Výsledková sezóna v USA začala v nečekaně velkém stylu

Názor
Výsledková sezóna v USA včera nečekaně začala ve velkém stylu. Akcie největší americké banky JP Morgan Chase vylétly po zahájení pátečního obchodování o více než čtyři procenta poté, co ústav oznámil hospodářské výsledky za první letošní čtvrtletí, které ve většině ohledů předčily očekávání analytiků.
Akcie největší americké banky JP Morgan Chase vylétly po zahájení pátečního obchodování o více než čtyři procenta. Foto: jpmorganchase.com

Banka vykázala citelný nárůst zisku, rekordní čistý úrokový výnos, přičemž její čistá úroková marže dosáhla sedmiletého maxima. Celkem se dařilo i čtvrté největší americké bance, ústavu Well Fargo. Ta zaznamenala lepší než předpokládané tržby.

Klíčový ukazatel amerických burz, index Standard & Poor’s 500, se i díky růstu právě bankovních titulů dnes po zahájení obchodování vyhoupl až nad úroveň 2910 bodů. Vyšších hodnot v historii dosáhl pouze během několika dní na přelomu loňského září a října, kdy vykazoval svá dějinná maxima. V průběhu dalšího dnešního obchodování však index své zisky částečně korigoval. I tak však platí, že se dnes dostal necelé jedno procento na „dostřel“ od historického uzavíracího maxima.

Akciím v USA se včera se začátkem obchodování dařilo i proto, že svého historického rekordu dosáhly akcie společnosti Walt Disney, která oznámila spuštění nové streamovací služby. Pozadu nezůstal ani energetický sektor. Společnost Chevron totiž za 33 miliard dolarů kupuje Anadarko Petroleum a fúze povzbuzuje převážnou část sektoru.

PSALI JSME:
Investiční výhled Warrena Buffetta

Aby toho nebylo málo, příznivé zprávy pršely včera z Číny, kde čísla ukázala vzmach tamní úvěrové činnosti, což celkem přesvědčivě signalizuje stabilizaci druhé největší světové ekonomiky.

Teprve další obchodní dny však naznačí, do jaké míry bude začínající výsledková sezóna v USA úspěšná. Příliš pozitivní očekávání totiž nevzbuzuje, spíše naopak. A jedna vlaštovka – ta včerejší – jaro rozhodně nedělá. Stejně tak je třeba vyčkat na další data z Číny. Ani o stabilizaci její ekonomiky ještě nelze hovořit jako o hotové věci.

Optimismus může ještě dnes vzít americkým burzám čerstvá zpráva, že Evropská unie zvažuje cla na americké zboží v ročním objemu dovozu do EU ve výši necelých dvanácti miliard dolarů.  Cla by se týkala rozličného zboží od kabelek po vrtulníky. Je to odveta za cla, kterými Trumpova administrativa v uplynulých dnech pohrozila kvůli stále nedořešenému letitému sporu ve věci subvencí výrobci letadel Airbus, jež mají poškozovat jeho amerického rivala Boeing.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Trump hrozí Evropské unii novými cly. Kvůli Airbusu

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru