Z „domácího vězení“ mají lidé bolesti krční páteře či karpálních tunelů

Rozhovor
Práce z domova, kterou si vynutila nucená karanténa během pandemie koronaviru, se negativně podepsala na tělech mnohých lidí. „Často přicházejí s bolestmi krční páteře, ramen, loktů a karpálních tunelů,“ říká v rozhovoru pro Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) fyzioterapeutka Klára Tuzarová z pražského centra Namao.
Z „domácího vězení“ mají lidé bolesti krční páteře či karpálních tunelů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jak se karanténa kvůli koronavirové pandemii podepsala na pohybovém ústrojí Čechů? Nevyhledávají teď více péči fyzioterapeutů?
Ano, zaznamenali jsme zvýšenou poptávku po našich službách. Je to způsobeno hlavně tím, že mnoho lidí pracovalo z domova, kde nemají ideální pracovní podmínky. Často přicházeli s bolestmi krční páteře, ramen, loktů a karpálních tunelů. Mimo to, mnoho lidí začalo více sportovat, tím vznikla různá přetížení a bolesti, které je přivedly na fyzioterapii. Někteří se chtěli poradit, jak mají běhat správně a využili tak naši diagnostiku běhu.

Mgr. Klára Tuzarová absolvovala studium fyzioterapie na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze (2010-2013) a posléze magisterské studium na Pražské vysoké škole psychosociálních (2015-2017). „Chtěla jsem najít způsob, jak propojit práci fyzioterapeuta s prací jakéhosi psychoterapeuta či kouče,“ říká. „A i nadále jdu touto cestou. Vzdělávám se jak v oblasti psychologie, tak fyzioterapie, sportu a koučování.“
Foto: Archív

Je tedy o vaše služby po uvolnění restriktivních opatření větší zájem?
Hodně klientů nám psalo už během karantény, že jim chybíme a těší se na nás. Většina z nich nadále normálně, a někteří i více, pracovala. Jakmile to doba dovolila, přicházeli si k nám pro odpočinek, uvolnění zatuhlých svalů, ale i vlídné slovo a vyslechnutí.
Hodně se teď potkáváme s přáním masáže, kdy nic nemusí a nechají pracovat terapeutovy ruce. Zdá se, že dotyk je nenahraditelný v každé době. A jisté je, že coronavirus měl dopad jak na únavu fyzickou, tak psychickou. Hodně lidí se také potýká s dlouhotrvající špatnou náladou, tam saháme po našich psychosomaticky zaměřených metodách.

Jakou službu jim teď poskytujete nejčastěji, jsou to spíše masáže, cvičení nebo něco úplně jiného?
Často se objevují zmíněné masáže a fyzioterapie pro zablokovaná záda z dlouhého sezení. Vlivem přicházejícího léta a přibývajících otoků to jsou také lymfodrenáže. Lidé i nadále mají chuť se o sebe starat a zlepšovat si imunitu.

Jak vaše centrum nucené uzavření studia během pandemie zvládlo?
Získali jsme tím čas pro zlepšení našich služeb, webových stránek, vymyšlení nové služby a rozšíření týmu. To vše bylo skvělé a velmi jsme to potřebovali. V tomto ohledu nám koronavirus paradoxně pomohl.
Natočili jsme také dlouhá videa s cvičením pro seniory, na což by za normálních okolností nebyl čas. A je to potřeba, protože pro tuto skupinu je jen velmi málo takových programů on-line, což pro ně byla jediná možnost, jak se v době karantény udržet v kondici.
Teď bude záležet, jak půjde čas dál. Zda k nám budou lidé chodit jako dřív, či bude nějaký útlum, třeba i v souvislosti s letními dovolenými. Nicméně zatím se zdá, že se vše ubírá správným směrem. Jsme za to velmi vděční.

PSALI JSME:
Neděláme zázraky! U nás je to dřina, která ale přináší výsledky, říká fyzioterapeutka Romana Holaňová

Všechny vaše fyzioterapeutky mají vysokoškolské vzdělání. Skutečně je fyzioterapie taková věda, že je zapotřebí vysoká škola?
Rozhodně ano. Je sice pravda, že fyzioterapie je především o citu v rukách a schopnosti naslouchat tělu i duši druhého člověka. Nicméně detailní znalost anatomie, fyziologie, kineziologie, biomechaniky a dalších oborů, které student v rámci studia absolvuje, je zcela nezbytná. Samozřejmě vysoká škola ještě nedělá fyzioterapeuta skvělým. Jsou to hlavně následovné kurzy, které absolvuje v rámci celoživotního vzdělávání. A na tom si zakládáme.
Neustále se vzájemně školíme a předáváme si zkušenosti z těchto kurzů. Moc si toho cením, protože to je to, co nás dělá skvělým týmem, který dokáže klienta léčit multidisciplinárně. Hodně mezi sebou spolupracujeme, čímž se zvyšuje pravděpodobnost úplného vyřešení potíží klienta. Péče je díky této spolupráci velmi individualizovaná, specifická, odborná a efektivní.

Je k tomu, abych byl dobrý fyzioterapeut, zapotřebí ještě něco jiného, než šikovné ruce a dobrá znalost anatomie?
L
idskost. Dělat svou práci ne proto, abych zbohatl, ale z vnitřního poslání. Každý dobrý fyzioterapeut v sobě cítí, že pomáhat a sloužit druhým je jeho dharma, celoživotní úkol. Pokud to tak v sobě má, je jistota, že bude práci dělat s tou největší poctivostí. A odborné znalosti jsou jeho průvodcem na této cestě.
Klienti si často přichází popovídat a tím se nám daří odhalit další souvislosti jejich bolestí. Nejedněm zádům pomohla změna práce, naučení se odpočívat nebo prostě jen začít poslouchat své tělo. A na to znalost anatomie, byť na nejvyšší úrovni, nestačí.

PSALI JSME:
Najít revmatologa a fyzioterapeuta je kumšt

Spolupracujete nějak v rámci týmu nebo s jinými odborníky?
Každý terapeut v našem centru je odborník na něco jiného. Hodně klientů sdílí dva až tři terapeuty. Ale u každého se děje něco jiného. Vždy mezi sebou komunikujeme, abychom odhalili a vyřešili příčinu potíží.
Samozřejmě pokud se nám zdá, že je třeba něco dovyšetřit rentgenem nebo magnetickou rezonancí, odesíláme klienty k lékařům. Ale je to něco, co v systému trochu chybí. Čas na rozhovor mezi ošetřujícím lékařem a fyzioterapeutem u pacientů v ambulantní péči. Tím by byla péče celkově efektivnější.

Existuje něco jako trendy ve fyzioterapii? Co je momentálně největším hitem?
Dnes se hodně hovoří o fasciích. Jde o poměrně nově objevovanou strukturu těla. A přichází se na to, že je to právě ona, která stojí za mnohými bolestmi, které se zdály dlouho dobu neřešitelnými. Je více metod, které s fasciemi pracují.
U nás využíváme dvě: Myofasciální strukturální integraci a fasciální manipulaci profesora Stecca. Jsme nadšení tím, jak rychle fungují. A neustále se v nich vzděláváme. Já osobně se chystám na třetí level prof. Stecca, který bude v České republice úplně poprvé.

Čím se odlišujete od jiných fyzioterapeutických center? Na co se například specializujete?
My jsme specifičtí v psychosomatickém pojetí a ve spolupráci mezi terapeuty u jednoho klienta. Každého klienta se snažíme pochopit v souvislostech jeho života. A na základě tohoto pochopení jej pak sdílíme – pokud je to třeba a klient o to má zájem – napříč terapeuty a službami tak, abychom vyřešili skutečnou příčinu, nejen projev. Jsme malé centrum, prostory jsou hodně založené na pocitu klidu a pohody. Troufám si říct, že z nich vyzařuje lidské teplo.

PSALI JSME:
Přibývá mladých s bolestmi zad, fyzioterapeutů je zoufale málo

Jak je fyzioterapie drahá? Je dostupná i pro lidi s průměrnými příjmy? A přispívají na cvičení zdravotní pojišťovny?
Pokud Vám fyzioterapii předepíše lékař, pak si lze najít zařízení, které má smlouvy s pojišťovnami, v těchto zařízeních se neplatí a péče je hrazená z pojištění. Bohužel na takovou rehabilitaci bývá často dlouhá čekací doba. A pak jsme tu my, ambulantní péče, která nemá smlouvy s pojišťovnami a není tolik vytížená. Objednáme Vás s největší pravděpodobností ještě tentýž týden. Ceny jsou u nás nastavené tak, abychom mohli dobře zaplatit naše terapeuty, měli prostor na vzdělávání a zároveň, abychom byli dostupní pro větší část obyvatel Prahy. Srovnám-li naše ceny s cenami thajských masáží v Praze, patříme určitě k té levnější kategorii.

S čím vším může fyzioterapeut pomoci? Je to i něco jiného než „jen bolavá záda“?
Fyzioterapeut u nás se na vás dívá jako na celek, nevidí jen vaše bolavé koleno či sval. Dokáže uvolnit bolavý žlučník, pomoci s pálením žáhy, inkontinencí, bolestmi hlavy, potížemi s otěhotněním. Zároveň Vám pomůže nastavit tréninkový plán, domácí cvičení. A pak je tu velká skupina klientů, u kterých uvolňujeme emoce a myšlenky skrze uvolnění svalů, fascií a kloubů. Záběr fyzioterapie je široký.

Pokud mě bolí záda, opravdu mi pomůžete? I když mám například výhřez plotýnky? A na čem úspěšnost vyléčení závisí?
Myslím, že ve většině případů bolestí zad se nám daří klienta bolestí nejen zbavit, ale hlavně hledáme způsoby, jak jim předcházet. Úspěšnost a délka léčby se odvíjí od toho, jak dlouho Vás problém trápí, a co vše je s ním spojeno. Záleží také na tom, jak rychle odhalíme příčinu. Může jí být opakující se špatný pohyb, nevhodná obuv či uspořádání pracovního místa v práci. Terapii urychlí také poctivé cvičení domácích cviků. Pomáhají tělu udržet to, co spolu v rámci terapie uvolníme či posílíme.

PSALI JSME:
Auto vám dokáže zničit záda. Stačí mu k tomu vaše hloupost nebo nedůslednost

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nevěříte svému lékaři?

Lékař vám právě sdělil, že váš zdravotní stav nutně vyžaduje operaci a vám vrtá hlavou – opravdu na ten zákrok musím? Doktor říká jednoznačně ano, ale vám se pochopitelně nechce. Odmítnout? Ideální by bylo, kdyby …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?