Vysoká inflace staví tureckou centrální banku před dilema

Názor
Příslib pozitivních reálných sazeb je téměř rok jedním z pilířů turecké měnové politiky. Srpnová data o inflaci tento příslib vystaví testu. Celková inflace v zemi vzrostla na 19,25 procenta, tj. je mírně nad 19% základní sazbou turecké centrální banky.
Turecká lira patří mezi „nejlépe performující měny“; od svého dna na konci června posílila o 4,8 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Znamená to, že nás čeká na zasedání 23. září první zvýšení úrokových sazeb pod novým vedením banky v čele s guvernérem Sahapem Kavcioglu? Považujeme to za nepravděpodobné. Hlavním důvodem je tlak ze strany prezidenta Erdogana.

Ten naopak požaduje snížení úrokových sazeb a také může současné vedení kdykoliv odvolat. Tomu nasvědčovalo i středeční setkání představitelů centrální banky s investory, kdy poukazovali na „dočasný“ charakter současného nárůstu a zopakovali svou důvěru v pokles inflace ve zbytek roku.

Srpnová data této interpretaci nahrávají. Klíčový příspěvek přišel ze strany cen potravin, jejichž meziroční růst se vyšplhal na 29 procent. Naopak jádrová inflace poklesla na 16,8 procenta i díky administrativním opatřením vlády, jako třeba bylo snížení daní na automobily.

PSALI JSME:
Tlak Erdogana tureckou centrální banku ke změně politiky nedonutil

Navíc lze skutečně očekávat pokles inflace v následujících měsících díky stabilizaci cen ropy, letnímu posílení liry a příznivé srovnávací základně z minulého roku. Přesto je otázkou, zda budou centrální bance nedodržení slibu tolerovat investoři.

Zatím se zdá, že ano. Turecká lira patří mezi „nejlépe performující měny“; od svého dna na konci června posílila o 4,8 procenta. Zároveň úrokové sazby blízké dvaceti procentům představují v kontextu světových trhů něco opravdu zcela mimořádného.

Tato „pohoda“ však bude vystavena testu ve formě redukce nákupů dluhopisů, který je na spadnutí v USA i v eurozóně. Nestabilita a růst sazeb na klíčových světových trzích může donutit řadu investorů k uzavření krátkodobě ziskových pozic v Turecku a potrestat tamní centrální banku za nedodržení slibů.

Autor je makroekonomický analytik společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vysoká inflace nutí Turecko udržovat vysoké úrokové sazby

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Sazby hypoték rostou, a ještě porostou

Podle statistiky České národní banky (ČNB) stoupl index RPSN (průměrná Roční Procentní Sazba Nákladů, pozn. aut.) u hypotečních úvěrů z červnových 2,26 procenta na 2,34 procenta v červenci, a pokračuje tak v mírném …

Jiří Rusnok trhy v závěru týdne nerozhodil

Do závěrečného obchodního dne v týdnu vykročily tuzemské finanční trhy se třemi články/ rozhovory, které poskytl guvernér České národní banky Jiří Rusnok (všechny jsou k nalezení na webu centrální banky, pozn. aut.).

Americká centrální banka uklidňuje trhy

Šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell ve svém projevu z minulého týdne potvrdil pokračující ekonomické zotavování. Současně ale spíše uklidňoval trhy tvrzením, že zpřísnění měnové politiky není na pořadu …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB