Westinghouse představil malý modulární reaktor

Společnost Westinghouse Electric Company tento týden představila svou nejnovější jadernou technologii, malý modulární reaktor AP300, jednosmyčkový tlakovodní reaktor o výkonu 300 MWe. Jeho konstrukce vychází z pokročilého a osvědčeného reaktoru AP1000 a je jediným malým modulárním reaktorem vycházejícím z již provozovaného zařízení, uvedla firma v tiskové zprávě.
Vizualizace jaderné elektrárny s malým modulárním reaktorem. Zdroj: Westinghouse Electric Company

Malý modulární reaktor AP300 je ultrakompaktní blok modulární konstrukce, který využívá inovace a provozní zkušenosti celosvětové flotily reaktorů AP1000. AP300 bude založen na identické technologii AP1000, včetně hlavních zařízení, konstrukčních prvků, pasivní bezpečnosti, osvědčeného paliva a systémů I&C.

K dispozici bude mít vyspělý dodavatelský řetězec, zkušenosti z konstrukce, schopnost rychlého sledování zatížení, prověřené postupy provozu a údržby a nejlepší praxi z 18 let bezpečného provozu reaktorů AP1000.

PSALI JSME:
V Česku by mohly začít vyrůstat malé jaderné reaktory

Pokročilý systém pasivní bezpečnosti, který společnost Westinghouse zavedla, automaticky zajišťuje bezpečné vypnutí bez zásahu obsluhy a eliminuje potřebu záložního napájení a chlazení. To se přímo promítá do zjednodušené konstrukce, nižších nákladů a menších rozměrů. Stejně jako AP1000 je i AP300 navržen pro více než 80letý životní cyklus.

Energetická společnost ČEZ původně uvažovala, že malé modulární reaktory začne v Česku stavět kolem roku 2040, jak v roce 2021 uvedl představenstva firmy Tomáš Pleskač. Z letošního vyjádření ředitelky útvaru ČEZ pro rozvoj malých modulárních reaktorů Silvany Jirotkové ale vyplývá, že první malý modulární reaktor bude stát už v roce 2032 v Temelíně.

PSALI JSME:
„Jádro má to nejlepší před sebou,“ říká Dana Drábová

Zavřít reklamu ×
  1. Jaderný reaktor do každé rodiny. Když už mám proškolenou obsluhu tak ať je reaktor aspoň 1000MW. Výroba ve velkém vyjde lacinější. Nebo už ne?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Vodíkový pohon vstupuje i do zemědělství

Zemědělství a lesnictví jsou dnes jedním z klíčových odvětví, která by měla co nejvíce přispět k naší zelené budoucnosti. Dekarbonizace techniky zapojené do údržby lesních porostů nebo do rostlinné a živočišné …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč otcové nedostávají výchovné?

Poradna
Mohl by to být docela dobrý nápad, jak k důchodu získat pár stovek měsíčně navíc. Od ledna je totiž k penzi přiznáváno tzv. výchovné ve výši 500 Kč za každé vychované dítě a zmíněný nápad spočívá v tom, aby si o toto přilepšení zažádal otec v rámci např. předčasného důchodu. A nikoli obvykle mladší matka, kterou penze čeká až za několik let, během nichž by výchovné nebylo vypláceno ani jednomu z rodičů.