Z Česka se stává grilovací velmoc

Grilovací sezóna je v plném proudu. Jak ukazují prodejní čísla, Češi si grilování velmi oblíbili. Internetoví prodejci uvádějí meziroční nárůst prodejů grilů o desítky procent. Oblíbené jsou díky cenové dostupnosti grily elektrické. Rostoucí popularitu však zaznamenávají hlavně ty plynové, které spojují výhody grilů na uhlí i na elektřinu.
Zastánci dřevěného argumentují, že pokrmy z plynového grilu nemohou mít tak zajímavou chuť, jakou dodá dřevěné uhlí, brikety či dřevo. Příprava jídla na plynu nebo elektrice je však zdravější. Foto: Pixabay

Obliba grilování je v Česku velká. Potvrzují to statistiky internetových prodejců. „Troufáme si tvrdit, že vedle bazénové velmoci se stáváme i velmocí grilovací. Prodeje grilů rostou stále, a to ve vyšších desítkách procent. Kupují se spíše větší grily v cenové relaci kolem 5 tisíc korun. Vedou přitom ty na uhlí a plyn,“ uvádí Patricie Šedivá, tisková mluvčí největšího českého internetového obchodu Alza.cz.

Podobný trend potvrzuje též nákupní rádce Heureka.cz. „Meziročně vzrostl zájem o nákup grilů online celkově o třetinu. Vzhledem k velikosti a cenové dostupnosti patří k top oblíbeným modelům elektrické grily, obdobný růst popularity však zaznamenávají i ty plynové. Průměrná cena nejoblíbenějších modelů se pohybuje kolem 2 tisíc korun za elektrické a 7 tisíc korun za plynové grily,“ uvádí Alexandra Čermáková, obsahová manažerka Heureka.cz.

Snadné použití i údržba

Výhoda plynových grilů spočívá především ve snadném použití i údržbě. Není nutné rozpalovat dřevěné uhlí a zapálení grilu je otázkou vteřin. Plynové grily většinou disponují elektronickým zapalováním, nevzniká u nich žádný zápach či kouř a umožňují rychlou a přesnou regulaci teploty.

Plynový gril spojuje díky snadné regulaci teploty a přímému plamenu výhody elektrického grilu s výhodami grilu na uhlí,“ uvádí Jiří Karlík, odborník pro oblast LPG a generální ředitel společnosti Primagas.

„Kromě toho některé druhy dřeva a briket uvolňují škodlivé látky při hoření samy o sobě. Zejména se nedoporučuje smolné dřevo, například borovice, a brikety, které uvolňují velké množství popela,“ dodává Jiří Karlík.

S plynem opatrně

Propan-butanové láhve, které se při grilování na plynu využívají, jsou praktické především pro svou mobilitu a snadnou manipulaci. Odborníci nicméně doporučují dodržovat správné zásady manipulace a skladování láhví s plynem.

Obecně by láhve neměly být skladovány ani používány naležato a v nevětraných prostorách nebo v místnostech určených ke spaní. Samozřejmostí je nebrat láhve jakkoliv poškozené. Jejich plnění propan-butanem je pak třeba svěřit odborníkům.

„Rozhodně si prázdnou láhev nenechávejte plnit na LPG stanici, kde se plní plyn do automobilů. Je to protizákonné, ale hlavně nebezpečné kvůli možnému přeplnění,“ upozorňuje Tomáš Snopek ze společnosti Flaga a doporučuje, aby lidé obecně plyn v láhvích nakupovali od prověřených distributorů.

Iniciativa Bezpečné láhve

V Česku fungují desítky plníren propan-butanových láhví a všechny mají povinnost zkontrolovat při každém plnění technický stav láhve včetně platnosti její revizní tlakové zkoušky. „I když většina plníren dodržuje veškeré povinnosti, evidujeme případy, kdy se při plnění láhve kvůli úspoře nákladů zanedbává její povinná údržba,“ popisuje Ivan Indráček, výkonný předseda České asociace LPG.

To vedlo ke vzniku iniciativy Bezpečné láhve, v rámci které garantují seriózní distributoři propan-butanu, že je láhev správně naplněná, obsahuje požadované množství plynu, má platnou revizi a je možné ji bez obav používat. „Označení Bezpečné láhve se na vybraných prodejních místech začalo objevovat od letošního roku a postupně ho využívá stále více distributorů, kteří se k projektu připojili,“ uzavírá Indráček.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

Spíte, a po bytě vám chodí zloděj

Policistům vloni lidé nahlásili více než šest tisíc vloupání do bytů, rodinných domů a víkendových chat. Škody přesáhly 327 milionů korun. Přibývá případů, kdy se zloději vloupají do bytu či domu, který není …

Muži se do oslav svátku sv. Valentýna moc nehrnou

Equa bank i letos připravila tradiční valentýnský průzkum. To základní zjištění zní: Svátek svatého Valentýna stále není Čechům vlastní. S jistotou ho tento týden plánuje oslavit jen čtvrtina Čechů, další čtvrtina …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru