Výročí bitvy u Solferina – 165 let od vstupu lidskosti na bitevní pole

Dnes (24. června) uplyne 165 let od bitvy u Solferina, která se stala impulsem k založení Červeného kříže a zásadní změně nahlížení na ochranu obětí ozbrojených konfliktů. Dne 24. června 1859 se poblíž severoitalského Solferina odehrála jedna z tisíců bitev lidské historie. Střetlo se v ní 300 tisíc vojáků a po 15 hodinách boje zůstalo na bitevním poli bez pomoci na 40 tisíc raněných a umírajících.
Bojiště u Solferina po bitvě, která byla největší a rozhodující bitvou druhé italské války za nezávislost. Zdroj: Neznámý autor– http://www.regione.piemonte.it/cultura/risorgimento/sala18.htm, Museo nazionale del Risorgimento, Torino, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1473477

Bitva u Solferina se nezapsala do historie uvedenými čísly, ale tím, že obraz jejích humanitárních následků vedl Švýcara Henri Jeana Dunanta k zorganizování improvizovaného ošetřování všech raněných – vítězů i poražených – a především k myšlence na to, jak podobným situacím předejít.

Rozhodl se založit organizaci, která by v době válek ošetřovala raněné bez ohledu na jejich příslušnost, a dále navrhl, aby byla přijata mnohostranná mezinárodní úmluva, která by zakotvila pravidla pro ošetřování raněných vojáků a ochranu zdravotníků.

Připomínáme si historický okamžik, který vedl k založení organizace Červeného kříže a přijetí první z tzv. Ženevských úmluv, základu soudobého mezinárodního humanitárního (válečného) práva, okamžik, kdy na bitevní pole vstoupila lidskost. Tento okamžik od základu změnil nahlížení na ochranu obětí ozbrojených konfliktů.

Všechny státy a bojující strany světa jsou již více než půldruhého století vázány povinností ošetřovat raněné a nemocné civilisty i bojovníky pouze podle naléhavosti jejich zranění či nemoci. Nebere se tedy v úvahu, jestli péči potřebují vítězové nebo poražení, útočníci nebo obránci, muži či ženy, nezáleží ani na jejich předchozím chování.

Záleží jen na jejich zdravotním stavu. Stejně tak jsou všechny státy a bojující strany povinny chránit zdravotníky a zdravotnická zařízení bez ohledu na to, koho ošetřují. Později byla ochrana rozšířena i další skupiny obětí ozbrojených konfliktů.

A i pro ně – válečné zajatce či civilisty – platí stejná zásada nestrannosti: pokud již nebojují nebo nebojovali nikdy, jsou chráněni před útokem a náleží jim pomoc bez ohledu na to, s kým sympatizují, jaké jsou rasy, vyznání, na čí straně stojí nebo koho podporují (jinak, než přímou účastí na ozbrojeném konfliktu, pozn. aut.).

Už 165 let lidstvo konsenzuálně vytváří pravidla pro vedení válek chránící ty, kteří nejsou na bojové činnosti přímo účastni nebo z ní byli vyřazeni. Všechny státy a bojující strany jsou povinny normy mezinárodního humanitárního práva za všech okolností nejen zachovávat, ale také působením na ty, na které mají vliv, zajistit jejich zachovávání.

I když se představitelé států a ozbrojených sil k těmto pravidlům verbálně hlásí, nejsou vždy naplňována. Jejich porušováním, ať již z nevědomosti nebo úmyslně, ale ztrácíme všichni. Jsou-li dodržována, je smíření snazší a míru, který po každé válce nakonec přichází, se docílí snáze a bude spíše trvalý.

Mezinárodní hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce, které se zrodilo ze solferinského utrpení, nejen pomáhá trpícím ve válkách bez rozdílu, ale napomáhá i všem aktérům ke správné aplikaci humanitárního práva. Zasaďme se všichni společně o to, aby lidskost (humanita) byla udržena naživu. Dnes je to zapotřebí stejně, možná i více, jako před 165 lety.

Autor je prezident Českého červeného kříže
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB