Výrobní inflace nabírá stále na síle

Názor
Dubnové statistiky o vývoji cen ve výrobě rozhodně nevyznívají pozitivně. Výrobci napříč ekonomikou i ve čtvrtém letošním měsíci převážně zvyšovali svoje ceny, které pak v meziročním srovnání rostly rekordním tempem. V zemědělství dosáhl nárůst cen za poslední rok více než 35 procent zejména v důsledku prudkého růstu cen v rostlinné výrobě reflektující vývoj světových cen komodit, hnojiv a energií.
Prim ve zdražování hraje energetika s více než 51procentním zvýšením cen. Ilustrační foto: Pixabay.com

V průmyslu se ceny za poslední měsíc zvýšily o 2,3 procenta a jsou již o téměř 27 procent výše, než loni. Prim hraje energetika s více než 51procentním zvýšením cen, následovaná těžebním průmyslem, kterému sekunduje i největší odvětví – zpracovatelský průmysl (+22,5 %), kde zdražuje vše spojené se surovinami. Stačí zmínit kovy, dřevo, chemii, elektřinu a plyn.

Příznivě nevyznívají cenové statistiky ani z dalších odvětví, ať už jde o stavebnictví nebo služby. Ve stavebnictví, které patří mezi významné spotřebitele energií a pohonných hmot, se ceny meziročně zvýšily už o téměř 13 procent, přitom jen za stavební materiály se připlácí v průměru o čtvrtinu více, než loni. A to není rozhodně pozitivní signál pro další vývoj cen na realitním trhu, ani pro ty, kteří staví či rekonstruují svépomocí.

Průmysl postupně vstřebává nákladový šok v podobě drahých komodit a energií, a proto ani zdražování v této části ekonomiky ještě není u konce. To ovšem znamená, že i rostoucí ceny výrobců se budou dál prolínat do cen pro konečné spotřebitele, takže ani inflace cílovaná centrální bankou ještě nedosáhla svého maxima. Zvlášť když zesiluje inflační impuls přicházející od potravin a nezmírňuje ani tlak z realitního trhu.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace se rozjíždí. Ceny zemědělských výrobců rostou nejrychleji od roku 1992

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Indexy PMI v Evropě zklamaly

Předběžná data červnových PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) aktivity v průmyslu i ve službách ve velkých evropských zemích včetně Německa i eurozónu jako celek zklamala. Celkové indexy se tak přiblížily …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O dovolenou aspoň pět týdnů ročně žádá stále více zaměstnanců

Analýza
I když nejpopulárnějšími zaměstnaneckými benefity zůstávají finanční bonusy či prémie, stále větší oblibu si mezi Čechy získává dovolená pět týdnů i více. Napříč obory ji chce již více než 90 procent pracovníků. Vyplývá to z nového průzkumu personální agentury Grafton Recruitment, který má redakce FAEI.cz k dispozici.