Vývoz se v náročné ekonomické situaci zatím drží

Názor
Květnová statistika vývozu překvapila výrazně vyšším než predikovaným meziročním tempem, na kterém mělo hlavní podíl svižné dohánění předchozích výpadků výroby v automobilovém sektoru – v červnu objem produkce osobních automobilů již dosáhl úrovně z června 2019. Přicházející data vytváří pro výhled vývoje exportu v nastávajících pěti měsících smíšený obrázek.
Květnová statistika vývozu překvapila výrazně vyšším než predikovaným meziročním tempem. Hlavní podíl mělo svižné dohánění předchozích výpadků výroby v automobilovém sektoru. Ilustrační foto: TPCA

Pozitivně lze hodnotit oživení nových zahraničních průmyslových zakázek v květnu o téměř čtyři procenta meziměsíčně, zlepšení hodnocení stavu zásob a snížení cenových tlaků ve výrobě, které lze pozorovat na globálním komoditním trhu. Podle posledního vydání Ifo indexu se směrem dolů vydala i očekávání vývoje cen ve výrobě.

Obavy z dalšího vývoje cen, propad důvěry spotřebitelů i firem napříč klíčovými ekonomikami světa převálcují výše zmíněné signály naděje. Ani doma nepanuje optimistická nálada. Ekonomický výhled mezi českými výrobci se zhoršuje a index nákupních manažerů dokonce sklouznul pod hranici 50 bodů označující kontrakci aktivity.

Zdroj: Výpočet Raiffeisenbank ve spolupráci s Asociací Exportérů, data k 29. 07. 2022. Pozn.: Údaje do května 2022 odpovídají zveřejněné statistice národního vývozu ČSÚ, od května 2022 je to prognóza IE.

Z blízkého zahraničí není dobrou zprávou upadající tempo německých továrních objednávek ani červnový pokles tamní průmyslové produkce. Z více globálního pohledu pak na horizontu nadále přetrvávají těžko kvantifikovatelná geopolitická rizika.

Na pozadí mixu částečně pozitivních, ale převážně negativních indikátorů, se predikce přesouvá z relativně příznivého tempa pro příští dva měsíce až do meziročního poklesu během podzimních měsíců.

Autorka je hlavní ekonomka Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tuzemská ekonomika se ochlazuje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Začíná éra zlevňování domů a bytů? Objevují se první náznaky

Analýza
Ještě v prvním čtvrtletí zdražily české domy a byty podle Eurostatu nejrychlejším tempem v rámci celé EU. Dost možná, že příští zpráva evropského statistického úřadu bude z pohledu českého zákazníka výrazně optimističtější. Objevují se první náznaky, že tuzemské nemovitosti přestávají zdražovat a některé už dokonce mírně zlevňují.