Výzva pro Uber: Přepravní platforma Lyft veleúspěšně vstoupila na burzu

Názor
On-line přepravní platforma Lyft včera veleúspěšně vstoupila na burzu. V primární emisi dokázala své akcie upsat za cenu 72 dolarů za kus. To přitom byla horní hranice již navýšeného cenového pásma pro jejich úvodní nabídku. Původně totiž společnost plánovala nabízet primárně své akcie za cenu v rozpětí od 62 do 68 dolarů za kus. 
Lyft je po Uberu druhou největší americkou on-line přepravní platformou svého druhu. Foto: Lyft

Primární emise akcií tak společnost Lyft může ohodnotit až na zhruba 25 miliard dolarů. To je o šedesát procent více, než kolik činilo její poslední ohodnocení, které bylo pochopitelně ještě provedeno takzvaně na privátní bázi, tj. bez tržního ohodnocení, které je možné jen se vstupem na burzu.

Lyft je po Uberu druhou největší americkou on-line přepravní platformou svého druhu. V primární emisi získala od investorů za prodej 32,5 milionu svých akcií celkem 2,34 miliardy dolarů, takže jde o největší úvodní úpis akcií amerického technologického startupu od doby, kdy před dvěma lety vstoupila na burzu společnost Snap, známá svojí sociální sítí Snapchat.

Miliardy, které Lyft při primární emisi získal a kterými byl ohodnocen, jsou předehrou a návnadou zároveň k pravděpodobně jedné z největších primárních emisí historie, která se odehraje již příští měsíc. To na burzu plánuje vstoupit úhlavní rival Lyftu, již zmíněný Uber. Jeho debut na veřejném trhu by jej mohl ohodnotit až na 120 miliard dolarů.

Úspěšnou primární emisi Lyftu nelze zcela vnímat jako znak příznivých vyhlídek americké ekonomiky jako celku. Je pravdou, že v makroekonomicky horších časech počet primárních emisí klesá. Například v krizovém roce 2008 na burze celosvětově debutovalo jen 29 technologických firem. Přitom o rok dříve, v roce 2007, to bylo 132 titulů. I v náročném roce 2008 však dokázala své akcie úspěšně primárně upsat společnost Visa.

PSALI JSME:
Uber alles

Zkrátka a dobře, opravdu významné a zralé firmy mohou být s primární emisí úspěšné i za obecně špatných nebo horšících se podmínek. Lyft byl založen před sedmi lety, a Uber dokonce před deseti lety, takže v obou případech jde o poměrně zralé firmy. Alespoň tedy z hlediska vhodnosti úpisu akcií. Ještě v roce 2006 by byly považovány málem za „přezrálé“. Tehdy střední hodnota „věku“ technologické firmy vstupující na burzu činila 7,9 roku. Loni už to bylo 10,9 roku.

Důvodem nárůstu doby od založení firmy po vstup na burzu je zásadní změna podmínek financování mladých forem, k níž došlo v důsledku světové finanční krize. Rekordně nízké úrokové sazby, nastavené centrálními bankami v rámci stimulace ekonomiky, zvýšily apetýt po financování rizikovějších projektů, včetně právě technologických startupů. Takže Uber, Lyft a další (nejen) technologické firmy našly dostatek jednotlivých investorů, kteří poskytli rizikový kapitál, pročež firmy nemusely pospíchat na burzu.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Uber a Airbnb odhalují, že na trhu nejsou rovné podmínky

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Firmy

Boehringer Ingelheim roste a investuje

Výzkumně zaměřená farmaceutická společnost Boehringer Ingelheim uzavřela rok 2018 s obratem 17,5 miliardy eur. Po očištění o vlivy měn a jednorázové vlivy vzniklé v důsledku výměny aktiv se společností Sanofi v roce …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Z evropských zoo pošleme do Afriky rekordní počet nosorožců

Rozhovor
Na konci června se do africké Rwandy vydá z Evropy pět nosorožců černých, což je nejvíce v historii. Tři se narodili v Safari Parku ve Dvoře Králové, další dva v zoologických zahradách Flamingo Land ve Velké Británii a v Ree Park Safari v Dánsku. „Naším hlavním cílem a přáním je, aby se tato skupina v novém místě dobře aklimatizovala, začala se rozmnožovat a tím přispěla k založení nové, udržitelné populace,“ …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru