Podle informací serveru www.rizikovedluhopisy.cz investoři, kteří si v minulých letech pořídili dluhopisy uvedené firmy, nyní v insolvenčním řízení nárokují téměř padesátimilionovou sumu. „Z ní však, s největší pravděpodobností, uvidí pouhý zlomek,“ říká za server Eliška Skřivanová.
Podle zjištění a výpočtů portálu FAEI.cz z dokumentů, které soudu předložil předběžný insolvenční správce JUDr. Jan Langmeier, ale Triload Invest dluží investorům výrazně více. Závazky vyplývající z dvouletých firemních „triloadích“ dluhopisů „9 % 2019“ jsou ve výši 1,7 milionu korun, z bondů „8,1 % 2020“ 1,3 mil. Kč a z desetiletých s nabízeným ročním zhodnocením 12 procent 52,7 milionu Kč. Robert Krejčí, jednatel společnosti Triload Invest přitom předběžnému insolvenčnímu správci sdělil, že byly vydány dluhopisy v nominální výši cca 70 milionů Kč.
Seznam věřitelů – dluhopisových investorů, který dlužník insolvenčnímu správci předložil, však zjevně není kompletní. Potvrdil to jak sám Langmeier, jenž vyjádřil pochybnosti o úplnosti údajů uvedených v seznamech, tak jeden z poškozených dluhopisových investorů, který se v seznamu „ušitém“ Mgr. Krejčím nenašel. „Pan Krejčí mu (předběžnému insolvenčnímu správci – pozn. red.) dal seznam věřitelů a nejen já, ale i další tam vůbec nejsme,“ tvrdí věřitel.
Pravděpodobně nejvíc problematické jsou desetileté bondy s 12% úrokem: Jak je zřejmé z pravděpodobně nekompletního seznamu od věřitele, vybráno bylo přes 54 milionů korun, čímž mohlo dojít k porušení podmínek České národní banky (ČNB). Jejímu dohledu totiž nepodléhají jen ty nabídky korporátních dluhopisů, jejichž objem nepřevýší částku jednoho milionu eur či její ekvivalent v korunách.
Snaha o vyvádění majetku
Portál Rizikové dluhopisy také uvedl, že průběh řízení komplikuje také minimální součinnost emitenta a snaha o vyvádění majetku, a to i navzdory předběžnému opatření, které soud ve věci vydal. Městský soud v Praze začátkem letošního vydal předběžné opatření na majetek dlužníka, protože docházelo k opakovaným pokusům o vyvedení majetku z majetkové podstaty. Jednatel společnosti Robert Krejčí se například pokoušel zpeněžit Hotel Lučany za necelých 13,5 milionů Kč, ale také i další nemovitosti.
Navíc dlužník od zahájení insolvenčního řízení soudu neposkytuje součinnost. „Předběžnému insolvenčnímu správci od jeho ustanovení poskytuje součinnost velmi omezeně, v poslední době již vůbec. Přestože předběžný insolvenční správce opakovaně dlužníka žádal o zpřístupnění nebo předání účetnictví, toto se do dnešního dne nestalo,“ uvedl ve vyjádření předběžný insolvenční správce JUDr. Jan Langmeier.
Nicméně z informací, které jsou k dispozici, vyplývá, že Triload Invest Roberta Krejčího dlužil firemním partnerům 3,8 mil. Kč, zdravotním pojišťovnám, správě sociálního zabezpečení a finančnímu úřadu 2,6 milionu korun a zaměstnancům firmy přes dva miliony korun. Včetně toho, že Krejčímu jako zaměstnanci dluží jeho firma mzdu ve výši 670 tisíc korun.
Pohledávka od britské firmy v likvidaci
Jak portál FAEI.cz upozornil už letos v březnu, na současném insolvenčním řízení společnosti Triload Invest je pikantní mimo jiné i to, že mezi téměř sedmdesáti přihlášenými pohledávkami figuruje i britská společnost Triload Capital Ltd., kterou česká Triload Invest z poloviny vlastní. Jde o pohledávku, která vznikla na základě smlouvy o převzetí dluhu ve výši necelých šesti milionů korun, již do insolvenčního řízení přihlásil 26. února 2019 Daniel Křivánek.
Ten byl loni v dubnu jmenován ředitelem britské Triload Capital, zatímco Robert Krejčí je v britském firemním rejstříku u této firmy veden jako „osoba s podstatným vlivem“ (pozn. red. – disponuje s více než 25 %, ale méně než s polovinou firemních podílů).
Datum přihlášení zmíněné pohledávky je také důležité. Britský firemní rejstřík totiž u společnosti Triload Capital Ltd., registrační číslo 07945821, u statutu uvádí „Liquidation“, tedy že je v procesu likvidace. A z rejstříku také vyplývá, že Vrchní soud pro Anglii a Wales (High Court of Justice) vydal příkaz k nucené likvidaci firmy už 23. ledna letošního roku. Z přihlášky pohledávky v tuzemském insolvenčním rejstříku ale nevyplývá, k jakému datu byl Městskému soudu v Praze předložený výpis z britského „Companies House“ pořízen.
zavřít a sebrat všechen majetek včetně posledních trenek…..Do doby, než rodina vrátí jím odkloněné peníze, bude sedět, třeba až do smrti, a bude taky pracovat, ne že bude mít 3x denně jídlo a teplo a teplou vodu…potřeboval by zhubnout