Výsledková sezóna v USA začala v nečekaně velkém stylu

Názor
Výsledková sezóna v USA včera nečekaně začala ve velkém stylu. Akcie největší americké banky JP Morgan Chase vylétly po zahájení pátečního obchodování o více než čtyři procenta poté, co ústav oznámil hospodářské výsledky za první letošní čtvrtletí, které ve většině ohledů předčily očekávání analytiků.
Akcie největší americké banky JP Morgan Chase vylétly po zahájení pátečního obchodování o více než čtyři procenta. Foto: jpmorganchase.com

Banka vykázala citelný nárůst zisku, rekordní čistý úrokový výnos, přičemž její čistá úroková marže dosáhla sedmiletého maxima. Celkem se dařilo i čtvrté největší americké bance, ústavu Well Fargo. Ta zaznamenala lepší než předpokládané tržby.

Klíčový ukazatel amerických burz, index Standard & Poor’s 500, se i díky růstu právě bankovních titulů dnes po zahájení obchodování vyhoupl až nad úroveň 2910 bodů. Vyšších hodnot v historii dosáhl pouze během několika dní na přelomu loňského září a října, kdy vykazoval svá dějinná maxima. V průběhu dalšího dnešního obchodování však index své zisky částečně korigoval. I tak však platí, že se dnes dostal necelé jedno procento na „dostřel“ od historického uzavíracího maxima.

Akciím v USA se včera se začátkem obchodování dařilo i proto, že svého historického rekordu dosáhly akcie společnosti Walt Disney, která oznámila spuštění nové streamovací služby. Pozadu nezůstal ani energetický sektor. Společnost Chevron totiž za 33 miliard dolarů kupuje Anadarko Petroleum a fúze povzbuzuje převážnou část sektoru.

PSALI JSME:
Investiční výhled Warrena Buffetta

Aby toho nebylo málo, příznivé zprávy pršely včera z Číny, kde čísla ukázala vzmach tamní úvěrové činnosti, což celkem přesvědčivě signalizuje stabilizaci druhé největší světové ekonomiky.

Teprve další obchodní dny však naznačí, do jaké míry bude začínající výsledková sezóna v USA úspěšná. Příliš pozitivní očekávání totiž nevzbuzuje, spíše naopak. A jedna vlaštovka – ta včerejší – jaro rozhodně nedělá. Stejně tak je třeba vyčkat na další data z Číny. Ani o stabilizaci její ekonomiky ještě nelze hovořit jako o hotové věci.

Optimismus může ještě dnes vzít americkým burzám čerstvá zpráva, že Evropská unie zvažuje cla na americké zboží v ročním objemu dovozu do EU ve výši necelých dvanácti miliard dolarů.  Cla by se týkala rozličného zboží od kabelek po vrtulníky. Je to odveta za cla, kterými Trumpova administrativa v uplynulých dnech pohrozila kvůli stále nedořešenému letitému sporu ve věci subvencí výrobci letadel Airbus, jež mají poškozovat jeho amerického rivala Boeing.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Trump hrozí Evropské unii novými cly. Kvůli Airbusu

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Jak je na tom automobilový průmysl?

Jedním ze sektorů, který je velmi zasažen krizí spojenou s pandemií koronaviru, je také automobilový průmysl, který je závislý na provozu velkých továren. Ty ve většině zemí Evropské Unie musely být uzavřeny kvůli …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konto pracovní doby. Neznáte? Možná se to už brzy změní

Poradna
Že vám ten pojem nic neříká? Možná hodně brzy se to změní. Konto pracovní doby je institut zavedený v zákoníku práce sice už 14 let, přesto jej domácí firmy zatím moc nevyužívaly. Jeho hlavní předností je, že zaměstnancům zajišťuje stálý plat a zaměstnavatelům umožňuje přidělovat práci flexibilně či nárazově. A to se především v době po pandemii může oběma stranám hodit.
Rolovat nahoru