Westinghouse představil malý modulární reaktor

Společnost Westinghouse Electric Company tento týden představila svou nejnovější jadernou technologii, malý modulární reaktor AP300, jednosmyčkový tlakovodní reaktor o výkonu 300 MWe. Jeho konstrukce vychází z pokročilého a osvědčeného reaktoru AP1000 a je jediným malým modulárním reaktorem vycházejícím z již provozovaného zařízení, uvedla firma v tiskové zprávě.
Vizualizace jaderné elektrárny s malým modulárním reaktorem. Zdroj: Westinghouse Electric Company

Malý modulární reaktor AP300 je ultrakompaktní blok modulární konstrukce, který využívá inovace a provozní zkušenosti celosvětové flotily reaktorů AP1000. AP300 bude založen na identické technologii AP1000, včetně hlavních zařízení, konstrukčních prvků, pasivní bezpečnosti, osvědčeného paliva a systémů I&C.

K dispozici bude mít vyspělý dodavatelský řetězec, zkušenosti z konstrukce, schopnost rychlého sledování zatížení, prověřené postupy provozu a údržby a nejlepší praxi z 18 let bezpečného provozu reaktorů AP1000.

PSALI JSME:
V Česku by mohly začít vyrůstat malé jaderné reaktory

Pokročilý systém pasivní bezpečnosti, který společnost Westinghouse zavedla, automaticky zajišťuje bezpečné vypnutí bez zásahu obsluhy a eliminuje potřebu záložního napájení a chlazení. To se přímo promítá do zjednodušené konstrukce, nižších nákladů a menších rozměrů. Stejně jako AP1000 je i AP300 navržen pro více než 80letý životní cyklus.

Energetická společnost ČEZ původně uvažovala, že malé modulární reaktory začne v Česku stavět kolem roku 2040, jak v roce 2021 uvedl představenstva firmy Tomáš Pleskač. Z letošního vyjádření ředitelky útvaru ČEZ pro rozvoj malých modulárních reaktorů Silvany Jirotkové ale vyplývá, že první malý modulární reaktor bude stát už v roce 2032 v Temelíně.

PSALI JSME:
„Jádro má to nejlepší před sebou,“ říká Dana Drábová

Zavřít reklamu ×
  1. Jaderný reaktor do každé rodiny. Když už mám proškolenou obsluhu tak ať je reaktor aspoň 1000MW. Výroba ve velkém vyjde lacinější. Nebo už ne?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB