Vysoká inflace zvýhodňuje hypotéky

Názor
Inflace v Česku je na historických maximech, podle srovnání Eurostatu je aktuálně dokonce třetí nejvyšší v Evropské unii po Litvě a Estonsku. Česká národní banka (ČNB) ji krotí zvyšováním úrokové sazby, kterou ve čtvrtek zvedla o 0,75 procentního bodu na 5,75 procenta. To se projevuje na sazbách hypoték, které jsou dnes kolem pěti procent.
Vlastnit byt je nejen cílem a snem většiny lidí, je to ale zároveň i jeden z nejbezpečnějších a nejvýhodnějších způsobů, jak ochránit své úspory před inflací. Ilustrační foto: FAEI.cz

Na první pohled jde o vysoké číslo, protože si lidé v posledních letech zvykli na úrokové sazby začínající dvojkou, maximálně trojkou. Hypotéky se ale vrací do pásma, které bylo běžné v letech 2008-2010, kdy byly také nad pěti procenty. Navíc, ve vztahu k inflaci, která je kolem 13 procent a na dvouciferných hodnotách se pohybuje už několik měsíců, jsou úrokové sazby dokonce vůbec nejníže v tomto století.

Přestože vysoká inflace obecně není pozitivní jev, ne pro všechny je automaticky špatnou zprávou. Hypoteční klienti totiž nyní vrací bankám v reálné hodnotě peněz mnohem méně. U hypotéky s úrokovou sazbou pět procent v současné situaci splácejí v reálné hodnotě o osm procent méně, než kolik si půjčili. A reálná hodnota dluhu se jim snižuje.

Ceny nových bytů, a tedy jejich hodnota, navíc v posledních letech rostou v průměru tempem okolo 15 procent ročně. V posledním roce dokonce téměř o 30 procent. V případě potřeby jsou také snadno a rychle prodejné. Vlastnit byt je tedy nejen cílem a snem většiny lidí, je to ale zároveň i jeden z nejbezpečnějších a nejvýhodnějších způsobů, jak ochránit své úspory před inflací.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hypotéky zdražily nad pět procent

Zavřít reklamu ×
  1. Krásné, pokud stejným tempem porostou i platy a nepůjde jen o to, že bychom se přesunuli ze střední zřídy do chudiny a bezdomovectví.

    • Chtělo by to pár krachů hypotakařů, napálit sazby 20 % a ceny nemovitostí by se vrátily na rozumnou míru….

      • Již brzy, po fixaci zjistí spousta lidí, že na to nemá. Ale hypotékáře bych netrestal, je třeba omezit cizince co si u nás ukládají do bytů peníze a vysávají trh.

      • nikdo nebude spekulovat. Z historie vime, ze i kdyby nastal propad 15%, tak to brzy pujde zpet. Mezitim materialy nebo najmy zdrazi a levneji se uz nikdy nepostavi. Mzdy pomalu budou dohanet inflaci a postavit dum za 20 mega bude za par let vlhky sen

  2. Já se omlouvám, ale PR článek prodejce bytu je fakt masakr.

    Ukažte mi dnes šťastného hypotékáře. Každý se klepe na konec fixace.

  3. Tak ono to bohužel takhle úplně není, protože mě osobně aktuálně posílané finanční obnosy nestojí méně, musím na ně stále stejně pracovat a dostávám stále stejnou mzdu. Jinak ale souhlasím, že nemovitosti za posledních 30 let se prozatím téměř vždy vyplatily (pokles byl jen kolem toho roku 2009/2010). Jen si člověk opravdu dobře musí zvážit své možnosti.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.