Vyvolávači deště, čiňte se! Vyprahlá zem zdraží jídlo a přepíše mnohé plány

Nebývalé sucho zdraží základní potraviny. V jisté nadsázce řečeno: Vyvolávači deště, čiňte se! Poslední zprávy ministrů životního prostředí a zemědělství jsou jasné: Země je vyprahlá tak, že i kdyby pršelo čtrnáct dnů v kuse, nic moc to nezmění.
Remízky a rybníky jsou fajn, ale bez nových přehrad se neobejdeme. Foto: Depositphotos.com

Celorepublikově, kumulativně, chybí za posledních šest let v půdě 400 litrů vody na metr čtvereční, v Královohradeckém kraji dokonce tisíc, uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Dodávky pitné vody zachraňují přehrady, ale řeky jsou na deseti procentech průměru. Podle ministra zemědělství Miroslava Tomana se očekává propad zemědělské produkce na 20-40 procent ve srovnání s pětiletým průměrem. „To může negativně ovlivnit zejména chov masného skotu a ovcí a koz,“ uvedlo ministerstvo zemědělství.

PSALI JSME:
Naši předci by se divili. Tolik pšenice a řepky nikdy nepěstovali

V této souvislosti snad každého, kdo vystrčí paty za humna, praští do očí, že královsky dotovanému „žlutému moru“, řepce, se stále daří dobře. Škoda, že není k jídlu.

A co se suchem? „Často slýchám, že se máme zaměřit pouze na zadržování vody v krajině. Souhlasím, že stav půdy a krajiny je pro zadržení vody nezbytný, ale takové vody se nenapijeme. Proto musíme mít i velké nádrže, které zajistí zásobování pitnou vodou při několikaměsíčním suchu,“ uvedl Toman. Jinými slovy: Remízky a rybníky jsou fajn, ale bez nových přehrad se neobejdeme.

Pokračují proto přípravy stavby nových přehradních nádrží Nové Heřminovy, Skalička a Vlachovice a soustavy tří nádrží na Rakovnicku – Kryry, Senomaty a Šanov.

PSALI JSME:
Stát do sucha nalévá miliardy a další potečou

Jedním z důležitých opatření je omezení maximální výměry jedné plodiny na 30 hektarů. Od příštího roku bude platit na veškeré půdě v celé republice. Napravuje se tak zemědělství z časů komunistických JZD.

Z posledních vystoupení ministra životního prostředí Brabce stojí za podtrhnutí jeho poznámka k tomu, že „měření odběru budou podléhat také už menší zdroje vody“. A že se budou přehodnocovat udělená vodoprávní povolení. Koupíte pozemek, dostanete stavební povolení, i povolení k odběru vody, ale ejhle, najednou zpátečka, a žádné stavění, protože v obci je prostě málo vody. Na to pozor. To se ve velkém může dotknout i firem, plánujících rozšíření výroby.

PSALI JSME:
Žijeme jako dávné civilizace před kolapsem, říká egyptolog Bárta

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Meziroční stagnace cen v průmyslu

Ceny v průmyslu se meziměsíčně snížily o jednu desetinu procenta, zatímco naše i tržní prognóza predikovala mírný nárůst za březen. V meziročním srovnání ceny v tomto sektoru stagnovaly, a to navzdory vyskytujícím …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Posvítí nám semafor na cestu ke zdraví?

Analýza
Snaha usnadnit spotřebitelům orientaci v obalech, aby se nenechali zmást líbivými obrázky a lákavými tvrzeními. Systém, který nám pomůže v boji s nezdravými stravovacími návyky. To zní jako krok, proti němuž není možné nic namítat. Ale opravdu je evropské Nutri-Score tou cestou, jíž by se mělo značení potravin ubírat?