Výrobní ceny pod tlakem

Názor
Ceny v tuzemském průmyslu už druhý měsíc za sebou padají. V březnu se snížily o půl procenta a to opět především zásluhou levnější ropy snižující produkční ceny pohonných hmot. V meziročním srovnání se tempo výrobní inflace v největším tuzemském odvětví snížilo na 0,5 %.
S odstávkami a především pak poptávkovým šokem, s nímž bude muset část průmyslu počítat, se tlak na ceny tuzemských firem dále zvýší. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jde samozřejmě o vážený průměr, za nímž se skrývají různé tendence. Asi tou nejviditelnější je výrazný růst nákladů na elektrickou energii, za kterou si firmy aktuálně připlácejí téměř deset procent, nebo na vodu, kde je nárůst 5,4 %.

Produkční ceny letos dál padají v těžebním průmyslu a nižší jsou již také ve zpracovatelském průmyslu. Tam nyní sehrává zásadní roli již zmíněná levná ropa snižující ceny vyrobených PHM, nicméně pod tlakem jsou rovněž výrobci kovů a chemických výrobků. A to vlastně ještě do cen pořádně nepromluvil nástup koronakrize, protože ceny se v průmyslu sledují jen do 20. dne v měsíci.

S odstávkami a především pak poptávkovým šokem, s nímž bude muset část průmyslu počítat, se tlak na ceny tuzemských firem dále zvýší.

PSALI JSME:
Bujará léta české průmyslové výroby loni skončila

Budou muset čelit stále vyšším cenám na energie, avšak prostor pro jejich započítání do vlastních cenových kalkulací se bude dál v důsledku slabší poptávky i tlaku odběratelů zmenšovat.

Celkově budou ceny v průmyslu v dalších měsících klesat, minimálně proto, že se ještě nevyčerpal vliv levnějších pohonných hmot. Dočasně, avšak jen mírně by se rovněž mohlo snížit tempo růstu cen u potravinářských výrobků, které částečně reagují na příznivější vývoj zemědělských komodit. Ale ani v tomto případě nejde o plošný trend, protože levnější jsou rostlinné výrobky.

V každém případě jsou i dnes zveřejněné ceny výrobců jasným signálem snižujících se inflačních tlaků v české ekonomice a tak i důvodem, proč u spotřebitelské inflace můžeme počítat s jejím rychlým ústupem. Z pohledu České národní banky je to tedy vývoj, který jí dává prostor dál uvolňovat měnovou politiku v současné fázi recese.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koronavirus zmírňuje růst cen v ČR

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Koronavirus zlevňuje pohonné hmoty

Druhá vlna pandemie koronaviru snižuje ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích v České republice. Řidiči se v následujících týdnech mohou těšit na další pokles cen.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pomáhat Nadaci Terezy Maxové dětem nás baví, říká Radek Sedlář

Rozhovor
Letošní už šestý ročník charitativní akce Nadace Terezy Maxové dětem Hýbejte se s Tearibearem dostalo i kvůli koronaviru novou podobu. Místo běhání či chůze na jednom vybraném místě se mohou zájemci, kteří chtějí pohybem pomoci znevýhodněným dětem, zapojit do projektu kdekoli – stačí si jen stáhnout aplikaci Strava a zaregistrovat se na webu tearibear.cz.
Rolovat nahoru