Výstavbě bytových domů dominuje Praha, v regionech převažují rodinné domy

Názor
Hlavní město už dávno přišlo o svou dlouhá léta neotřesitelnou pozici na čele bytové výstavby. Více bytů se už několik let staví ve Středočeském kraji, který tím kompenzuje nedostatečnou nabídku na pražském trhu.
Praha bude výstavbě bytových domů dominovat i v budoucnu. Do okolních obcí i vzdálenějších regionů pak budou i nadále odcházet ti, kteří preferují bydlení v rodinném domě. Ilustrační foto: FAEI.cz

Jedno zásadní prvenství však Praze i nadále patří. S přehledem nejvíce se v ní staví byty v rámci větších bytových domů. Naopak ve všech ostatních krajích dominují bytové výstavbě rodinné domy.

Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) se během prvních čtyř měsíců letošního roku v celém Česku začalo v rámci zcela nové výstavy stavět celkem 12 226 nových bytů. Z toho 7574 připadá na rodinné domy a 4458 vyrůstá v rámci bytového domu. Zbylé byty rostou v nebytových budovách.

Zásadní podíl na výstavbě bytových domů má Praha, kde firmy od začátku roku do konce dubna zahájily stavbu bytových domů s celkem 1988 byty. Jen 263 nových bytů v hlavním městě začalo vznikat v rodinných domech.

Vyrovnaný podíl je už jen v Plzeňském kraji (453 zahájených bytů v rodinných domech a 424 zahájených bytů v bytových domech, pozn. aut.), kde je v posledních letech aktivní hned několik developerů původně působících pouze v Praze.

PSALI JSME:
Praha se loni rozrostla o 16 tisíc lidí, na nové obyvatele však připravená není. Chybí hlavně byty

V ostatních krajích je poměr opačný. Vůbec nejvíce nových bytů v rodinných domech se letos začalo stavět ve Středočeském kraji, kde jich ČSÚ eviduje 1852. Dalších 598 nových bytů pak začaly firmy ve středních Čechách stavět v bytových domech. Pouhých osm nových bytů v malém bytovém domě letos začalo vznikat shodně v Jihočeském a Královéhradeckém kraj.

Převaha bytových domů v Praze má jednoduché vysvětlení. Mohou za to hlavně nedostatek stavebních ploch a velmi drahé pozemky. Právě vysoká cena se lépe rozloží u domu s více byty, takže kupující nemusí platit plnou cenu pozemku, ale jen poměrnou část.

Naopak menší obce často preferují výstavbu rodinných domů, někde dokonce nové obyvatele lákají cenově zvýhodněnými stavebními pozemky. Naopak získat pozemek pro výstavbu rodinného domu v Praze je kvůli minimální nabídce velmi složité a hlavně drahé.

Je tak jasné, že Praha bude výstavbě bytových domů dominovat i v budoucnu. Do okolních obcí i vzdálenějších regionů pak budou i nadále odcházet ti, kteří preferují bydlení v rodinném domě.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Připravovaný územní plán přinese nové pozemky pro bytovou výstavbu v Praze

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Praha se letos zatím rozrostla jen o 16 tisíc lidí

Nejvyšší platy, nejlepší možnost profesního uplatnění, nejbohatší kulturní a sportovní vyžití. Nejen tyto přednosti lákají do českého hlavního města stále více lidí a tento trend nekončí. Jen za první pololetí …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Home office? Změny spíše kosmetické

Poradna
Měly to být změny velké, snad až převratné. Novela zákoníku práce, jejíž některá ustanovení vstupují v platnost 1. října, měla mj. výrazně usnadnit používání tzv. práce na dálku (home office). Takové bylo očekávání, ale co novela skutečně přináší?