Vývoz se v náročné ekonomické situaci zatím drží

Názor
Květnová statistika vývozu překvapila výrazně vyšším než predikovaným meziročním tempem, na kterém mělo hlavní podíl svižné dohánění předchozích výpadků výroby v automobilovém sektoru – v červnu objem produkce osobních automobilů již dosáhl úrovně z června 2019. Přicházející data vytváří pro výhled vývoje exportu v nastávajících pěti měsících smíšený obrázek.
Květnová statistika vývozu překvapila výrazně vyšším než predikovaným meziročním tempem. Hlavní podíl mělo svižné dohánění předchozích výpadků výroby v automobilovém sektoru. Ilustrační foto: TPCA

Pozitivně lze hodnotit oživení nových zahraničních průmyslových zakázek v květnu o téměř čtyři procenta meziměsíčně, zlepšení hodnocení stavu zásob a snížení cenových tlaků ve výrobě, které lze pozorovat na globálním komoditním trhu. Podle posledního vydání Ifo indexu se směrem dolů vydala i očekávání vývoje cen ve výrobě.

Obavy z dalšího vývoje cen, propad důvěry spotřebitelů i firem napříč klíčovými ekonomikami světa převálcují výše zmíněné signály naděje. Ani doma nepanuje optimistická nálada. Ekonomický výhled mezi českými výrobci se zhoršuje a index nákupních manažerů dokonce sklouznul pod hranici 50 bodů označující kontrakci aktivity.

Zdroj: Výpočet Raiffeisenbank ve spolupráci s Asociací Exportérů, data k 29. 07. 2022. Pozn.: Údaje do května 2022 odpovídají zveřejněné statistice národního vývozu ČSÚ, od května 2022 je to prognóza IE.

Z blízkého zahraničí není dobrou zprávou upadající tempo německých továrních objednávek ani červnový pokles tamní průmyslové produkce. Z více globálního pohledu pak na horizontu nadále přetrvávají těžko kvantifikovatelná geopolitická rizika.

Na pozadí mixu částečně pozitivních, ale převážně negativních indikátorů, se predikce přesouvá z relativně příznivého tempa pro příští dva měsíce až do meziročního poklesu během podzimních měsíců.

Autorka je hlavní ekonomka Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tuzemská ekonomika se ochlazuje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?