Web dvou středoškoláků odhaluje, co budoucí poslanci skutečně říkají

Dvěma středoškolákům, Vojtěchu Hlavenkovi a Maxi Onderkovi z brněnského gymnázia v Bystrci, se podařilo přimět na dvě stovky kandidátů v nadcházejících parlamentních volbách k jednoznačným odpovědím na sadu dvanácti otázek týkajících se české politiky. Podrobný přehled nabízí jejich web Názory politiků.
Vojtěch Hlavenka (vpravo) a Max Onderka jsou spolužáci z gymnázia a nyní jsou v maturitním ročníku. Foto: Matěj Horáček/nazorypolitiku.cz

„Možná se ptáte, čím se odlišujeme od ostatních volebních kalkulaček, kterých se poslední dobou vyrojilo více. My však jako jediní přinášíme názory jednotlivých kandidátů do Poslanecké sněmovny, včetně jejich profilu. Voliči se tak mohou seznámit nejen s názory jednotlivých uchazečů o poslanecký mandát, ale také s jejich minulostí i plány do budoucna,“ vysvětlují mladíci na svém webu.

„I když nám je jenom 17 a 18 let, chceme přispět k politické diskusi u nás. Nechceme, aby se voliči rozhodovali ve víru emocí a podle sloganů na billboardech, ale dle reálných názorů politiků a hodnot, za kterými stojí,“ dodávají.

Oba středoškoláci web spustili už loni před senátními volbami, kdy přinesli názory kandidátů do horní komory Parlamentu.

Hlavenka a Onderka jsou spolužáci z gymnázia a jsou nyní v maturitním ročníku.

Od mládí se zajímají o politiku a při pročítání článků v médiích a sledování zpravodajství jim připadalo, že skutečné postoje politiků nejsou běžné veřejnosti srozumitelné.

Faktem je, že obecná politická hesla a sliby nyní, jen několik dní před volbami, vyskakují ze všech billboardů, novin i internetových stránek. V záplavě vyjádření je těžké se orientovat, kandidáti se navíc vzájemně očerňují a podsouvají svým protistranám postoje, k nimž ve skutečnosti vůbec nehlásí.

Lidé si na webu Názory politiků mohou zkusit odpovědět na stejnou sadu otázek, na niž odpovědělo více než dvě stě kandidátů v nadcházejících volbách, a zjistit, s jakým politikem mají největší shodu. Dozvědět se, jak se jednotliví kandidáti staví k řadě důležitých otázek, je totiž často až detektivní práce.

PSALI JSME:
Hnutí ANO nezavede superhrubou mzdu, ani euro. A neříká, kde vezme na své sliby

V debatách a rozhovorech politici podle autorů webu mluví vyhýbavě, schovávají se za obecné fráze a jasná a stručná vyjádření jsou pro ně nadlidským úkolem. „Díky našemu webu si volič utvoří komplexní představu o kandidujících stranách i samotných politicích, a tím si snáze rozmyslí, koho bude volit,“ popisuje Vojtěch Hlavenka, jeden z autorů projektu.

S formulací otázek pomáhal studentům Jan Krajhanzl, sociální psycholog působící na Masarykově univerzitě. „Rád jsem autorům konzultoval formulace otázek, které mají pomoci voličům a voličkám zorientovat se v tom, co jim jednotlivé volební subjekty před volbami nabízejí,“ říká s tím, že vlivem ostrého politického marketingu stále častěji zanikají věcné, programové otázky.

PSALI JSME:
Koalice Spolu slibuje třikrát nižší schodek, než s jakým počítá Mezinárodní měnový fond

Letošní volby do Poslanecké sněmovny jsou oproti těm předchozím jiné v tom, že v nich kandiduje hned několik koalic složených ze stran s rozličnými postoji k aktuálním politickým otázkám. Pro voliče proto může být nejasné, jestli svým hlasem pro určitou stranu nepůjde ve skutečnosti proti svým zájmům a názorům.

Právě pro tyto případy může být web Názory politiků pomocníkem pro voliče, protože ti si mohou vybrat buď konkrétní kandidáty, s nimiž nejvíce souzní, a ty pak na volebním lístku zakroužkovat, nebo si prověřit, ve které straně či koalici je celkově nejvíce lidí s podobnými postoji.

PSALI JSME:
K programu Pirátů a STAN: Bez realistického plánu rozpočtových škrtů přijde euro a daň z nemovitostí

Zavřít reklamu ×
  1. Kroužkování? Vždyť se zástupci stran v koalicích dohodli, že se kroužkovaní skokani vzdají mandátů tak, aby bylo dodrženo pořadí původních kandidátek. Pokud to dodrží, bude to podvod na voličích, pokud ne, tak vlastě také.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Čím moravský rodák Mendel obohatil svět?

Na počátku výzkumu těch nejmenších stavebních prvků života je nesmazatelná česká, či přesněji řečeno moravská, stopa. Letos 20. července je to přesně dvě stě let od narození Gregora Johanna Mendela, nebo chcete-li …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB