Z daňových rájů je řízeno nejméně firem za posledních pět let

Počet českých společností, které mají vlastníka se sídlem v daňovém ráji, ke konci roku 2017 dosáhl 13 031 a meziročně poklesl o 1,2 procenta, tedy o 154 firmy. Majitelé z destinací, které jsou považovány za daňové ráje, kontrolují necelá tři procenta českých firem, do jejichž základního kapitálu celkem investovali přes 409 miliard korun. Statistiky za loňský rok zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

Podnikatelé se také stěhují ze Seychel, už je jako sídlo jejich firmy nelákají tolik, jako v minulosti. Foto: Pixabay

„Zájem podnikatelů o daňové ráje dosáhl svého vrcholu v roce 2015, od té doby klesá. Mezi lety 2016 a 2017 došlo podruhé v historii k meziročnímu poklesu celkového počtu tuzemských společností ovládaných, často formálně, z daňového ráje. Aktuálně má matku v daňovém ráji nejméně firem za posledních pět let. Z 22 sledovaných zemí jsme odliv zaznamenali u dvou třetin. Nejvíc ztrácely tradiční destinace jako je Nizozemí a Seychely. Naopak se dařilo méně známým lokalitám, například Hongkongu nebo Spojeným arabským emirátům,“ komentuje výsledky analytička Bisnode Petra Štěpánová.

PODÍL KLESÁ, OBJEM KOLÍSÁ

Od roku 2013 také klesá podíl firem s majitelem z daňového ráje na tuzemské podnikatelské základně. Zatímco ve zmíněném roce byla z daňového ráje kontrolována 3,3 procenta českých podnikatelských subjektů, ke konci roku 2016 šlo o 2,9 procenta a loni to bylo 2,7 procenta.

Objem kapitálu z daňových rájů investovaný do základního jmění českých firem v posledních letech kolísá kolem 400 miliard korun. Mezi lety 2015 a 2016 jeho klesl ze 417 na 377 miliard korun, zatímco ke konci loňského roku dosáhl 409 miliard korun.

SEYCHELY UŽ NELÁKAJÍ

Loňský odliv firem z daňových rájů táhly především společnosti, které přesunovaly sídlo své matky z Nizozemí. Tento trend je patrný již od roku 2010, kdy z Nizozemí bylo vlastněno 4 519 českých firem, koncem roku 2016 to bylo 3 912 a vloni 3 755. Počet firem s majitelem z Nizozemí se meziročně snížil o čtyři procenta (157 subjektů). Podnikatelé se také stěhují ze Seychel. Počet firem se seychelským vlastníkem začal klesat v roce 2015, vloni se snížil o 70 na 803, což představuje propad o osm procent.

Nejvíc nových firem v roce 2016 přitáhl Hongkong. Počet tuzemských společností s vlastníkem z Hongkongu vzrostl o 54 na 191, což meziročně odpovídá nárůstu o téměř 40 procent. Následuje Malta (43 nových, meziročně 16,6 %), Kypr (30 resp. 1,4 %), Spojené arabské emiráty (29 resp. 9,3 %), Marshallovy ostrovy (17 resp. 12,8 %), USA (12 resp. 0,4 %) a Monako (4 resp. 6,4 %).

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.