Za deset měsíců roku 2022 poslal Český Červený Kříž na Ukrajinu přes 400 tun pomoci

V loňském roce se plných deset měsíců Český červený kříž věnoval poskytování pomoci obětem rusko-ukrajinské války – jak přímo na Ukrajině, tak na území ČR. Na Ukrajinu vyjelo 43 misí s více než 400 tunami zdravotnické pomoci a v ČR jsme pomohli více než 300 000 lidem zasaženým válkou.
Za deset měsíců roku 2022 poslal Český Červený Kříž na Ukrajinu přes 400 tun pomoci. Ilustrační foto: ČČK

Invaze Ruska na Ukrajinu přinesla do Evropy ozbrojený konflikt větších rozměrů, který způsobil a stále působí milionům lidí nezměrné utrpení – jsou ohrožováni následky vojenských operací, válka je vyhání z jejich domovů, ztrácejí kontakt se svými blízkými, nedostává se jim zdravotní péče, mají nouzi o vodu, potraviny a další nezbytné životní potřeby.

Do humanitární pomoci mírnící toto utrpení se zapojil Český červený kříž – navázali jsme na pomoc, kterou obětem nepokojů a občanské války na východě Ukrajiny poskytujeme již od roku 2014.

Doménou naší zahraniční pomoci byla a je podpora dostupnosti zdravotní péče – cíleně podle potřeb v terénu podporujeme týmy Červeného kříže zajišťující nezbytnou zdravotní péči v terénu nebo odsun raněných a nemocných do bezpečí.

To je vzhledem k ohromnému nárůstu počtu raněných a nemocných a současně kritickému nedostatku materiálu a přístrojů nezbytného k jejich ošetření a léčbě zcela zásadní a prvořadá věc: Předstupněm k poskytnutí jakékoli další pomoci je právě pomoc zdravotnická.

Do února 2022 tak Český červený kříž uskutečnil 13 misí, při nichž na Ukrajině předal zdravotnický materiál, přístroje a zdravotnická vozidla v hodnotě 102,6 milionu korun. Naše pomoc se zintenzivnila po únoru 2022 a za rok 2022 Český červený kříž:

Uskutečnil 43 misí se zdravotnickou pomocí – první na Ukrajinu dojela již 01. 03. 2022,
hodnota materiální pomoci činí 121,4 milionu korun,
hmotnost materiální pomoci činí 416,1 tun.

Poskytl týmům Červeného kříže na Ukrajině – působí i přímo v místech ohrožených boji (např. v oblastech Doněcka, Luhanska, Chersonu) – a vybraným zdravotnickým zařízením (např. nemocnice Mykolajiv, nemocnice v Bojarce, Lékařská akademie v Kyjevě):
– zdravotnický materiál – desítky tisíc kusů (traumasety, zdrav. batohy, popáleninové sety, sety polní chirurguie, infúzní sety, injekční stříkačky, dlahy, zevní fixátory, nosítka…),
– zdravotnické stany (včetně teplovzdušného vytápění a elektrocentrál),
– zdravotnické přístroje (RTG přístroje, ultrazvuk, odsávačky, monitory živ. funkcí, plic. ventilátory, oxymetry, tonometry…),
­   vybavení nemocnic (postele, stretchery…),
– léčiva (analgetika, antibiotika…),
– prostředky pro osobní bezpečnost (přilby, ochranné vesty) a komunikaci (vysílačky, satelitní přístroje, navigace),
– zařízení pro úpravu pitné vody.

Jako součást naší pomoci poskytl také sanitky (včetně mobilní JIP nebo Mercedesu Benz Atego, který umožňuje najednou transportovat osm ležících raněných) a zdravotnická odsunová vozidla – celkově na Ukrajině již jezdí 45 námi dodaných vozidel (a několik elektrokoloběžek),
zajistil transport raněných a nemocných z Ukrajiny k ošetření v ČR či jiné evropské zemi v rámci programu MEDEVAC MV.

Na našem území se ČČK od prvních týdnů po 24. únoru 2022 zapojil do pomoci ukrajinským uprchlíkům a:
– působil v centrech pomoci (KACPU a ACP),
– pomoc dále poskytoval ve svých Oblastních spolcích ČČK, ubytovnách apod.,
– zajištoval ošetřovny, materiální pomoc, ošacení, stravu, hygienické potřeby, pomoc s ubytováním, předávání informací, psychosociální pomoc, pátrací službu, adaptační programy, kurzy českého jazyka, info linky…

Speciálně pro děti:
­   Pořádal kroužky první pomoci rekondiční a příměstské pobyty,
­   vydal desítku titulů v ukrajinštině, resp. dvojjazyčně (První pomoc není věda, bloky A5 s první pomocí, BestOf I-III Mladého zdravotníka, karty Kvarteto, hra Double…,
– do pomoci zapojil 1 342 dobrovolníků a zaměstnanců,
– pomoc poskytl celkem 323 040 osobám,
– materiální pomoc poskytl v objemu 1 011 palet = 460 tun,
– na pomoc vynaložil 87,6 milionu korun.

Naše pomoc je součástí rozsáhlé humanitární operace Mezinárodního hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce – zasahuje Mezinárodní výbor ČK, na pět desítek národních společností ČK i Mezinárodní federace společností ČK&ČP:

– V terénu pomáhá 96 000 dobrovolníků a zaměstnanců ČK&ČP,
– pomoc byla poskytnuta 26,3 milionu válkou ohrožených lidí, z toho 11,7 milionu osob byla poskytnuta základní pomoc (ubytování, jídlo, hygienické potřeby…), jednomu milionu lidí byla poskytnuta zdravotnická pomoc a péče, 10,3 milionu lidí je odkázáno na pitnou vodu zajištěnou Červeným křížem, 230 tisícům byla poskytnuta ochrana (pátrání po nezvěstných, pomoc nedoprovázeným dětem, návštěvy a pomoc osob zbavených svobody – váleční zajatci a internovaní civilisté…).

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB