Vyvolají vyšší úrokové sazby ECB úvěrovou krizi?

Analýza
Překvapivé zvýšení úrokových sazeb Evropskou centrální bankou (ECB) o 50 bazických bodů a s tím související postupný odklon od protikrizových opatření by mohl vyvolat novou vlnu obav o kvalitu aktiv podniků, říká aktuální analýza pojišťovny Allianz Trade.
V Řecku a Portugalsku je 60-70 procent nových úvěrů na bydlení stále úročeno variabilními sazbami. Ilustrační foto: Pixabay.com

Banky jsou totiž ve srovnání se situací před více než deseti lety v lepší kondici, zároveň se však více vyhýbají riziku. Soukromý sektor by tak mohl čelit výraznému nárůstu nákladů na financování, což by mohlo zesílit negativní dopady inflace na spotřebu a investice.

Zatímco některé země eurozóny prodloužily nebo obnovily programy veřejných záruk pro podniky a podporu pojištění obchodních úvěrů, většina dluhových moratorií již vypršela, a proto se bankám zvýší náklady na riziko.

Kromě toho na konci června vypršela třetí splátka takzvaných cílených dlouhodobějších refinančních operací (TLTRO) Evropské centrální banky. S tím skončil i více než osmiletý přístup bank k levným penězům centrální banky.

PSALI JSME:
Růst úrokových sazeb v eurozóně

Právě TLTRO byly hlavním nástrojem ECB k zajištění efektivního fungování úvěrového kanálu a od svého vzniku prošly významnými změnami v provádění, zejména v době krize covid-19. Jaký ovšem bude mít rozhodnutí Rady guvernérů o zvýšení úrokových sazeb po dlouhých 11 letech dopad na domácnosti a podniky?

Dá se očekávat, že krok ECB se promítne do úvěrových podmínek i poptávky po bydlení. Zejména země s vysokým podílem úvěrů s variabilní úrokovou sazbou budou zvýšením sazeb ovlivněny více. Navzdory výraznému přechodu hypotečních dlužníků na úvěry s pevnou úrokovou sazbou je v Řecku a Portugalsku 60-70 procent nových úvěrů na bydlení stále úročeno variabilními sazbami.

Na pokrytí zvýšených nákladů na financování domácnosti pravděpodobně vynaloží část přebytečných úspor nashromážděných během pandemie, které se v posledních čtvrtletích začaly uvolňovat. Míra úspor v eurozóně totiž v prvním letošním čtvrtletí dále klesla na 15,7 procenta z maxima 20,6 procenta dosaženého před rokem.

PSALI JSME:
Úspory domácností oproti závěru loňského roku v prvním čtvrtletí mírně klesly

Pokud jde o podniky, mohou se podle analýzy Allianz Trade brzy znovu objevit obavy o kvalitu aktiv. Počet případů platební neschopnosti podniků již roste s tím, jak postupně vyprší moratoria na bankrot a záruky za veřejné dluhy a jak se firmy v silně postižených odvětvích potýkají s následky krize.

Přesto by podle Allianz Trade mohla ECB postupně opatření s rostoucím rizikem recese normalizovat. Vzhledem k tomu, že rostoucí averze bank k riziku způsobuje další zpřísňování úvěrových podmínek, nižší poptávka po penězích a klesající rychlost příjmu peněz by měly působit dezinflačně.

Rada guvernérů tak může být brzy nakloněna k přijetí pozvolnějšího tempa normalizace měnové politiky v souvislosti s rostoucími obavami z růstu.

Autorka je ředitelka pojišťovny Allianz Trade v České republice
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Eurozóna: ECB letos zvedne sazby dvakrát

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Posvítí nám semafor na cestu ke zdraví?

Analýza
Snaha usnadnit spotřebitelům orientaci v obalech, aby se nenechali zmást líbivými obrázky a lákavými tvrzeními. Systém, který nám pomůže v boji s nezdravými stravovacími návyky. To zní jako krok, proti němuž není možné nic namítat. Ale opravdu je evropské Nutri-Score tou cestou, jíž by se mělo značení potravin ubírat?