Vývoj ve Francii negativně ovlivnil trhy

Volby ve Francii jsou ostře sledované téma i z pohledu finančních trhů. Francouzský parlament byl po evropských volbách rozpuštěn prezidentem Emmanuelem Macronem, jehož strana výrazně zaostala za očekáváními.
Že se trhy umějí naladit na optimistickou náladu při menší známce naděje, ukázala pařížská burza hned zkraje týdne. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Prezident tak dal Francouzům prostor vyjádřit se k politické scéně, což se ale současně jeví jako riskantní krok, který může vést k nárůstu vlivu extremistických pravicových stran. V evropských volbách si značný úspěch připsalo krajně pravicové Národní sdružení Marine Le Penové a představuje tak jednoho z favoritů aktuálně probíhajících francouzských voleb.

Případný úspěch Národního sdružení by přinesl výraznou změnu ve směřování Francie. Obecně francouzská krajní pravice hovoří například o potřebě zavést přednostní právo pro francouzské společnosti ve veřejných zakázkách nebo o vystoupení z vnitřního trhu EU s elektřinou.

Jde ve velké míře o kroky, které by narušily vnitřní trh Evropské unie. To by beze sporu mohlo mít dopad i na malé otevřené ekonomiky v Evropské unii, jako je Česko, jejichž prosperita kriticky závisí na konkurenceschopnosti Evropy a funkčnosti vnitřního trhu.

Nebezpečně narůstající dluh

Národní sdružení Marine Le Penové získává své voliče i díky slibům případné realizace daňových škrtů. Tyto populistické kroky by mohly navýšit deficity veřejných financí Francie o jedno až dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP), tedy zhruba na sed procent HDP.

Přitom již státní dluh z roku 2023, konkrétně 111 procent k HDP, řadil Francii na třetí místo nejzadluženější země Evropské unie. Tedy hned po Řecku a Itálii. Státní výdaje by tak pod vedením Národního sdružení stále více přesahovaly příjmy státní kasy. A to navzdory bodu jeho volebního programu prosadit mimořádnou daň – například v rámci energetického sektoru.

Francouzské dluhopisy pod tlakem

Vyhlídky nárůstu dluhu pochopitelně ovlivnily i vývoj francouzských státních dluhopisů, které rychle vzrostly na výnosech. Konkrétně dluhopisy s pětiletou a roční splatností dosahují téměř 3,1 procenta, respektive 3,5 procenta výnosu do splatnosti. Riziková prémie u francouzských vládních dluhopisů se vyšplhala na nejvyšší hodnoty od roku 2017.

Právě silný výprodej vedl část analytiků k názoru, že by Evropská centrální banka (ECB) mohla intervenovat a začít nakupovat francouzské státní dluhopisy. Přitom ještě nedávno musely státní dluhopisy čelit situaci, kdy mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor’s zhoršila rating Francie ze známky AA na AA-, tedy na úroveň dluhopisů České republiky.

Pokud se podíváme vývoj za celý červen dluhopisům, pomohlo snižování evropských sazeb Evropskou centrální bankou v polovině června. Konzervativní investoři preferující eurové investice, kteří drží fondy zaměřené na státní dluhopisy v eurozóně, se tak tento měsíc udrželi v kladné výkonnosti.

Francouzské akcie výrazně odepisovaly

Mnohem větším kolísáním si prošly francouzské akcie, které za červen odepsaly v eurovém vyjádření téměř 5,5 procenta. Při přepočtu na českou korunu je ztráta pouhých 3,5 procenta kvůli oslabení naší měny vůči euru.

Francouzské akcie pak stáhly celý evropský akciový index, protože Francie má v indexu MSCI Europe zhruba 18 procent. Ale ani další těžké váhy indexu, jako Velké Británie či Německo, index uplynulý měsíc nepodržely.

V červnu jsme tak byli svědky zaostání evropských akcií jak proti americkým akciím, tak proti rozvíjejícím se trhům. Jediným evropským zeleným ostrůvkem slušné výkonnosti byly akcie střední Evropy.

Může jít o dočasnou korekci

Že se trhy umějí naladit na optimistickou náladu při menší známce naděje, ukázala pařížská burza hned zkraje týdne. Francouzské akcie dokázaly v pondělí zhodnocovat, když se trhům lehce ulevilo po výsledku prvního kola francouzských voleb. Ty napověděly, že budoucí složení parlamentu nemusí v takové míře umožňovat prosazování extrémních ekonomických programů.

Z největších zisků se těšily akciové tituly, které si toho v uplynulém období nejvíc vytrpěly. Největších zisků dosahovaly akcie bank, jako BNP Paribas s 3,59 procenta, Société Générale s 3,10 procenta a Crédit Agricole s 2,83 procenta, ale i akcie z jiných sektorů, jako např. Teleperformance s výkonností 4,54 procenta.

Autor je hlavní investiční a ekonomický analytik společnosti Swiss Life Select
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB