Výzva akademiků Národohospodářské fakulty NF VŠE v Praze

Globální ekonomika se dostala do koronavirové pasti. Politikové a národohospodáři hledají možnosti, jak zmírnit dopady současných bezprecedentních procesů. Pro mnohé je již teď jasné, že jednotlivé ekonomiky na tom budou v blízkých měsících hůře, než tomu bylo v období finanční krize v letech 2008-2009.
Tuzemské banky patří mezi nejzdravější v EU, mohou pomoci udržet dluhové financování ekonomiky v chodu. Ilustrační foto: Pixabay.com

V té době došlo k selhání především finančního sektoru. V současnosti je však postižená celá reálná ekonomika, od průmyslové výroby počínaje, přes dopravu, služby (zvláště pak cestovní ruch a pohostinství), zahraniční obchod, až po zemědělství konče. Významné otřesy se dotýkají i trhů s akciemi, dluhopisy a dalších sektorů finančního trhu.

Člověk nemusí být ani vysokoškolsky vzdělaný, aby si uvědomil, že stojíme na prahu hluboké a možné dlouhé hospodářské krize. Je patrné, že máme pouze velmi omezené množství nástrojů na eliminaci dopadů. Navíc je důležité velmi rychlé rozhodování.

V souladu s již dříve přijatým doporučením ČNB navrhujeme pro zmírnění negativních dopadů především na domácnosti, ale i firmy v ČR, následující opatření.

Vyzýváme všechny bankovní subjekty působící v České republice, aby dobrovolně přistoupily k tomu, že počínaje 1. dubnem 2020 odloží (zdůrazňujeme „odloží“ ne „prominou“), splátky všech úvěrů a úroků pro ty ekonomické subjekty, to znamená domácnosti a firmy, které o to požádají a které k tomu budou mít opodstatněný a doložitelný důvod, a to bez jakýchkoliv sankcí vůči nim. Myslíme si, že toto opatření si bankovní subjekty mohou dovolit, protože považujeme k dnešnímu dni bankovní sektor v ČR za nejstabilnější ze všech zemí Evropské unie, možná i včetně Švýcarska. Naprostá většina bank v ČR nemá zásadní problémy s likviditou, na rozdíl od většiny bank ostatních zemí Evropské unie.

Toto opatření by významně vylepšilo peněžní toky jak domácnostem, které jsou postiženy snížením příjmů (zvláště by jim to pomohlo u splácení hypoték), a také firmám, které jsou postiženy přerušením výrobního procesu, či firmám, u jejichž produkce se dá očekávat pokles poptávky. Byli bychom rádi, aby se i přes toto opatření nesnížila v příštích měsících dostupnost nových úvěrů.

Tato výzva je spíše morálním apelem na banky a Českou bankovní asociaci. Toto opatření je urgentní a nelze jej v krátkém časovém horizontu vynutit legislativně.

Opatření může být primárně téměř rozpočtově neutrální. Dalo by se nazvat bankovní solidaritou se svými klienty. Jsme si vědomi, že je to sice opatření nesystémové, ale vhodné pro mimořádnou situaci, do které se nejenom naše ekonomika dostala.

V mimořádné době je potřeba přijímat mimořádná opatření.

doc. Ing. Miroslav Ševčík, CSc., prof. Ing. Kamil Janáček, CSc., prof. Ing. Karel Dyba, CSc., prof. Ing. Vojtěch Krebs, CSc., Ing. Jan Skopeček, Ing. Štěpán Křeček, Ing. Pavel Makovec, Ing. Milan Bednář, Ing. Josef Klement, Ing. Jan Kozák, Ing. et Ing. Martin Zeman, Ing. Adéla Zubíková

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.