Důvodem lehkého nárůstu dynamiky výrobních cen v průmyslu je mírnější pokles cen v energeticky náročných sektorech – v některých (například chemický průmysl, pozn. aut.) výrobní ceny meziročně opět začínají růst.
Současně nehledě na slabší poptávku nijak výrazně nezvolňuje výrobní inflace v páteřních odvětvích českého průmyslu – ve strojírenství nebo v automobilovém sektoru. V dalším průběhu roku očekáváme pokračující lehké zesilování výrobních tlaků do rozmezí dvou až tří procent.
Současně také přestaly v posledních měsících klesat ceny zemědělské produkce, a to zejména v živočišné výrobě. I proto meziroční poklesy cen zemědělské produkce viditelně zmírňují z -7,5 procenta v červnu na -3,7 procenta v červenci. A ceny živočišné výroby dokonce začínají meziročně lehce růst.
S tím se vesměs zastavil také pokles cen v potravinářském průmyslu. Takový vývoj je v souladu s naším očekáváním a vesměs ho předpokládá i poslední prognóza ČNB, která podobně jako my předpovídá i postupné odeznívání potravinové deflace „na pultech obchodů“. Vývoj globálních cen potravin (index FAO) však zatím nenaznačuje obrat k výraznějšímu růstu cen.
Autor je hlavní ekonom společnosti Patria Finance
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com