Vysoké ceny snižují poptávku po průmyslovém zboží

Názor
Tuzemská průmyslová produkce v červnu meziměsíčně vzrostla o 0,5 procenta po předchozím růstu o 2,4 procenta. Zvyšovala se i nadále hlavně výroba automobilů (meziměsíčně o 7,1 %, pozn. aut.), kterou podporují lépe fungující dodavatelské řetězce.
Řada průmyslových odvětví v červnu zaznamenala meziměsíční pokles, včetně celého zpracovatelského průmyslu, kde produkce klesla meziměsíčně o 0,7 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Chybějící výrobní vstupy byly v předchozích měsících významným omezením a počet nevyřízených zakázek by tak měl být, zejména v automobilovém průmyslu, stále relativně vysoký. Řada průmyslových odvětví však již v červnu zaznamenala meziměsíční pokles, včetně celého zpracovatelského průmyslu, kde produkce klesla meziměsíčně o 0,7 procenta.

Negativní trend vývoje bude pravděpodobně patrný i v dalších měsících. Na vině jsou především vysoké ceny, které snižují poptávku po průmyslovém zboží. Vliv v tomto ohledu má i zvýšená nejistota spojená s rizikem recese ekonomiky. Energeticky náročná odvětví pak výrazně trpí vysokými cenami elektřiny a plynu.

Průmyslová produkce jako celek byla v červnu meziročně vyšší o 1,7 procenta. To bylo mírně pod konsensem analytiků, kteří čekali v průměru růst o 2,3 procenta. Meziměsíční pokles zpracovatelského průmyslu vyvažovala především vyšší produkce v oblasti energetiky, která se zvýšila meziměsíčně o 10,1 procenta. Produkce však meziměsíčně rostla i v odvětví těžby a dobývání.

PSALI JSME:
Tuzemská ekonomika se ochlazuje

Pozitivní je pokračující růst hodnoty nových průmyslových zakázek. Ta byla v červnu meziměsíčně vyšší o 8,8 procenta a meziročně o 15,5 procenta. Zde je však otázkou, jak moc se na tomto růstu podílí zvyšování cen, a tedy do jaké míry či zdali vůbec dochází k růstu počtu nových zakázek.

Připomeňme, že ceny ve výrobním sektoru rostly v červnu meziročním tempem o 28,5 procenta. Nižší počet nových zakázek je právě jeden z důvodů, které průmyslníci uvádějí, když hůře hodnotí výhled jejich produkce pro další měsíce.

Za celý letošní rok odhadujeme pouze skromný růst průmyslové produkce o 1,3 procenta, a to hlavně díky oživení výroby v první polovině roku. Druhá polovina letošního roku bude podle nás ve znamení mírné recese, která prostřednictvím slabé poptávky pravděpodobně zasáhne i průmysl.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace drtí firmy na obou stranách

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letos už český hrubý domácí produkt poroste

Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí lepší než původně reportované výsledky hrubého domácího produktu (HDP). Dle zpřesněných dat HDP v loňském závěrečném čtvrtletí …

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.