Výroba zmrzliny v Česku se vloni dramaticky propadla

V Česku se loni vyrobilo 40,4 milionu litrů zmrzliny. Vyplývá to z údajů, které minulý týden zveřejnil Eurostat. Na poměry tohoto tisíciletí jde o nadprůměrný údaj. V průměru se totiž v letech 2001 až 2019 v ČR vyrobilo 36,3 milionu oblíbené chladivé pochoutky ročně.
Výroba zmrzliny v Česku se vloni dramaticky propadla. Ilustrační foto: Pixabay.com

Konzumaci zmrzliny v loňském roce přálo poměrně teplé počasí a také nadále rostoucí kupní síla Čechů, daná zejména obdobím ekonomické prosperity, nízké míry nezaměstnanosti a citelného růstu reálných mezd.

Nejvíce zmrzliny v tomto tisíciletí, v období od roku 2001, se však v Česku vyrobilo v roce 2018, a to bezmála 51 milion litrů.

Loni tedy došlo k výraznému meziročnímu poklesu objemu vyrobené zmrzliny v ČR, a to o více než pětinu.

Markantnější meziroční propad v objemu vyrobené zmrzliny v ČR nastal podle dat Eurostatu naposledy v roce 2005.

Za silný loňský propad ve výrobě zmrzliny může vysoká srovnávací základna roku 2018.

Ten byl charakteristický nadprůměrně teplým a suchým počasím, a také meziročně citelně rostoucí objem dovozu zmrzliny do ČR při v zásadě stagnujícím objemu vývozu.

Hodnota dovozu zmrzliny do ČR totiž loni rekordní byla, když představovala 1,66 miliardy korun, meziročně o 8,5 procenta více. Od roku 2013 hodnota dovozu zmrzliny do ČR narostla o více než 80 procent, neboť v roce 2013 činila necelých 910 milionů korun.

Cena průmyslově vyráběné ovocné zmrzliny přitom loni vyskočila na svůj historický rekord, když se poprvé soustavněji pohybovala měsíc co měsíc nad úrovní 200 korun za jeden litr.

Statista: Kde v Evropě se v roce 2019  prodalo nejvíce zmrzliny na obyvatele (v kilogramech):

Zatímco průměrná maloobchodní cena polárkového dortu se v uplynulých osmi letech prakticky neměnila, a pohybuje se v úzkém pásmu kolem 35 korun, průměrná maloobchodní cena zmrzliny od roku 2012 vzrostla zhruba o patnáct procent.

I to svědčí o tom, že Češi vyhledávají prémiové, často dovážené zmrzliny a jsou ochotni si za ně díky své zmíněné vyšší kupní síle připlatit. Extrémně teplé počasí se však letos neopakuje, a navíc se tuzemští zmrzlináři potýkají s útlumem poptávky, zejména zahraničních návštěvníků, jejž způsobuje koronavirus a důsledky opatření pro boj s ním.

Šampionem ve výrobě zmrzliny v EU zůstává i po loňsku Německo, kde se v roce 2019 podle dat Eurostatu vyrobilo rekordních takřka 635 milionů litrů.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Bude letos v Česku překonán zmrzlinový rekord?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Izrael prodá Jordánsku 50 miliard litrů vody

Nedostatek pitné vody komplikuje životy lidí ve více regionech na světě. V budoucnu se může stát příčinou masové migrace. Z těchto důvodů je vhodné podporovat rozvoj technologií na odsolování mořské vody.

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru