Za čtvrtletními výsledky ČEZu jsou extrémně vysoké ceny komodit

Názor
V úterý ráno oznámil ČEZ výsledky za první čtvrtletí tohoto roku. V meziročním srovnání podstatně vzrostly. ČEZ reportoval růst EBITDA o 119 procent na 43,7 miliardy korun při tržbách 76 miliard korun (28,6 % meziročně). ČEZ zvýšil své původní cíle z poloviny března pro zisk EBITDA, čistý zisk a dividendy. Netřeba dodávat, že výsledky doslova rozdrtily konsensus trhu i náš odhad.
Za čtvrtletními výsledky ČEZu jsou extrémně vysoké ceny komodit. Ilustrační foto: Pixabay.com

Za vysokým růstem jsou extrémní ceny komodit. Bez překvapení byl motorem růstu hospodaření sektor výroba (jaderné a uhelné elektrárny, pozn. aut.). Zatímco loni prodával ČEZ elektřinu v průměru za 52 eur/MWh, letos by to mělo být za 95-98 eur (březnový odhad 90-95 eur).

Celkové tržby dosáhly 76 miliard korun a v meziročním srovnání to znamená růst o 29 procent. Zisk EBITDA vzrostl o 119 procent na 43,7 miliardy korun. To pokořilo jak konsensus, tak nás odhad, který byl 30 miliard korun. Rozdíl je v již zmíněných cenách elektřiny a zisku z tradingu, který se bohužel nedá predikovat (letos 4,9 mld. Kč). Pozitivní vliv měly také prodeje povolenek (4,3 mld. Kč) a přecenění derivátů (3,5 mld. Kč).

Nicméně tyto dva specifické vlivy by se měly do konce roku eliminovat (vyšší cena povolenek). V loňském prvním čtvrtletí byly ještě výsledky (2,1 mld. Kč) rumunských a bulharských aktiv, které již ČEZ prodal. Upravený čistý zisk za první kvartál vzrostl o 219 procent na 26,7 miliardy korun.

PSALI JSME:
ČEZ je po letech opět miláčkem investorů, jeho akcie stouply

Cena prodané elektřiny vzrostla na 70,9 eur/MWh pro rok 2023 z 61,5 eur odhadovaných v březnu a 69,2 eur pro 2024 (61,8 eur předchozí). Zadlužení (čistý dluh / EBITDA) kleslo na 0,9x, což je mírný pokles z 1,8x na konci minulého roku.

Celoroční očekávání ČEZu se zvýšila. Proti předchozí prognóze z 15. března by měl ČEZ nově dosáhnout EBITDA 95-99 miliardy korun a čistý zisk 45-49 miliardy korun (předchozí 85-89 mld. Kč a 38-42 mld. Kč). Čistý zisk, který slouží jako základna pro výpočet dividendy, ta se nyní čeká mezi 67 až 73 korunami (předchozí 56-62 Kč).

O dividendě ze zisku roku 2021 rozhodne valná hromada, která se bude konat 28. června. Návrh dividendy je 44 korun (výnos 4,4 %). V posledních letech bylo obvyklé, že i den nebo dva po konání valné hromady se ještě akcie obchodovaly s nárokem na dividendu.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČEZ vyplatí nejvyšší dividendu za posledních deset let

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Skupina Moore Czech Republic skokově roste

Poradenská, auditorská a technologická skupina Moore Czech Republic, která je součástí jedné z největších mezinárodních sítí auditorských a poradenských společností s více než 30 000 pracovníky ve více než 260 …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB