Výrobní aktivita v Česku na novém rekordu

Růst aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu podle průzkumu PMI (Index nákupních manažerů, pozn. red.) v červnu dále vzrostl na novou historicky nejsilnější úroveň a překonal očekávání trhu. Důvěra dosáhla v červnu nevyšší úrovně od počátku sledování v roce 2001, když vzrostla z 61,8 bodu na 62,7 bodu. 
Stejně jako v předchozích měsících průzkum PMI kromě silného růstu aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu zároveň hlásí zvyšující se inflační tlaky. Ilustrační foto: Pixabay.com

Výrobní aktivita se tak ještě více přiblížila protějškům v eurozóně, kde index dosahuje ještě o něco výše. „Příběh zůstává obdobný, jako v minulých měsících. Na aktivitu příznivě doléhá uvolnění protipandemických opatření a růst důvěry v budoucnost,“ informoval redakci Michal Brožka, ekonom Komerční banky.

Podle něj sice roste výroba a zakázky, ale přetrvávající narušení subdodávek omezuje produkční kapacity, prodlužuje dodávky a tlačí na růst cen. Vyšší ceny vstupů se firmy snaží přenášet na zákazníky a zdražování na výstupech je údajně nejrychlejší od ledna 2003.  Podle zprávy PMI zrychlil i růst zaměstnanosti.

Problémy v dodavatelských řetězcích pravděpodobně přetrvají i ve druhé polovině letošní roku, usoudil Brožka, ale v příštím roce by mohlo docházet ke zlepšení. „Budoucí vývoj je samozřejmě stále velmi nejistý, nicméně letošní výkon průmyslu by s ohledem na dosavadní vývoj a ústup epidemie mohl dosáhnout cca jedenácti procent,“ predikoval.

Průzkum mezi českými průmyslníky však podle ekonomů současně potvrdil pokračující problémy s nedostatkem některých výrobních vstupů, jež vedly k nejrychlejšímu růstu rozpracovanosti od ledna 2011.

PSALI JSME:
Výsledky českého průmyslu ovlivňuje „čipový hladomor“

„Nedostatečná nabídka výrobních komponent spolu s významným růstem cen základních komodit vedla k výraznému zvýšení výrobních nákladů. To vytváří i tlak na růst konečných cen pro zákazníky, který v červnu dosáhl nejvyššího tempa od roku 2003,“ sdělil redakci ekonom Komerční banky Martin Gürtler.

„Stejně jako v předchozích měsících tak průzkum PMI kromě silného růstu aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu zároveň hlásí zvyšující se inflační tlaky,“ potvrdil redakci Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Nárůst důvěry podpořil jak zvyšující se objem produkce, tak i růst počtu nových zakázek, který byl nejrychlejší od konce roku 2017. „V obou případech pozitivně působilo především významné rozvolnění protiepidemických opatření, které vedlo ke zvýšení poptávky jak z tuzemska, tak i ze zahraničí,“ uvedl Gürtler.

Podle Radomíra Jáče bylo tahounem zlepšování podmínek v tuzemském průmyslu uvolňování omezení souvisejících s pandemií, rostoucí poptávka v domácí ekonomice a zlepšující se situace v tomto sektoru v Německu a eurozóně obecně.

PSALI JSME:
Důvěra v tuzemskou ekonomiku pokračuje v růstu

Zpřesněný odhad německého a celoevropského PMI ze zpracovatelského průmyslu přinesl mírné zlepšení. Německý PMI za červen byl revidován z 64,9 bodu na 65,1 bodu, PMI za celou eurozónu pak z 63,1 bodu na 63,4 bodu. „Také indexy PMI v sousedním Polsku i Maďarsku vykázaly rovněž silný nárůst,“ konstatoval Michal Brožka.

Zajímavé bude podle Jáče sledovat, zda zkrocení pandemie povede v dalších měsících také k nižším komplikacím v dopravě a v dodávkách a zda z pohledu výrobců klesnou související náklady anebo zda oživení aktivity v průmyslu sebou přinese dlouhodobější tlak směrem k růstu nákladů pro výrobce i cen výrobků pro odběratele včetně finálních spotřebitelů.

„Rok 2020 přestavuje nízkou srovnávací základnu s tím, jak po několik týdnů na počátku jara byla průmyslová výroba v důsledku první vlny pandemie uzavřena,“ připomněl Radomír Jáč a dodal: „Za rok 2020 jako celek tuzemská průmyslová výroba klesla o 7,2 procenta, za celý rok 2021 čekám růst zhruba v oblasti 12,5 procenta.“ Zejména období letošního března až května podle něj zaznamenají velmi silný meziroční růst průmyslové výroby.

„Index PMI i zveřejněná data o hrubém domácím produktu (HDP) za první čtvrtletí ukazují šanci na příznivější ekonomický vývoj v letošním roce. Rizikem stále zůstává pandemie, nicméně zdá se, že větším limitem budou nyní opožděné subdodávky,“ uzavřel Michal Brožka z Komerční banky.

PSALI JSME:
Ekonomika eurozóny se ve druhém čtvrtletí vymanila z recese

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Stavebnictví konečně nabralo dech?

Květnové výsledky stavebnictví byly ve znamení růstu. Nejenom toho meziročního, kterých vycházel z nízkého srovnávacího základu, ale především i toho meziměsíčního (+3 %). Tentokrát se dařilo nejenom inženýrskému …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru