Vyrovnání dluhového stropu USA nabízí riziko i odměnu

Názor
USA minulý týden dosáhly stropu svého zadlužení ve výši 31,4 bilionu dolarů. Až do léta platí „mimořádná opatření“, díky nimž lze získat čas, ale aby Spojené státy mohly své dluhy splácet, musí být limit navýšen.
Republikáni ovládají Sněmovnu reprezentantů o tři křesla a demokraté o jedno křeslo Senát. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Od 60. let minulého století se tak stalo již 68krát, ale rozdělený Kongres vyvolává u mnoha lidí obavy z politického štvaní a chybných odhadů. Republikáni ovládají Sněmovnu reprezentantů o tři křesla a demokraté o jedno křeslo Senát.

Dohoda bude znamenat snížení výdajů, aby se omezil fiskální deficit ve výši pěti procent hrubého domácího produktu (HDP), a pomalé zvyšování dluhu USA ve výši 120 procent HDP. To je dvojnásobek německého, ale polovina japonského dluhu.

Panují obavy, že se bude opakovat roztržka z roku 2011, která zasáhla trhy a ohrozila trh s americkými státními cennými papíry v hodnotě 24 bilionů dolarů. Existují však i pozitivní stránky, a to větší likvidita a nižší výnosy z dluhopisů v budoucnu.

PSALI JSME:
Slabší dolar je pro oddlužení globální ekonomiky nezbytný

Srpen 2011 byl nejblíže tomu, aby USA nezvýšilo nebo pozastavilo svůj strop. Dohody se podařilo dosáhnout až v den, kdy měly vládě dojít finanční prostředky, a hrozilo tak bezprecedentní selhání.

Tato mimořádná politická šarvátka vedla k poklesu indexu S&P 500 o 15 procent, k nárůstu nejistoty v oblasti hospodářské politiky a k prudkému nárůstu krátkodobých výnosů státních dluhopisů a úvěrových spreadů.

Stalo se tak na pozadí zpomalující ekonomiky a nejistoty ohledně krize v eurozóně. To vedlo agenturu S&P ke snížení ratingu dluhu USA na stupeň AAA a k přijetí zákona o rozpočtové kontrole, který prudce snížil fiskální deficit.

Roztržka může mít nezamýšlené důsledky. Ne všechny jsou negativní. V rámci „mimořádných opatření“ americké ministerstvo financí sníží svůj de facto kontrolní účet vedený u americké centrální banky, Fedu, (viz graf).

Do finančního systému se tak v příštích několika měsících dostane více než 200 miliard dolarů likvidity, což může trhům pomoci. Podobně ne všechna aktiva utrpěla v roce 2011.

Výnosy dlouhodobých amerických dluhopisů klesly v období kolem patové situace o 65 bazických bodů, protože zaznamenaly silnou nabídku bezpečného přístavu, a jejich ceny během léta vzrostly o deset procent. Nižší výnosy by pomohly ocenění akcií.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Proč je aktualizovaná inflace v USA nejdůležitějším číslem na světě do konce roku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hrozba bankrotu USA je odvrácena

Republikánští vyjednávači se v neděli nad ránem středoevropského času dohodli s Bílým domem na navýšení stropu amerického veřejného zadlužení. Podařilo se jim tak odvrátit platební neschopnost Spojených států, která …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB