Výstavba rodinného domku dramaticky zdražila

Názor
Cena výstavby běžného rodinného domku za dva roky dramaticky stoupla. Navíc vzrostly ceny pozemků a také zdražují hypotéky. Už zřejmě nikdy nepůjde postavit rodinný domek tak relativně levně, jak to bylo možné ještě před dvěma lety, a to i na hypotéku. Důvodem je obecná inflace, růst mezd i zdražování energií a stavebních materiálů a pozemků.
Cena výstavby běžného rodinného domku za dva roky dramaticky stoupla. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Počítejme. Za zasíťovaný pozemek se v roce 2020 platilo průměrně celorepublikově 4000 Kč/m2. Ve vilových čtvrtích v Praze šly ceny ale až třeba k 50 000 Kč/m2. Naopak v Moravskoslezském kraji šlo pořídit pozemek pod 1000 Kč/m2.

Dnes jsou ale ceny až o 50 procent výše. Průměrně tedy jsme na 6000 Kč/m2. Nezasíťované pozemky jsou výrazně levnější a také cenový nárůst není tak markantní. Zasíťování pozemku (zajištění kanalizace, elektrické přípojky a přípojky vody, pozn. aut.) nyní vyjde průměrně na 240 tisíc korun.

PSALI JSME:
Co zdražuje nové byty v Praze?

Postavit jeden metr čtvereční rodinného domu stálo v roce 2020 průměrně zhruba 21 000 korun. Nyní je to přibližně 27 000 Kč. To je nárůst o necelých 30 procent. Průměrná cena výstavby rodinného domu činila v roce 2020 celkem 3,2 milionu korun.

Dnes je to zhruba 4,1 milionu korun. Průměrná velikost domu se kvůli zdražování postupně snižuje. Příprava stavby představuje nejčastěji šest procent hodnoty domu. V roce 2020 to tedy bylo průměrně zhruba 190 tisíc korun, dnes necelých 250 tisíc korun.

PSALI JSME:
Jak moc ovlivňuje zdražování stavebního dřeva ceny nemovitostí?

Základová deska představuje nejčastěji třináct procent hodnoty domu. V roce 2020 to bylo 420 tisíc korun, dnes 530 tisíc korun. Hrubá stavba představuje nejčastěji patnáct procent celkových nákladů. Tedy 480 tisíc před dvěma lety, 620 tisíc nyní. Výplně otvorů odpovídají průměrně sedmnácti procentům, tedy 540 tisíc tehdy, 700 tisíc nyní.

Rozvody, instalace, tedy elektroinstalace, topení, kanalizace a větrání činí zhruba třináct procent celkové hodnoty. Tedy 420 tisíc korun před dvěma lety, 530 tisíc korun nyní. Dokončení stavby a vnitřní práce představují průměrně 36 procent celkové hodnoty, tedy 1,2 milionu před dvěma lety, takřka 1,5 milionu korun nyní.

PSALI JSME:
Byty dále zdražují. Pro investory je to dobrá zpráva

Průměrná sazba hypoték klesla v roce 2020 dokonce pod úroveň dvou procent. Dnes se blížící úrovni šesti procent. Hypotéky jsou tedy třikrát dražší, než tehdy. To v praxi znamená navýšení měsíční splátky hypotéky na běžnou nemovitost třeba 6 000 nebo 7 000 Kč.

Navíc se letos do dubna zpřísnily podmínky poskytování hypoték, takže hypotéku jsou i proto hůře dostupné, než třeba v půli roku 2020. Žadatel nyní musí ze svého financovat větší procento hodnoty nemovitosti než tehdy.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pádivá inflace a drahé hypotéky mohou odrazovat od výstavby nových projektů

Zavřít reklamu ×
  1. Když jsem před 40 roky stavěl rodinný dům, tak jsem většinu postavil sám a s otcem, dnes je samé panstvo, radši se zadluží na desítky let a nechá si vše postavit na klíč….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB