Výrazný odliv dividend z ČR pokračoval i v září

Běžný účet platební bilance skončil v září v deficitu ve výši 55,76 miliardy korun. Znovu tak byl výrazně překonán tržní konsenzus (-22 mld. Kč). Po srpnovém rekordu jde o druhý nejvýraznější schodek běžného účtu minimálně od roku 2004, odkdy máme měsíční data k dispozici. Po sezónním očištění došlo podle našeho odhadu ke zmírnění salda z -56,8 miliardy korun v srpnu na zářijových -47,8 miliardy korun.
Globální sentiment v době zvýšené nejistoty favorizuje především americký dolar. Ilustrační foto: Pixabay.com

K zářijovému deficitu běžného účtu přispěla hlavně negativní bilance prvotních důchodů. V rámci ní nejvýznamněji působil odliv dividend z přímých zahraničních investic, který stál stejně jako o měsíc dříve v drtivé většině i za saldem celého běžného účtu.

Mírně negativně nadále přispíval i obchod se zbožím. Příznivý vliv na zahraniční obchod měl v září zejména vývoz motorových vozidel v návaznosti na zmírňování problémů v dodavatelských řetězcích. V opačném směru zahraniční obchod v nominálním vyjádření naopak srážely hlavně vysoké ceny dovážené ropy a zemního plynu.

Z hlediska dalšího vývoje kurzu koruny podle nás představuje deficit platební bilance důležitý fundament, který bude bránit jejímu posílení. Kromě výrazného propadu úrokového diferenciálu, který se od svého vrcholu v červenci letošního roku již snížil téměř o polovinu, koruně stále nepomáhá ani globální sentiment, který favorizuje v době zvýšené nejistoty především americký dolar.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB