Výsledky společnosti Colt CZ Group SE nenaplnily vysoká očekávání

Analýza
Společnost Colt CZ ve středu zveřejnila své konsolidované neauditované finanční výsledky za prvních devět měsíců roku 2022, které končí datem 30. září. Colt CZ Group SE je jedním z předních světových výrobců ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další komerční využití.
Colt je jedním z předních světových výrobců ručních palných zbraní pro ozbrojené složky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Své produkty prodává především pod značkami Colt, CZ, Colt Canada, CZ-USA, Dan Wesson, Spuhr a 4M Systéme. Skupina zaměstnává více než 2 000 lidí v České republice, USA, Kanadě, Německu a Švédsku. Skupina je ze 77 procent vlastněna holdingem Česká zbrojovka Partners SE, zbývajících 23 procent tvoří veřejně obchodované akcie.

Výnosy za prvních devět měsíců letošního roku dosáhly na 10,2 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 34,4 procenta oproti stejnému období roku 2021, zejména díky vyššímu počtu prodaných zbraní a konsolidaci výnosů Coltu.

Upravená EBITDA očištěná o jednorázové položky dosáhla za prvních devět měsíců roku 2022 výše 2,3 miliardy korun, tedy o 45,1 procenta meziročně více. Čistý zisk po zdanění dosáhl za prvních devět měsíců roku 2022 celkem 1,3 miliardy korun, což je o 47,1 procenta více než ve stejném období loňského roku.

Počet prodaných zbraní se za prvních devět měsíců roku 2022 zvýšil o 10,4 procenta ve srovnání se stejným obdobím roku 2021 a překonal 500 tisíc prodaných kusů.

PSALI JSME:
Česká zbrojovka: Nejlepší výsledky v historii, prim hraje velmi silná poptávka v USA

Očekávaný meziroční růst tržeb měl dosahovat úrovně 38,2 procenta, čímž by se dostal na výši 10,5 miliardy korun. Reportované tržby však vzrostly pouze o 34,4 procenta na 10,2 miliardy korun. Také realizovaný růst upraveného zisku EBITDA podstřelil očekávaných 51,3 procenta při dosažení úrovně 2,4 miliardy korun.

Reportován byl pouze růst o 45,1 procenta na 2,3 miliardy korun. Upravený čistý zisk byl očekáván ve výši 1,47 miliardy korun, skutečný vyšel o sedm procent níže, ve výši 1,40 miliardy korun.

Vzhledem k příznivému vývoji hospodaření, vedení Colt CZ potvrzuje svůj odhad vývoje hospodaření na rok 2022 publikovaný v pololetní zprávě. Vedení skupiny očekává celkové výnosy v roce 2022 ve výši až 14,6 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 36 procent. Očekávaná EBITDA ve výši až 3,3 miliardy korun představuje meziroční nárůst o 52 procent.

Výnosy v ČR za prvních devět měsíců letošního roku vzrostly o 68 procent na 875 milionů korun. Meziroční nárůst prodejů v ČR souvisí s pokračujícími dodávkami Armádě ČR pod rámcovou smlouvou.

PSALI JSME:
Česká zbrojovka kupuje legendární Colt

Výnosy z prodejů v USA vzrostly o 27 procent na 5,7 miliardy korun, především díky konsolidaci výnosů Coltu. Výnosy realizované v Kanadě činily 768 milionů korun, což je meziročně o 133 procent více. Tržby dosažené v Evropě (vyjma ČR) se zvýšily o 55 procent na 1,1 miliardy korun, zejména v důsledku nárůstu prodejů v zemích střední a východní Evropy.

Výnosy dosažené v Africe poklesly o 89 procent na 76 milionů korun, jelikož se velké jednorázové dodávky zákazníkům z ozbrojených složek uskutečnily již v loňském roce.

Výnosy v Asii se zvýšily o 142 procent na hodnotu 1,3 miliardy korun v důsledku nárůstu prodejů odběratelům z řad ozbrojených složek i komerčním zákazníkům. Výnosy z prodejů do ostatních částí světa dosáhly v uvedeném období 326 milionů korun.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Česká zbrojovka Group SE: Změny ve vlastnické struktuře

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB