Výsledek amerických voleb znamená, že ropa nijak dramaticky zdražovat nebude

Názor
Pohonné hmoty po týdnech zdražování nabraly opačný směr. V uplynulých sedmi dnech zlevnil jak benzín, tak nafta. Průměrná cena benzínu Natural 95 se oproti situaci před týdnem snížila o devět haléřů na litr a činí 27,94 koruny za litr. Nafta nyní stojí 27,13 haléře za litr, tedy o osm haléřů méně než před týdnem. 
ropa, Ilustrační foto: Depositphotos.comtěžba_Depositphotos_1601648_s-2019

V příštím týdnu je ovšem třeba počítat mírným růstem cen pohonných hmot. Cena ropy Brent se se během uplynulého týdne dostala z úrovní kolem 36 dolarů za barel až nad úroveň 41 dolarů.

Výsledek amerických prezidentských voleb je zatím stále nejasný, i když blíže k triumfu má demokratický kandidát Joe Biden. Jisté je však nyní již to, že americkou politickou scénu nepřelije žádná demokratická „modrá vlna“.

Ta by přitom svědčila růstu cen ropy nejvýrazněji. Pokud by totiž demokraté vládli jak Bílému domu, tak plně i Kongresu, prosadili by rozsáhlejší balík rozpočtových podpůrných opatření, což by vytvořilo tlak na oslabení dolaru, v němž se ropa obchoduje.

PSALI JSME:
Ropa hledá oporu po rekordním propadu

Navíc by podnikli kroky k omezení americké břidličné produkce, což značí slabší nabídku ropy na světovém trhu, a tedy rovněž vzestup její ceny. Obecně jsou demokraté naladěni mnohem výrazněji proti fosilním palivům.

Sám Biden slibuje prosadit obří balík environmentálních opatření za dva biliony dolarů, který zase ale znamená relativní zhoršení produkčních možností pro americké těžaře ropy a omezení jejich nabídky, případně přímý růst ceny strategické suroviny a ropných produktů.

To, že demokraté americkou politickou scénu neovládnou zcela, znamená, že ropný trh udrží nynější status quo a bude se vyvíjet ruku v ruce se zotavováním ekonomiky po koronavirové krizi – tedy trendově mírně růst.

Tento poznatek vrací na trh s ropou část ztracené jistoty, takže cena ropy se drží v reakci na povolební situaci v USA poměrně vysoko, navzdory nejistotě ohledně výsledku klání a jeho možné několikatýdenní soudní dohře a možným občanským nepokojům v USA.

PSALI JSME:
Karanténní uzavírky ve Francii a Německu sráží cenu ropy

Pokud se nejistota ohledně nového amerického prezidenta dále výrazně neprohloubí, dolar by vůči koruně zpevňovat v nejbližší době neměl. Spíše bude pokračovat ve svém oslabování. To ale nebude kvůli už nynější míře nejistoty takové, jaké by bylo, pokud by byl nový prezident USA hned známý.

Koruna tedy zřejmě neposílí vůči dolaru tolik, aby kompenzovala zmíněný nárůst cen ropy, tudíž v příštím týdnu ceny pohonných hmot v ČR mírně porostou, přičemž ovšem v delším výhledu se rýsuje citelnější tlak na jejich pokles, daný oslabením dolaru vůči koruně po odeznění americké prezidentské nejistoty při zachování uvedeného statutu quo na trhu s ropou.

Druhá vlna pandemie rovněž vytváří tlak na kartel OPEC a další klíčové těžaře ropy v čele s Ruskem, aby pozdrželi navýšení limitů své těžby. Ty drží bezprecedentně stlačené od letošního května, což zásadně přispívá ke stabilizaci trhu s ropou. V lednu mělo dojít k uvolnění striktních limitů těžby, avšak právě z důvodu sílící druhé vlny nejspíše nenastane.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kartel OPEC vznikl přesně před šedesáti lety. První schůzku svolala československá rodačka

×
  1. Počasí je přívětivé a tak jezdím pořád na e-kole.Aspoň mě zůstane 300 kč z výplaty co mám na palivo do auta!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

NERV odmítl ekonomický lockdown

Většina členů Národní ekonomické rady vlády (NERV) na včerejším večerním jednání s vládními představiteli v čele s premiérem Andrejem Babišem odmítla zpřísnění ekonomického lockdownu. Neztotožňuje se s myšlenkou …

Čeští podnikatelé jsou optimističtí

Celková důvěra v českou ekonomiku v únoru překvapivě vzrostla. Zatímco nálada spotřebitelů se zhoršila, podnikatelé byli optimističtější. To je, vzhledem ke zhoršující se pandemické situaci, dobrá zpráva. Je vidět, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru