Výrobní aktivita v ČR stále silně roste

Názor
Aktivita ve výrobě dle indexu nákupních manažerů ČR v lednu rostla stejným tempem jako v prosinci. PMI setrval na vysoké hodnotě 57 bodů, což je nejvyšší hodnota od dubna 2018. Zhoršení předstihových indikátorů v Německu a eurozóně jako celku ukazovalo na zhoršení českého PMI. K tomu však nedošlo a svou úrovní se tak na počátku roku vyrovnal český PMI s jeho německým protějškem. My jsme počítali se snížením indexu k 55,1 bodu a medián trhu činil 55,8.
Automobilky kvůli nedostatku komponent omezují výrobu. Ilustrační foto: Škoda Auto

Rychle se zvyšuje výroba a objednávky. Nicméně zatímco objednávkové knihy bobtnají, množí se nedodělané zakázky. To je ovšem dáno kapacitními omezeními spojenými s pandemií a také s problémy v dodavatelských řetězcích. Navýšení dodavatelských lhůt je interpretováno indexem jako navýšení poptávky, ale do určité míry jde o limit na straně nabídky.

To koresponduje se zprávami od automobilek, které dokonce kvůli nedostatku komponent omezují výrobu. Nicméně v souhrnu je vývoj předstihových indikátorů na začátku roku stále pozitivem. Samotný subindex produkce PMI vzrostl na 57,1 bodu z předchozí úrovně 56,7 bodu.

Kapacitní omezení budou podle nás důvodem, proč průmyslová produkce bude v prvním čtvrtletí letošního roku stagnovat či mírně klesat. Se slábnutím pandemie by se měla dostavit její rychlejší expanze. Za celý rok čekáme letos růst průmyslové výroby o 9,8 procenta, poté co její pokles loni dosáhl cca 7,5 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Český výrobní sektor dál expanduje

×
 1. Ten ilustrační obrázek není zrovna moc štastné řešení.Průmysl automotive za 5 let končí. Je to díky zákazu výroby spalovacích motorů a v roce 2025 má auto splňovat emisní normu euro 7 což spalovák nedokáže.Elektrické Citigo ekonomiku v ČR fakt neutáhne.Proto se snaží politici podpořit výrobu v zemědělství aby bylo aspoň něco………

  • Dobrý den, děkujeme za Váš názor.
   Pokud jste dobře četl, článek je o tom, co bylo, nikoliv co podle Vás bude za pět let.
   Redakce

   • To není ale otázka 5 let. Už nyní spousta lidí nekoupí nové auto se spalovacím motorem,protože to auto bude za 5 a více let neprodejné.Tak se dělají generální opravy na 10 let staré Volvo XC90 a podobné věci.I hodně bohatí lidé neuvažují o koupi nového nebo elektrického auta ale budou si držet současné auto do rozpadu.Např. v Holandsku je obrovský zájem o kvalitní a zachovalé auta 20 let stará z celé Evropy.Výplaty v Holandsku dovolují koupit klidně elektrickou Teslu a přesto se to tam neděje.Průmysl automotive už začíná pomalu skomírat auž nyní a Covid19 za tohle opravdu nemůže…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Optimismus na hliněných nohách

Pohled na globální i tuzemské trhy vůbec nevypadá špatně. Příslib klíčových centrálních bank, že měnové politiky zůstanou uvolněné dostatečně dlouho, v kombinaci s fiskálními stimuly podporuje rizikový apetit investorů.

NERV odmítl ekonomický lockdown

Většina členů Národní ekonomické rady vlády (NERV) na včerejším večerním jednání s vládními představiteli v čele s premiérem Andrejem Babišem odmítla zpřísnění ekonomického lockdownu. Neztotožňuje se s myšlenkou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nudíte se? Nekupujte si mývala, ani štěně

Poradna
Nudíte se? Kupte si medvídka mývala! Možná se touto radou Bohumila Hrabala teď řídí ten, komu covidová omezení sebrala oblíbené aktivity. Třeba se přidávají i rodiče s výchovným nápadem, že domácí mazlíček odvede pozornost dětí od počítače. Prostě to v době zákazů a karantén vypadá jako dobrý nápad, a navíc už vyzkoušený, vždyť podle statistik u nás žije kolem dvou milionů psů a 1,4 milionu koček. Co na to odborník?
Rolovat nahoru