Za deset měsíců roku 2022 poslal Český Červený Kříž na Ukrajinu přes 400 tun pomoci

V loňském roce se plných deset měsíců Český červený kříž věnoval poskytování pomoci obětem rusko-ukrajinské války – jak přímo na Ukrajině, tak na území ČR. Na Ukrajinu vyjelo 43 misí s více než 400 tunami zdravotnické pomoci a v ČR jsme pomohli více než 300 000 lidem zasaženým válkou.
Za deset měsíců roku 2022 poslal Český Červený Kříž na Ukrajinu přes 400 tun pomoci. Ilustrační foto: ČČK

Invaze Ruska na Ukrajinu přinesla do Evropy ozbrojený konflikt větších rozměrů, který způsobil a stále působí milionům lidí nezměrné utrpení – jsou ohrožováni následky vojenských operací, válka je vyhání z jejich domovů, ztrácejí kontakt se svými blízkými, nedostává se jim zdravotní péče, mají nouzi o vodu, potraviny a další nezbytné životní potřeby.

Do humanitární pomoci mírnící toto utrpení se zapojil Český červený kříž – navázali jsme na pomoc, kterou obětem nepokojů a občanské války na východě Ukrajiny poskytujeme již od roku 2014.

Doménou naší zahraniční pomoci byla a je podpora dostupnosti zdravotní péče – cíleně podle potřeb v terénu podporujeme týmy Červeného kříže zajišťující nezbytnou zdravotní péči v terénu nebo odsun raněných a nemocných do bezpečí.

To je vzhledem k ohromnému nárůstu počtu raněných a nemocných a současně kritickému nedostatku materiálu a přístrojů nezbytného k jejich ošetření a léčbě zcela zásadní a prvořadá věc: Předstupněm k poskytnutí jakékoli další pomoci je právě pomoc zdravotnická.

Do února 2022 tak Český červený kříž uskutečnil 13 misí, při nichž na Ukrajině předal zdravotnický materiál, přístroje a zdravotnická vozidla v hodnotě 102,6 milionu korun. Naše pomoc se zintenzivnila po únoru 2022 a za rok 2022 Český červený kříž:

Uskutečnil 43 misí se zdravotnickou pomocí – první na Ukrajinu dojela již 01. 03. 2022,
hodnota materiální pomoci činí 121,4 milionu korun,
hmotnost materiální pomoci činí 416,1 tun.

Poskytl týmům Červeného kříže na Ukrajině – působí i přímo v místech ohrožených boji (např. v oblastech Doněcka, Luhanska, Chersonu) – a vybraným zdravotnickým zařízením (např. nemocnice Mykolajiv, nemocnice v Bojarce, Lékařská akademie v Kyjevě):
– zdravotnický materiál – desítky tisíc kusů (traumasety, zdrav. batohy, popáleninové sety, sety polní chirurguie, infúzní sety, injekční stříkačky, dlahy, zevní fixátory, nosítka…),
– zdravotnické stany (včetně teplovzdušného vytápění a elektrocentrál),
– zdravotnické přístroje (RTG přístroje, ultrazvuk, odsávačky, monitory živ. funkcí, plic. ventilátory, oxymetry, tonometry…),
­   vybavení nemocnic (postele, stretchery…),
– léčiva (analgetika, antibiotika…),
– prostředky pro osobní bezpečnost (přilby, ochranné vesty) a komunikaci (vysílačky, satelitní přístroje, navigace),
– zařízení pro úpravu pitné vody.

Jako součást naší pomoci poskytl také sanitky (včetně mobilní JIP nebo Mercedesu Benz Atego, který umožňuje najednou transportovat osm ležících raněných) a zdravotnická odsunová vozidla – celkově na Ukrajině již jezdí 45 námi dodaných vozidel (a několik elektrokoloběžek),
zajistil transport raněných a nemocných z Ukrajiny k ošetření v ČR či jiné evropské zemi v rámci programu MEDEVAC MV.

Na našem území se ČČK od prvních týdnů po 24. únoru 2022 zapojil do pomoci ukrajinským uprchlíkům a:
– působil v centrech pomoci (KACPU a ACP),
– pomoc dále poskytoval ve svých Oblastních spolcích ČČK, ubytovnách apod.,
– zajištoval ošetřovny, materiální pomoc, ošacení, stravu, hygienické potřeby, pomoc s ubytováním, předávání informací, psychosociální pomoc, pátrací službu, adaptační programy, kurzy českého jazyka, info linky…

Speciálně pro děti:
­   Pořádal kroužky první pomoci rekondiční a příměstské pobyty,
­   vydal desítku titulů v ukrajinštině, resp. dvojjazyčně (První pomoc není věda, bloky A5 s první pomocí, BestOf I-III Mladého zdravotníka, karty Kvarteto, hra Double…,
– do pomoci zapojil 1 342 dobrovolníků a zaměstnanců,
– pomoc poskytl celkem 323 040 osobám,
– materiální pomoc poskytl v objemu 1 011 palet = 460 tun,
– na pomoc vynaložil 87,6 milionu korun.

Naše pomoc je součástí rozsáhlé humanitární operace Mezinárodního hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce – zasahuje Mezinárodní výbor ČK, na pět desítek národních společností ČK i Mezinárodní federace společností ČK&ČP:

– V terénu pomáhá 96 000 dobrovolníků a zaměstnanců ČK&ČP,
– pomoc byla poskytnuta 26,3 milionu válkou ohrožených lidí, z toho 11,7 milionu osob byla poskytnuta základní pomoc (ubytování, jídlo, hygienické potřeby…), jednomu milionu lidí byla poskytnuta zdravotnická pomoc a péče, 10,3 milionu lidí je odkázáno na pitnou vodu zajištěnou Červeným křížem, 230 tisícům byla poskytnuta ochrana (pátrání po nezvěstných, pomoc nedoprovázeným dětem, návštěvy a pomoc osob zbavených svobody – váleční zajatci a internovaní civilisté…).

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.