Výnosy z primárních veřejných úpisů akcií dosáhly nejlepšího výsledku za poslední tři roky

Geopolitická rizika a nejistoty a změna obchodní politiky, jsou hlavní důvody slabší aktivity na globálním trhu s primárními veřejnými úpisy akcií (IPO) ve druhém letošním čtvrtletí. Vyplývá to z nejnovější čtvrtletní studie EY Global IPO Trends.
V Americe jsou primární úpisy – na rozdíl od zbytku světa – letos velice úspěšné. Newyorská burza a NASDAQ jsou v první trojce nejúspěšnějších burz světa, pokud jde o výnosy primárních emisí za první letošní pololetí. Foto: Pixabay

Za celé první pololetí proběhlo v celosvětovém měřítku 660 IPO, což je o 21 % méně než za stejné období roku 2017. Přes nižší počet primární emise vynesly celkem 94,3 miliardy amerických dolarů, tedy o pět procent více než za prvních šest měsíců loňského roku. To je nejlepší výsledek za poslední tři roky.

„I když jsou valuace na některých velkých kapitálových trzích poměrně vysoké, v prvním letošním pololetí bylo primárních úpisů o něco méně než vloni,“ říká Peter Wells, vedoucí partner oddělení transakčního poradenství společnosti EY v České republice. Dobrou zprávou podle něj je, že ekonomické podmínky jsou i nadále příznivé. „V mnoha regionech světa jsou ceny akcií vysoké a úrokové sazby nízké. Věříme proto, že ve druhé polovině letošního roku dojde u IPO k oživení,“ dodává Wells.

Amerika zpátky na špičce

V Americe jsou primární úpisy – na rozdíl od zbytku světa – letos velice úspěšné. IPO tu vynesly 35,3 miliardy dolarů, téměř o třetinu více než za prvních šest měsíců loňského roku. Newyorská burza a NASDAQ jsou v první trojce nejúspěšnějších burz světa, pokud jde o výnosy primárních emisí za první letošní pololetí, a mají rovněž velký podíl na 18% meziročním zvýšení počtu IPO na celém americkém kontinentu.

Za silnou dynamikou amerického trhu s IPO jsou v prvé řadě dobré výsledky tamních emisí, především ve Spojených státech, kde IPO měly první den průměrnou návratnost přes deset procent. Navíc kurzy akcií po IPO vykazují lepší výsledky než akciové indexy obecně. Na USA připadá 83 % všech IPO, které se za prvních šest měsíců letošního roku uskutečnily na americkém kontinentu, a 85 % získaného kapitálu.

Region EMEIA zachraňuje Indie

V celém regionu EMEIA (Evropa, Střední východ, Indie a Afrika – pozn. red.) bylo letošní první pololetí kvůli geopolitické nejistotě a změně obchodní politiky ve znamení opatrnosti. Počet IPO tu klesl o čtyři procenta. Nejúspěšnější příběh v regionu napsala ve druhém čtvrtletí Indie, kde se mimo jiné nachází burza s druhým největším počtem IPO za uplynulý kvartál.

Výnosy IPO v prvním letošním pololetí v regionu EMEIA vzrostly ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 10 procent. O tom, že letošní výsledky v tomto regionu nejsou tak špatné, svědčí ostatně i fakt, že jsou jak co do počtu transakcí, tak podle výnosů nad desetiletým mediánem.

„Květnová primární emise Avastu na londýnské burze s nabídkovou cenou 3,2 miliardy amerických dolarů českým společnostem ukázala, jakou příležitost veřejný trh představuje pro ty, kdo chtějí získat kapitál. Už lze vysledovat určitý trend mezi českými firmami – primární úpis je pro ně cestou, jak získat finance na budoucí akvizici, a pro jejich zakladatele možností, jak z firmy částečně odejít a přitom si nad ní nadále zachovat kontrolu,“ vysvětluje Wells.

Mimochodem – technologická společnost bude dnes poprvé reportovat své hospodářské výsledky od vstupu na londýnskou burzu na počátku května.

Ani v Asii investoři neztrácejí zájem

Přes poměrně velký zájem investorů se počet primárních úpisů na burzách v regionu Asie a Tichomoří v prvním pololetí letošního roku meziročně snížil o 37 %, výnosy klesly o 17 %. Přesto na tento region připadá necelá polovina (46 %) letošních IPO a téměř třetina (31 %) získaného kapitálu. Pět z první desítky burz s největším počtem primárních emisí pochází z tohoto regionu. Největší primární emise druhého čtvrtletí byla umístěna na šanghajské burze, která obsadila druhou příčku mezi burzami světa podle výnosů IPO.

Dobré výsledky ve druhém letošním čtvrtletí hlásí především Japonsko, kde se uskutečnilo 21 IPO v celkové hodnotě 1,5 miliardy amerických dolarů. Většina z této částky (1,3 miliardy amerických dolarů) připadá na 11 primárních emisí technologických společností.

Výsledky druhého čtvrtletí vyniknou zvlášť ve srovnání s prvním kvartálem (nárůst počtu IPO o 75 procent a výnosů dokonce o 202 %). Díky tomu jsou údaje za celé první pololetí v Japonsku víceméně srovnatelné se stejným obdobím loňského roku.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Investice

Drahé kovy poskočily v oblibě na druhé místo

Češi v prvním letošním čtvrtletí nijak výrazně nezměnili své preference a stále inklinují k bezpečnějším variantám zhodnocování svých úspor. Největší nárůst zájmu zaznamenaly drahé kovy, informuje pravidelný …

Investiční výhled Warrena Buffetta

Řada investorů věří, že výběr akcií Berkshire Hathaway je dobrou alternativou vůči investování do majoritních amerických indexů. V pětiletém horizontu výběr akcií Berkshire Hathaway překonává index S&P 500 o …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Nejčastěji škodí voda. Češi podceňují pojištění svých domovů

Analýza
Podpisem pojistné smlouvy považujeme věc za uzavřenou na mnoho let. Tak vypadá klasický scénář spojený s pojištěním nemovitosti a domácnosti. Češi zapomínají své pojistné smlouvy pravidelně kontrolovat, čímž riskují, že pojistné částky po čase již nemusí stačit na krytí případných škod. Jak tedy správně pojistit svůj domov a kdy pojistnou smlouvu aktualizovat?

Investice s vůní benzínu

Kouzlu vozů z dob minulých podléhá stále více lidí, kteří shánějí hlavně socialistické veterány. V tom jim už rok …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru