Výnosy za třetí čtvrtletí odstartovaly slibně. Velká očekávání patřila Netflixu a Tesle

Výnosy firem z indexu S&P 500 za třetí čtvrtletí jsou zatím lepší, než se čekalo. Technologický sektor vykazuje oproti loňskému roku zlepšení o téměř deset procent. Zůstáváme tak ohledně výnosů za třetí kvartál optimističtí, i když u některých až příliš populárních akcií nejspíš sem tam dojde k nějakému zaškobrtnutí.
Společnosti Netflix a Tesla, které zveřejnili své výnosy přede dvěma dny, jsou letos zahrnuty do „amerického technologického byznysu“ a investoři do nich vkládají velká očekávání. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Už jsme několikrát zmínili, že výsledková sezóna za třetí čtvrtletí bude velmi důležitá, protože zotavení počítá s prudkým zvýšením firemních výnosů, kde se očekává mezikvartální růst o 35 %. Pokud však výnosy takto nestoupnou, nebude snadné současnou cenovou hladinu akcií ospravedlnit, leda by investory čekalo příjemné překvapení ve formě fiskálního impulsu.

Své tržby a výnosy za třetí čtvrtletí již zveřejnilo 51 firem z indexu S&P 500 a zatím je to příjemné překvapení. Zejména výnosy byly mnohem lepší, než se čekalo. Meziročně je sice růst tržeb i výnosů záporný, ale už jen -2,7 procenta v případě tržeb a -19 procent v případě výnosů. Informační technologie navíc vykazují ve třetím čtvrtletí meziroční zvýšení výnosů o deset procent, což jasně ukazuje ochotu investorů při nákupu akcií technologických firem riskovat.

Podle odhadovaných výnosů se zatím zdá, že americké firmy dosáhnou už ve třetím kvartálu roku 2021 znovu rekordních výnosů. To by ovšem mohla nabourat nová americká vláda, pokud by realizovala Bidenovu daňovou politiku v rozsahu uváděném v kampaňových materiálech.

Navrhované zvýšení daně z příjmů právnických osob a sazby GILTI (Global Intangibles Low-Taxed Income – jak jde o příjem zahraničních dcer amerických společností z nehmotných aktiv, jako jsou patenty, ochranné známky a autorská práva, pozn. red.) by mohlo srazit výnosy firem z indexu S&P 500 až o desetprocentních bodů a nejhůř by to odnesly IT, zdravotnictví a komunikační služby.

Dokáže Netflix udržet svůj cash flow v černých číslech?

První opravdová zkouška širšího technologického segmentu na amerických akciových trzích přišla po předvčerejším uzavření trhů, kdy své výnosy za třetí kvartál uveřejnila firma Netflix. Její akcie se letos svezly na vlně vzestupu technologických firem během pandemie a poskočily o celých 64 procent, takže se od ní ve třetím čtvrtletí očekávaly opravdu dobré výsledky.

Údaje za druhé čtvrtletí však namísto výrazného růstu tržeb svědčily pouze o vyšší míře využití ze strany stávajících uživatelů. Zklamání na trzích tehdy srazilo akcie Netflixu o 6,5 %, což je největší propad po zveřejnění výnosů firmy od druhého čtvrtletí roku 2019.

Zároveň ovšem došlo ke zdržení produkce obsahu, které s sebou přineslo zvýšení provozního cash flow, jenž ve druhém čtvrtletí vzrostl až na 1,04 miliardy dolarů, takže Netflix vygeneroval dosud největší volný cash flow ve své historii – 900 milionů dolarů, přičemž ještě ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku to bylo mínus 1,6 miliardy.

Analytici očekávají, že letos bude mít volný cash flow 180 milionů dolarů a ve fiskálním roce 2021 se znovu propadne do červených čísel, a tak vyvstává otázka, zda Netflix vůbec kdy dosáhne takových zisků, které by odpovídaly jeho ocenění, jež činí u poměru EV/EBITDA téměř pětinásobek globálního akciového trhu.

Zdroj: Saxo Group

Dominantní hráč Tesla

Před zveřejněním výnosů Tesly za třetí kvartál analytici očekávali, že její tržby vzrostou meziročně o 31 procent na 8,3 miliardy dolarů. Vzhledem k tomu, že akcie Tesly letos stouply o 426 %, hraje se o hodně. Očekávání vystřelila do závratných výšek, protože investoři předpokládají, že se bude podíl elektromobilů na trhu zvyšovat a Tesla se postupně stane v automobilovém průmyslu dominantním hráčem.

Firma nedávno oznámila snížení cen všech svých modelů a ve třetím kvartále zvýšila globální dodávky na 139 300 kusů, takže aby splnila svůj letošní cíl půl milionu vozů, musí jich v posledním kvartále prodat ještě 181 000.

Krátkodobě je nyní pro Teslu klíčovým katalyzátorem rostoucí čínský trh s elektromobily, kam dodává vozy prostřednictvím své šanghajské Gigafactory a výhledy na tržby v Číně jsou také klíčem k tomu, jak zareagují ceny akcií. Historicky činila největší změna po zveřejnění výnosů cca 9,5 % a v souvislosti s výnosy za třetí čtvrtletí jsme očekávali značnou volatilitu už proto, jaké momentum ceny akcií letos získaly.

Zdroj: Saxo Group

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB