obchodovala i po zbytek týdne. Relativně nízká volatilita kurzu zřejmě souvisí s přetrvávající přítomností ČNB na trhu.

Stále se totiž nedá hovořit o ústupu nejistoty. Nejen, že neznáme konkrétní plány nových členů bankovní rady na boj s inflací, nová data navíc celkově vyznívají opět o něco více proinflačně, než se odhadovalo, což by volalo po výraznější reakci centrální banky. Tu by se ale zprvu rada v novém složení mohla vzhledem k opatrnější většině zdráhat doručit.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace v Česku všechny zaskočila, už je vysoká skoro jako v Rusku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Německá inflace překonala 70leté maximum

Důvěra v ekonomiku se v eurozóně nadále zhoršuje, v září se souhrnný indikátor propadl na hodnotu 93,7 bodu, což je nejnižší úroveň od listopadu 2020. K propadu přispěly jak oblast služeb, tak i průmyslu, nicméně …

Úrokové sazby ČNB zůstávají beze změny

Česká národní banka (ČNB) na svém zářijovém zasedání rozhodla o ponechání základní repo sazby na sedmi procentech. To bylo v souladu s očekáváním analytiků i finančního trhu. Na příštím zasedání by sazby měly dle …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.