Vysoké ceny snižují poptávku po průmyslovém zboží

Názor
Tuzemská průmyslová produkce v červnu meziměsíčně vzrostla o 0,5 procenta po předchozím růstu o 2,4 procenta. Zvyšovala se i nadále hlavně výroba automobilů (meziměsíčně o 7,1 %, pozn. aut.), kterou podporují lépe fungující dodavatelské řetězce.
Řada průmyslových odvětví v červnu zaznamenala meziměsíční pokles, včetně celého zpracovatelského průmyslu, kde produkce klesla meziměsíčně o 0,7 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Chybějící výrobní vstupy byly v předchozích měsících významným omezením a počet nevyřízených zakázek by tak měl být, zejména v automobilovém průmyslu, stále relativně vysoký. Řada průmyslových odvětví však již v červnu zaznamenala meziměsíční pokles, včetně celého zpracovatelského průmyslu, kde produkce klesla meziměsíčně o 0,7 procenta.

Negativní trend vývoje bude pravděpodobně patrný i v dalších měsících. Na vině jsou především vysoké ceny, které snižují poptávku po průmyslovém zboží. Vliv v tomto ohledu má i zvýšená nejistota spojená s rizikem recese ekonomiky. Energeticky náročná odvětví pak výrazně trpí vysokými cenami elektřiny a plynu.

Průmyslová produkce jako celek byla v červnu meziročně vyšší o 1,7 procenta. To bylo mírně pod konsensem analytiků, kteří čekali v průměru růst o 2,3 procenta. Meziměsíční pokles zpracovatelského průmyslu vyvažovala především vyšší produkce v oblasti energetiky, která se zvýšila meziměsíčně o 10,1 procenta. Produkce však meziměsíčně rostla i v odvětví těžby a dobývání.

PSALI JSME:
Tuzemská ekonomika se ochlazuje

Pozitivní je pokračující růst hodnoty nových průmyslových zakázek. Ta byla v červnu meziměsíčně vyšší o 8,8 procenta a meziročně o 15,5 procenta. Zde je však otázkou, jak moc se na tomto růstu podílí zvyšování cen, a tedy do jaké míry či zdali vůbec dochází k růstu počtu nových zakázek.

Připomeňme, že ceny ve výrobním sektoru rostly v červnu meziročním tempem o 28,5 procenta. Nižší počet nových zakázek je právě jeden z důvodů, které průmyslníci uvádějí, když hůře hodnotí výhled jejich produkce pro další měsíce.

Za celý letošní rok odhadujeme pouze skromný růst průmyslové produkce o 1,3 procenta, a to hlavně díky oživení výroby v první polovině roku. Druhá polovina letošního roku bude podle nás ve znamení mírné recese, která prostřednictvím slabé poptávky pravděpodobně zasáhne i průmysl.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace drtí firmy na obou stranách

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O vyšší plat si řekne jen pětina Čechů, nejméně v Evropě

Průzkum
Ani nejvyšší inflace za posledních 30 let nepřiměje české zaměstnance, aby si v práci řekli o přidání. V nejbližších měsících se pouze necelá pětina Čechů chystá říct si o zvýšení platu. To je suverénně nejméně v Evropě a výrazně za světovým průměrem, který činí 35 procent.